Ezektől óv a reumatológus, ha fáj a hátad

GettyImages-535448086

A rendszeres testmozgás hiánya, egy rossz kialakítású ágybetét, és a napi sok órában végzett ülőmunka is befolyásolják gerincünk állapotát, de az sem mindegy, milyen táskával és mennyit cipekedünk. Reumatológus segít a hátnak kímélő kiegészítő kiválasztásában.

Mindenki cipekedik. Legalább egy mobiltelefon, a lakás és a kocsi kulcsa, az irataink mindig nálunk vannak, de egy igaz női táskában sminkkészlet és édesanyáknál gyakran vízipisztoly, matchbox, váltóruha a Barbie babának, 100-as papírzsepi, félig megevett banán, komplett higiénés szett, bevásárlószatyor és akár pótharisnya is megtalálható.

A kiegészítők népes sorában így aztán talán a táska a legpraktikusabb darab, aminek számtalan változata dívik szezonról szezonra. A funkció, az évszak, az aktuális divathullám és a márkák sajátosságai csak tovább árnyalják az amúgy is nagyon színes palettát. Egészségünk megóvása és testünk megkímélése szempontjából vajon melyikkel járunk a legjobban?

Dr. Zolnay Péter reumatológus, fizioterápiás szakorvost a hát számára is ideális táska kiválasztásának kritériumairól kérdezte a Dívány.hu.

Annyiféle táska van, meg lehet fogalmazni valamilyen általános, örök érvényű igazságot a megfelelővel kapcsolatban?

Általános szabály, hogy amennyiben cipekednünk kell, akkor lehetőleg ne kézben hordott, a gerincet oldalirányban megterhelő táskával, vagy akár vállra vetett, egyoldali válltáskával történjen, hanem 

a súly szimmetrikus eloszlását célzó, mindkét vállat hasonlóan igénybe vevő terheléssel próbálkozzunk.

A karokat szabadon hagyó hátizsák nemcsak a gerincnek jobb, de praktikusabb is sokszor
A karokat szabadon hagyó hátizsák nemcsak a gerincnek jobb, de praktikusabb is sokszorNickyLloyd / Getty Images Hungary

Gyakori beszédtéma a gyerekek túlsúlyos iskolatáskája, de csak az ő esetükben gond a cipekedés?

Már az óvodába járás alkalmával megfigyelhető, hogy a gyermekek hátizsákkal érkeznek. Természetesnek vesszük az iskolai évek során is annak viselését, sőt, sokan egyetemi éveik során is napi rendszerességgel érkeznek a padba sok-sok kilós táskával. Természetesen nem mindegy, mikor kezdünk el cipekedni. Hiszen gerincünk is növekedik, fejlődik, fokozatosan alakul életkorunkkal, így a rá nehezedő súlyok különböző mértékben terhelik a csigolyákat.

Alapvetésnek számít gyermek és felnőtt esetében is, hogy testsúlyunk 15%-ánál többet ne vigyünk. Elhízott gyermekek esetében további 30%-kal érdemes csökkenteni a hátizsák súlyát. 

Nem jó korán kezdeni
Nem jó korán kezdeniWestend61 / Getty Images Hungary

A tényleges megoldás ebben a tekintetben az iskolatáska akár kézben, vállon, háton történő viselésének teljes megszüntetése lenne.

Egy időben az idős hölgyek kézben húzós táskáinak mintájára divat lett a gyerekeknél is a húzhatóvá is tehető hátizsák, de ez a divat világát és a hölgyek szívét nehezen hódítaná meg, még ha praktikus is. Milyen lehet a vonzó esztétikájú, de orvosilag sem nagyon káros táskaideál?

Utcai vagy alkalmi viseletnek, minél kisebb súllyal történő megterhelés mellett rövidebb ideig persze viselhető kézben egy elegáns kis ridikül, kézitáska, de ma már a legtöbb márka utcai hátizsákokat is kínál hölgyek számára éppen a fenti szimmetriaszempontokat felismerve.

A természeti népek ösztönösen törekednek a legkisebb rosszra
A természeti népek ösztönösen törekednek a legkisebb rosszraEric Lafforgue/Art in All of Us / Getty Images Hungary

Ha nem az elegancia a kizárólagos cél, hanem például súlyos laptopot is viszünk már magunkkal, a két vállra vehető táska a legkevésbé aggályos, de ennél sem mindegy a vállpánt vastagsága, szélessége, mely a terhelés megosztása mellett a komfortérzetet is növeli. 

Lehetőleg szabályozható legyen, hogy testünkhöz minél szorosabban tudjuk viselni azt.

De túrazsáknak vagy nagyobb súly viselésére válasszunk lehetőleg olyat, amihez deréköv is tartozik, ennek bekapcsolásával csökkenthetjük a gerincre irányuló terhelést.

Minden esetben érdemes figyelembe venni, hogy

a fenti folyamatos terhelés a hiedelmekkel ellentétben nem erősíti a gerincet,

hiszen a gerinc sajátos görbületeiből adódóan a hátizsák tömegének több mint hétszerese(!) nehezedik rá. Minél inkább előrehajolunk a cipekedés során, annál inkább fokozódik a nemkívánatos terhelés a gerincre, vállakra.

Ha a gerinc terheléséről többet szeretnél megtudni, arról korábbi cikkünkben szakértőnktől az ülőmunka kapcsán is olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek