Hatástalan szerrel irtják a szúnyogokat Magyarországon: ez lehet a következménye

szunyog-magyarorszag (1)
Olvasási idő kb. 3 perc

Változást sürgetnek a szakemberek a szúnyogirtásban, gondot okozhat Magyarországon, ha továbbra is ezt a módszer használják a gyérítésre.

A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium (PTE VNL) szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy a csípőszúnyogok állományának gyérítésére bevetett, Magyarországon is széles körben alkalmazott pyrethroid-alapú kémiai kezelésekkel óvatosan kell bánni – írja az MTI.

Ellenállnak a szúnyogok az irtószernek Magyarországon

Kimutatták, hogy ennek a szernek a túlzott, hosszú távú és egyoldalú alkalmazása esetén a csípőszúnyogok – genetikai mutáció révén ellenállóvá válnak a hatóanyagával szemben. Emiatt a kémiai kezelés csak részben vagy egyáltalán nem lesz hatékony a szúnyogállomány gyérítésére. A közleményből kiderült, hogy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) javaslata és nemzetközi standard is az, hogy

a kémiai kezelésekkel érintett területeken nyomon kell követni ennek a szernek a használatát és hatását, azonban Magyarországon ez egyelőre nem megoldott.

Nagy a probléma a szúnyogokkal Magyarországon
Nagy a probléma a szúnyogokkal MagyarországonKwangmoozaa / Getty Images Hungary

A VNL több települést is megvizsgált a hazai járványmegelőzési kutatási tevékenysége kapcsán, köztük Budapesten, Vácon, Győrben, Debrecenben, Barcson és Pécsen nézték a csípőszúnyogokat. A szakemberek mindegyik településen azt tapasztalták, hogy a hazánkban az egyik leggyakoribb – egyben a nyugat-nílusi láz fő terjesztőjeként ismert – faj a dalos szúnyog, amely populációi jelentős arányban hordozzák a rezisztenciáért felelős génváltozatot, vagyis ellenállóak a kémiai gyérítőszerrel szemben.

A nemrég hazánkban is megtelepedett, inváziós ázsiai tigrisszúnyog populációi egyelőre érzékenyek a kémiai szerre, azonban a túlnyomó részt kémiai gyérítésen alapuló hazai gyakorlatot folytatva csak idő kérdése, hogy rezisztenssé váljanak.

Minderre volt már példa Spanyolországban, Olaszországban, Franciaországban, Svájcban, Törökországban, valamint Romániában is.

A szakemberek szerint a problémára az úgynevezett integrált szúnyoggyérítési stratégia mielőbbi bevezetése hozna megoldást. Ekkor a szúnyogok és a kórokozók rendszeres monitorozása alapján többféle kezelési módszert vegyítenek. A hangsúlyt a megelőzésre kellene fektetni, továbbá a kémiai szert célzottan, csak indokolt esetben kellene alkalmazni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek