A telefonodon keresztül is kicsalhatják a pénzed - így szúrhatod ki az átverős SMS-eket

sms-atveres-1423783201
Olvasási idő kb. 2 perc

A rendőrség összeszedte azokat az intő jeleket, amelyek alapján általában ki lehet szúrni, ha csalók küldenek SMS-t. Ezekre figyelve a legtöbb átverést el lehet kerülni.

A csalók újabb és újabb módszereket eszelnek ki, hogy megpróbálják megszerezni személyes adatainkat, hogy aztán azokkal visszaéljenek, vagy pedig banki hozzáférésünket, hogy leemeljék megtakarításainkat. Ezekben a próbálkozásokban azonban van néhány rendszeresen felbukkanó elem, amelyre figyelve általában el lehet kerülni az átveréseket. Ezeket gyűjtötte össze a rendőrség. 

Sok SMS-en látszik, hogy átverés

Az egyik legelső jel a megszólítás lehet. Amennyiben például csak az szerepel a szöveges üzenetben, hogy „Rendőrség…” mindenfajta üdvözlés nélkül, már gyanút foghatunk. Ugyancsak intő jel lehet a nem megfelelő helyesírás.

„A csaló SMS-ek nagy része hibás magyarsággal íródik, rögtön legyen gyanús, ha ilyet tapasztal!”

 emeli ki a rendőrség. Érdemes azt is megnézni, hogy milyen szolgáltatótól érkezik az SMS. Ha nem magyartól, akkor az például biztosan nem a magyar hatóságtól jött valójában. Amennyiben magyar a szám, érdemes utánanézni egy online vagy telefonos tudakozóban, hiszen ilyenkor is gyakran kiderül, ha csalásról van szó.

Ha furcsa linkek szerepelnek az SMS-ben, az is lehet annak a jele, hogy átverésről van szó
Ha furcsa linkek szerepelnek az SMS-ben, az is lehet annak a jele, hogy átverésről van szóIvan Pantic / Getty Images Hungary

Ha egy weboldalra próbálnak átirányítani az üzenetben, érdemes körültekintően megvizsgálni a linket.

Gyanús lehet a nem magyar végződés, a hu-com pedig szinte minden esetben átverést takar.

A rendőrség nevében érkező SMS-ekben gyakran bírság megfizetésére szólítanak föl, ám a legtöbb esetben hiányzik mindenféle konkrétum az üzenetekből, például az, hogy pontosan mit követtünk el. A hatóság arra is felhívja a figyelmet, hogy a rendőrség sosem küld SMS-ben felszólítást, kizárólag ajánlott levélben vagy ügyfélkapun keresztül kommunikál. Ezekre a jelekre azért is érdemes odafigyelni, mert az Europol információi szerint naponta több millió áldozata van a kiberbűnözésnek, és ezek közül a pénzügyi csalások az egyik leggyakoribbak. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek