Akár a szobánkban ülve is elkövethetünk olyan dolgokat, melyekért súlyos büntetés járhat, de egy kirándulás, utazás vagy egy városi séta közben is tehetünk ilyet. Érdemes ismerni azokat a legalapvetőbb szabályokat, melyek ellen nemcsak a jóérzésű emberek lelkiismerete berzenkedik, de a törvény is tilt. Ezeket mondta el a Díványnak dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.
Nyilvánosan kritizálók
A kanapéhuszárok előszeretettel kritizálnak másokat az interneten, esetleg még pletykákat, személyes adatokat is terjesztenek róluk a közösségi oldalakon, és nem is tudják, hogy ezzel bizony gyakran átlépik a törvényes kereteket, és becsületsértést követnek el. Ha pedig valakivel összevitatkoznak a virtuális térben, szinte garantált, hogy kikerül a kezeik közül néhány olyan írás, ami biztosan jogsértő.
A becsületsértés több jogszabály alapján is jogsértő. A Polgári Törvénykönyv alapján a személyiségi jogok sérelmét jelenti a becsület és jó hírnév megsértése. A Büntető Törvénykönyv pedig kimondja,
aki mással szemben, nagy nyilvánosság előtt, a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A becsület csorbítására alkalmas minden olyan gyalázkodó, becsmérlő jellegű kifejezés, amely az emberi méltóságot, az önbecsülést sérti. A kifejezés lehet durva, de enyhébb formájú, például gúnyolódás is. Így ajánlott jól meggondolni, kinek mit mondunk, mert ez nemcsak lelkiismeret-furdalást okoz később, de meg is büntethetnek érte.
Egy kis takarítás a kertben
Jelenleg már javában takarítják, gondozzák kertjeiket, földjeiket a tulajdonosok, azonban nem mindegy, hogyan szabadulnak meg a száraz levelektől, egyéb kerti hulladéktól. A környezetüket és saját egészségüket védők komposztálják, amit lehet, az egyéb hulladékot pedig elszállíttatják.
Vannak azonban, akik egyszerűen elégetik ezt, pedig ez sok helyen tilos, és akár súlyos bírság is járhat érte. Aki mégis ezt tenné, az előzőleg érdeklődjön a helyi hatóságoknál, hogy az adott területen és időszakban ezt engedélyezik-e.
Az égetéssel egyébiránt a szomszédunkkal való békés kapcsolatunk is csorbát szenvedhet. A szomszédok együttélésének alapvető normáit a polgári törvénykönyv szabályozza, szélsőséges esetben feljelentésig is fajulhat, ha olyasmit teszünk, amellyel zavarjuk a közvetlen környezetünkben élőket. (Erről itt írtunk korábban.)
Eszel a buszon? Inkább ne!
A legtöbb embernek meg sem fordul a fejében, hogy azzal a kézzel fogja meg az ételét, amivel a buszon, villamoson előzőleg a kapaszkodót, az ajtónyitó gombot megérintette. Vannak azonban olyanok, akik bátran előveszik hagymás hamburgerüket, szotyijukat, egyéb ételüket, és a legnagyobb tömegben is vígan falatoznak belőle. Ez nemcsak a többi utas számára zavaró, de az étkező személyt is megbüntethetik, és leszállíthatják a járműről.
Az előírás szerint kizárható az utazásból, aki csomagolatlan vagy nem visszazárható csomagolású ételt vagy italt fogyaszt, azzal mások ruházatát, esetleg a forró italokkal a testi épségét vagy a jármű tisztaságát veszélyezteti. Emellett pótdíjat is kiszabhatnak, még akkor is, ha van érvényes jegye vagy bérlete az illetőnek.
Szélsőséges esetben a példaként felhozott hagymás hamburger buszon történő elfogyasztásának komolyabb következménye is lehet, ha a közfeladatot ellátó személyt a jogszerű eljárás során erőszak vagy akár csak fenyegetés által akadályozzuk. Ez a magatartás egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
De szép ez a virág, kell nekem!
Szélsőséges esetben akár börtönbüntetés is járhat azért, ha kirándulás közben leszakítunk egy védett virágot. Az erdőkben, mezőkön ráadásul nem is nehéz ráakadni ezekre, hiszen ebben az időszakban kifejezetten sok védett vagy fokozottan védett növény nyílik.
Természetkárosításért akár 1-5 évig tartó szabadságvesztés járhat, bár erre ritkán hallunk példát. A pénzbüntetés azonban biztosan nem marad el, ha valakit tetten érnek, a védett növényekért több tízezres, a fokozottan védettekért több százezres büntetést kell fizetni.
Érdemes kirándulás előtt megismerni az adott területen élő növényeket, így a megszerzett információk birtokában nemcsak arra jöhetünk rá, milyen virágokat nem szabad leszedni, hanem arra is, hogy minden növénynek sokkal jobb az eredeti élőhelyén, mint letépve és vázába állítva egy lakásban.
Drága lehet a tengerparti ajándék is
Talán nem is sejtjük, hogy illegális dolgot teszünk, mikor a tengerparti piacon megvesszük és hazavisszük a korallból készült ékszereket, tárgyakat.
Ez és még számos állati és növényi eredetű tárgy a védett fajokhoz tartozik, melyek kereskedelme tilos vagy engedélyhez között.
Ha ezt megszegjük, többmilliós bírság járhat érte. Ide tartoznak például a kobrabőrből, teknőspáncélból, elefántcsontból vagy korallból készült tárgyak. De egyes növényeket sem hozhatunk haza magunkkal külföldről, hazánkban főleg a védett kaktuszok illegális kereskedelme jelent problémát, melyeket főként Mexikóban gyűjtenek. Ezek mellett a kagylókereskedelmet is megtiltották már több országban, a legszigorúbb szabályok a Vörös-tenger élővilágát érintik.
Ha szeretnéd tudni, miért büntethetik meg a boltokat, olvasd el ezt a cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés