Sok magyar zsebében lapul ott ez a több ezer éves találmány

GettyImages-1154581960

Egy bicska aránylag kifinomult szerkezetnek tűnhet, ám a legrégebbi ilyen lelet, egy csontnyelű kés az időszámításunk előtti 600–500. évre datálható, és az ausztriai Hallstattban találtak rá.

Egy igazán jó bicskát rengeteg dologra lehet használni a vágáson kívül, különösképpen, ha egy svájci bicskáról van szó. Ennek a bonyolult és kifinomult szerkezetnek az elődje az egyszerű összecsukható kés, amilyet már a vaskorban is készítettek. 

Régebb óta készítenek kést, mint gondolnád

Hallstatt Ausztriában található, és leginkább festői elhelyezkedéséről, sóbányájáról, illetve arról híres, hogy megjelent a Jégvarázsban – volt és van is azóta elég gondja belőle. Arról is ismert egyébként, hogy nagyon sok jó állapotú régészeti lelet maradt meg a só tartósító hatásának köszönhetően, így rengeteg információhoz jutottak a kutatók arról, hogy hogyan éltek régen ott az emberek. Ezek után talán nem is annyira meglepő, hogy itt találták meg a világ legrégibb bicskáját, amelynek elkészítését a kései bronzkor és a vaskor határa, időszámításunk előtt 600–500-ra teszik. A késnek csontból készült a nyele, és még egy vájattal is ellátták, hogy a penge oda csússzon be.

Ezen a festői helyen 2600 éves kést találtak
Ezen a festői helyen 2600 éves kést találtakWalter Geiersperger / Getty Images Hungary

Ugyancsak nagyon régi bicskákat találtak Spanyolországban, ahol az őslakosok már a római kor előtt készítettek ilyen szerszámokat. Több összecsukható kés került elő a vikingek korából is, amelyeket leggyakrabban egy kallantyúval tartottak bezárva.

A jobbágyok eszköze volt a bicska

A középkorban csak a nemesek viselhettek kardot, mindenki másnak egyéb módon kellett megoldania az önvédelmet. A bicska ráadásul azért is nagyon hasznos volt a parasztoknak, mert sok mindenre lehetett használni a gazdaságban. Ennek ellenére a magasabb minőségű, és ezért jóval drágább összecsukható bicskákat hosszú ideig még nem sokan engedhették meg maguknak. Akkor kezdték el széles körben használni őket, amikor az 1600-as évek végén, az 1700-as évek elején elindult a bicskák tömeggyártása, igazán népszerűvé pedig a 19–20. században váltak.

Már a rómaiak előtt is készítettek bicskát
Már a rómaiak előtt is készítettek bicskátwikimedia commons/Jeroen Zuiderwijk

A 18. században Olaszországban elterjedt a „Szerelmesek kése”, amelyet romantikus érzéseik jelképeként adtak egymásnak a szerelmesek. A rendkívül díszes eszközökön többek között szemekre hasonlító csontfaragások találhatók, amelyek az idegenek vágyódó pillantásait hivatottak elhárítani. A coltello d'amorét sokszor a hitvesi ágyon helyezték el, hogy a férjet a házastársi hűségre emlékeztesse – ezért is tették a menyasszony keze ügyébe.

A svájci bicskák megváltoztatták, mi mindenre lehet jó egy kés
A svájci bicskák megváltoztatták, mi mindenre lehet jó egy késMyron Jay Dorf / Getty Images Hungary

Egy új fejezet Svájcból

Egészen új korszakot nyitott az összecsukható kések történetében, amikor Karl Elsener katonai megrendelésre elkészítette az első svájci bicskát. Vágáson kívül lehetett még vele puskát tisztítani, és ki lehetett nyitni vele a konzervet – ez akkoriban újdonságnak számított a hadseregben. 1897-ben elkészült a tiszti változat, amelynek már 6 funkciója volt, és ezek között helyet kapott a dugóhúzás is. Ez a Schweizeroffiziersmesser lett a svájci bicska, amit a második világháborúban nagyon megszerettek az Európában szolgáló amerikai katonák, és sokat vittek haza ajándékba is.

Életet menthet a kés

Sok ember életét mentette már meg, hogy lapult a zsebükben egy kés. Egy balesethez kiérkező mentő Arizonában egy, a kocsijába szorult embert próbált megmenteni. Egyik kezével a feszítővasat kellett tartania, ám a szorult helyzetbe jutott autóst még a biztonsági öv is fogta. Szerencsére a mentősnél volt egy bicska. Minnesotában egy kajakos a kutyájával indult vadvízi túrára, amikor az állat hirtelen kiugrott a csónakból. A hajó felborult, és a kajakos lába a horgony kötelébe gabalyodott. Valószínűleg elmerült és megfulladt volna, ha egy bicskával nem tudja gyorsan elvágni a kötelet. Egy vadász télen indult őzet lőni, ám túl közel került egy folyó partjához, ami beomlott alatta, és a vadász a jeges vízbe esett. Szerencsére a késével ki tudta vájni a meredek, csúszós partot, és így megmenekült.

A svájci bicska népszerűsége azóta töretlen, egyetlen kis megbicsaklástól eltekintve: a 2001. szeptember 11-i terrortámadás után kitiltották a szúró- és vágóeszközöket a repülőgépek utasteréből, aminek hatására a Schweizeroffiziersmesser utáni kereslet, és ennek következtében a termelés is 30 százalékkal visszaesett. Pár éve a svájci hadsereg új változatot készíttetett a legendás késből: az új, olívazöld-fekete katonai bicskán gallyvágó és sörnyitó is található.

Ha kíváncsi vagy, hogy egy jó késen kívül még mit érdemes mindig magaddal vinned az autóban, kattints!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek