Ezekben az alakításaiban szerettük legjobban Tordy Gézát

tordy-geza-a-koszivu-ember-fiai

85 éves korában elhunyt Tordy Géza, a nemzet színésze, Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas színész.

Az érdemes és kiváló művész, aki örökös tagja volt a Halhatatlanok Társulatának, nem csupán színészként, hanem rendezőként is megmutatta tehetségét.

Számos magyar klasszikus film főszerepét játszotta

A széles közönség elsősorban televíziós szerepeiből ismerhette, hiszen már fiatal színészként főszerepeket játszott a magyar filmekben. Legismertebb szerepei olyan klasszikus alkotásokhoz fűzik mint Baradlay Jenő alakja A kőszívű ember fiai című regény alapján készült filmben. De Tordy Géza volt A Tenkes kapitánya vándordiákja, az Egri csillagok Miklós deákja, játszott a Kárpáthy Zoltánban, a Fekete gyémántokban, a 80 huszárban, valamint A vörös grófnő című filmben is.

Tordy Géza (Vizy Kornél) és Esztergályos Cecília (Vizyné) az Édes Anna címû tévéfilm forgatásán
Tordy Géza (Vizy Kornél) és Esztergályos Cecília (Vizyné) az Édes Anna címû tévéfilm forgatásánInkey Alice / MTI

Emellett játszott több tévéjátékban is. Ilyen volt az Édes Anna, a Malom a Séden, A császár, a Helyet az ifjúságnak és a Színház az egész, de feltűnt a néhány hónapja bemutatott Hadik című történelmi filmben is.
Televíziós pályafutásának fontos része volt a szinkronszínészet is. 

Ő kölcsönözte a hangját  többek között Gérard Philipe-nek, Robin Williamsnek, Robert De Nirónak, Jack Nicholsonnak és Anthony Hopkinsnak, emellett több rádiójátékban is hallhatta a hazai közönség.

A kőszívű ember fiai

A kőszívű ember fiai egy romantikus történelmi kalandfilm, amely a Baradlay család történetén keresztül mutatja be az 1848-49-es szabadságharc eseményeit. A Várkonyi Zoltán által rendezett, Jókai-regény alapján készültben olyan népszerű színészek játszanak, mint Bitskey Tibor, Mécs Károly, Sulyok Mária, Major Tamás, Szemere Vera, Tordy Géza. 

Egri csillagok

Szintén Várkonyi Zoltán rendezte Gárdonyi klasszikusát, minden idők egyik legnépszerűbb magyar filmjét, az Egri csillagokat.

A Tenkes kapitánya

A Tenkes kapitánya című film 1963-ban készült, 13 részes, fekete-fehér magyar televíziós sorozat. Ez volt a Magyar Televízió első és egyik legsikeresebb sorozata. Műfaját tekintve a film történelmi kalandsorozat.

Fekete gyémántok

Várkonyi Zoltán utolsó rendezésével visszatért a történelmi témájú filmekhez és egyúttal Jókai Mór világához. A közönség látványigényének kielégítésére az ezúttal is pazar kosztümök mellett a film végén látható bányarobbantás szolgált a javarészt tőzsdeharcokkal és pénzügyi spekulációkkal foglalkozó filmben. A robbantás nem volt veszélytelen: Várkonyiék megfeledkeztek róla, hogy laza a forgatáshoz használt meddőhányó talaja, és a robbantásnál majdnem a stábra szakadt a hegymagasságú meddőréteg.

80 huszár

A 80 huszár című filmet Sára Sándor rendezte 1978-ban. A történelmi film a Lenkey-huszárszázad történetét és egyéb hiteles forrásokat feldolgozva állít emléket a levert 1848–49-es forradalom és szabadságharcnak.

Tordy Géza rendezőként is maradandót alkotott

Tordy Géza rendezőként több mint 60 darabot állított színpadra. A nevéhez fűződik Molnár Ferenctől a Liliomot, Csehovtól a Cseresznyéskert, Tennessee Williamstől A vágy villamosa, vagy Shakespeare-től a III. Richárd.

Tordy Géza színészként és rendezőként is megmutatta tehetségét a színpadon
Tordy Géza színészként és rendezőként is megmutatta tehetségét a színpadonNagy Lajos / MTI

A színházat kedvelő közönség egyebek között olyan Shakespeare-darabokból ismerhette, mint a Lear király, melyben Edgart szerepét játszotta, de volt Orlando az Ahogy tetszik című darabban és Puck a Szentivánéji álomban. Emellett játszott Büchner-, Goldoni-, Gorkij- és Arthur Miller-darabban is. 

A legjobbak között tartották számon

Teljesítményét és munkásságát számos díjjal elismerték A Jászai Mari-díj, a kiváló művész és a Kossuth-díj mellett megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, a Hegedűs Gyula-díjat, az Ajtay Andor-díjat, a Bilicsi Tivadar-díjat és a Ruttkai Éva-emlékgyűrűt. Majd húsz évig volt örökös tagja a Halhatatlanok Társulatának, megválasztották a nemzet színészének, illetve 2011-ben megkapta Prima Primissima díjat kapott. 

A színészlegendák közül az év elején búcsúztunk Benedek Miklóstól is, aki méltósággal viselt betegségét követően, életének 78. évében hunyt el.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek