Manapság egyre gyakrabban elhangzó érv az, hogy mégis miért kellene bemagolni a gyerekeknek ezt vagy azt, amikor egy pillanat alatt kideríthető az adott kérdésre adandó válasz a Google segítségével? Nos, volt idő, amikor ez egyszerűen elképzelhetetlen volt, mivelhogy nem létezett keresőmotor.
A Google még nem volt a barátunk
Ekkoriban, ha valamit meg szerettünk volna tudni, sokkal komolyabb kutatómunkát kellett végeznünk, mint ma egy tininek. Vegyük például a dolgozatokat. Kínkeservvel kellett puskát körmölnünk magunknak, amennyiben nem volt birtokunkban az a tudás, amelyre ma a pad alatt, okostelefont böngészve pillanatok alatt fény derül.
A leglustábbaknak így már annyit sem kell jegyzetelniük, mint szüleiknek – anno ha töridolgozat közben derült ki, hogy egy magyar király állítólag belefulladt a Csele-patakba, akkor vagy lesni kellett, vagy megpróbálni találni valakit, aki majd súg.
Ilyenkor legalább volt valami haszna az úgynevezett eminenseknek is, mint jelen sorok szerzője, akinek gimnáziumi népszerűsége ugyan nem volt jelentősnek nevezhető, amikor azonban a tanári asztalhoz ültették ki magyardolgozat alatt, hogy ne tudjon súgni, fel sem merte emelni tekintetét, annyian kérdeztek kétségbeesetten.
A tinik más forrásból tájékozódtak
De ennél sokkal hétköznapibb dolgokban is hiányzott volna az internet, ha tudjuk, hogy majd létezik ilyesmi. Ma már gyorsan kiderül, hogy aktuális kedvencünk épp szingli, vagy randizik-e valakivel, sőt a paparazzifotók elözönlik az internetet, így pillanatok alatt megtudhatjuk, hogy a Backstreet Boys aktuális 21. századi megfelelőjének legnépszerűbb tagja megcsalta-e a csaját, vagy sem.
Ehelyett a kilencvenes években volt a BRAVO magazin, és slussz. Jó, nem, volt Popcorn, IM és 100×Szép is, de innen kellett minden ismeretünket megszereznünk aktuális kedvenceinkről.
A csajozás és a pasizás fortélyait vagy magunk tapasztaltuk ki, vagy a barátnők tanácsaira hagyatkoztunk:
persze a fent említett magazinokban lehetett időnként ezekben a témákban is kérdezni, de hogy, mondjuk, tényleg ciki-e, ha valaki még nem csókolózott 18 évesen, azt nem tudtuk az interneten is körbejárni.
Viszont könyvtárba jártunk
Akiket esetleg a fentieknél magasztosabb célok hajtottak, mondjuk, információszerzés valamilyen témában, azok is nehezebb helyzetben voltak. Az otthoni polcokon mindenkinél volt néhány enciklopédia meg szótár, tehát ha nem ismertük egy angol szó jelentését, akkor nem a Translate-hez fordultunk, hanem felütöttük az Országh-féle szótárt, és reméltük, hogy benne lesz. Ha nem volt benne, akkor így jártunk.
Amikor előadást készítettünk valamilyen témában, vagy versenyre készültünk, elmentünk könyvtárazni: ez jóval kevesebb fiataltól volt idegen, mint ma.
A hírek szerepe is egészen más volt:
mivel otthon szólt a rádió, vagy este a híradót nézték a felnőttek, sokkal többet hallhattunk az internet előtt arról, ami épp történik,
mint manapság azok a tinik, akiket ez nem érdekel. Ennek persze volt azért hátulütője is: nem biztos, hogy minden hír való egy kis tini fülébe is, mondjuk, a délszláv háború kapcsán.
A pornó is mást jelentett
És persze egészen más volt a kiskamaszok és idősebbek pornóhoz való viszonya is. Ma már bárki, aki lekattintja, hogy elmúltam 18 éves, azonnal a legdurvább pornóvideók örvényébe kerülhet, ahol nincs olyan verziója a szexuális aktusoknak, legyen szó a résztvevők számáról, neméről, bőrszínéről, a használt eszközökről vagy akár állatokról, amit ne tudnánk elképzelni. Ez hatalmas veszélyeket rejteget –
a mi boldog békeidőnkben hozzá lehetet jutni esetleg egy rongyosra lapozott újsághoz, vagy apa VHS-gyűjteményének egy darabjához, amin a matrica szerint persze a „Csehszlovákia, 1986. nyár” anyagának kellett volna szerepelnie, de nem így volt.
Lehet vitatkozni azzal, hogy vajon a kilencvenes évekbeli vagy a mostani helyzet volt rosszabb összességében, de talán ez az egyetlen olyan pont, amelyben egyértelműen kijelenthető: a mai gyerekek kifejezetten rosszabb helyzetben vannak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés