„Bokáig áll a víz a lakásban, de a biztosító és a közös képviselő egymásra mutogat”

Vermes Nikolett
GettyImages-1311600989

A közelmúltban jelentkező szélsőséges időjárás számos család életét megnehezítette. A lakáskárokat a legtöbb esetben fizeti a biztosító, viszont vannak, akik egy forintot sem kapnak. Mi lehet ennek az oka? Ki a felelős? Mit tehetnek a lakók?

A tűzoltók napokig dolgoztak azon, hogy a múlt heti vihar alatt kidőlt fákat leszedjék az autók tetejéről, járhatóvá tegyék az utakat, és segítsenek azoknál a lakóházaknál, ahol bokáig álló víz lepte el a szobákat. Van, ahol már nyoma sincs a viharkárnak, máshol viszont komoly gondokat okozott az extrém beázás. 

Mi lesz így a lakókkal?

Egy jó hírű, 14. kerületi új építésű lakóparkból érkezett olvasói beszámoló alapján az épület teljes területén nagy károk jelentkeztek. Mint kiderült, korábban is volt nyoma a beázásnak, és egy nagyobb esőzés elég volt ahhoz, hogy a lakóknak újra kelljen festeni a szobákat. Érthető, hogy a károsultak a biztosítóhoz fordultak, elvégre egy modern, új építésű házról van szó. Azonban a biztosító nem akar fizetni, mivel a kivitelezés során vélhetően olyan hibát vétettek a mesteremberek, aminek következtében a lakások újra és újra beáznak. A lakók tehát kétségbeesetten keresték a közös képviselőt, de nem kaptak segítséget. Hamarosan egymásra mutogattak az érintett felek, miközben az áldozattá vált családok csak arra várnak, hogy valaki megoldja a problémát. De ki a felelős? És mit tehetnek az érintettek?

A lakók tehetetlenek, megoldást várnak
A lakók tehetetlenek, megoldást várnakGettyImages

Elhúzódó ügy is lehet belőle

„Amennyiben lakott épületről beszélünk, úgy aktivált ingatlanról van szó. Ebben az esetben garanciális kötelességet kell vállalnia a kivitelezőnek. Amennyiben a lakóknak sikerül bebizonyítani, hogy valóban viharkár keletkezett, amely kivitelezési hiányosság miatt csúcsosodott, jogosultak a kártérítésre” – magyarázza dr. Bálint László György ügyvéd. „Ha ennek ellenére az érintettek nem kapnak kártérítést, egy dolgot tehetnek, hogy jogi útra terelik a történeteket, ezzel kezdetét veszi egy hosszú pereskedés.

A bíróság szakértőket fog kiküldeni a helyszínre, akiknek a véleménye ellen várható a fellebbezés a kivitelező részéről.

Mivel pedig a kivitelező a tőkeerős, a folyamat évekig is elhúzódhat. Ugyanakkor maguk az érintettek, vagyis az áldozatok sem tehetnek semmit, hiszen amennyiben maguk javítják meg a hibákat, elesnek a további szavatossági, illetve garanciális joguktól.” Ezekre érdemes számítani, ha valaki az igazságszolgáltatáshoz fordul.

A társasház felelőssége

Mivel egy többlakásos épületről van szó, a tető a közös tulajdon része, ezért nem az áldozatul esett személynek kell a tetőt kijavíttatni, hanem a közös képviseletnek, tehát végső soron magát a bírósági eljárást is neki kell lefolytatni a kivitelezési hiba kapcsán.

Arról, hogy milyen felelősségei vannak a közös képviseletnek, a lakóház szabályzata külön pontban beszél, amelyről a lakókat tájékoztatni kell.

A zuglói épületben élő családok tehát nem tudják elkerülni a kényes eljárást annak érdekében, hogy nyugodtan éljenek otthonukban akár egy nagyobb esőzés alatt is, kivéve azt az esetet, ha sikerül a közös képviseletnek megegyeznie a kivitelezővel a peren kívüli eljárás eredményeként a ház hibáinak kijavításában, ami sokkal gyorsabb és költségkímélőbb lenne.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek