Brutális díjemelés a bankoknál: ezt tedd, ha nem fogadnád el

GettyImages-588610958
Olvasási idő kb. 3 perc

Elképesztő mértékben drágulnak a banki szolgáltatások, már azt is tudjuk, mely pénzintézetek ügyfelei számíthatnak biztosan az áremelésre.

Már öt bank jelentett be inflációkövető áremelést a számlacsomagjaira. A 17 százalék feletti drágulás bizony érzékenyen érintheti az ügyfeleket. 

A számítások szerint egy átlagos díjazású bankszámla éves költsége 42 ezer forintról 49 ezer forintra emelkedhet 2024-ben. 

Drágulnak a bankok, idén minden szolgáltatás többe kerül majd
Drágulnak a bankok, idén minden szolgáltatás többe kerül majdFaludi Imre / MTI

A legtöbb bank szolgáltatásai drágulnak idén

„A Központi Statisztikai Hivatal januárban tette közzé a 2023-as éves inflációs adatot: e szerint tavaly átlagosan 17,6%-kal voltak magasabbak a fogyasztói árak az egy évvel korábbinál. Erre a tényre alapozva a magyar bankok jelentős része – az üzletszabályzatukban vagy általános szerződési feltételeikben foglaltaknak megfelelően – idén is inflációkövető díjemelést alkalmaz a lakossági számlacsomagokhoz kapcsolódóan” – írja a Bankmonitor. 

Míg 2021-ben mintegy 35 ezer forintba került a bankszámla fenntartása egy átlagos magyar magánszemélynek, idén várhatóan 50 ezer forint körülire rúg majd ez az összeg az inflációkövető áremelésnek köszönhetően. 

A pénzügyi portál összegyűjtötte, mely bankok alkalmazzák majd az inflációkövető áremelést számlavezetési díjaik esetében. Idén az alábbi bankok ügyfeleinek kell majd mélyebben a pénztárcájukba nyúlni:

  • K&H Bank (2024. 04. 01-től)
  • UniCredit Bank (2024. 04. 01-től)
  • CIB Bank (2024. 04. 01-től)
  • Magnet Bank (2024. 04. 01-től)
  • Erste Bank (2024. 05. 01-től)

Az OTP legfrissebb közleménye szerint nem áll be a sorba, ügyfeleik egyszámjegyű emelésre számíthatnak. Az utalások ingyenesek maradnak 20 ezer forintnyi összegig - havi 500 ezer forintig -, illetve ezentúl is ingyen igényelhetnek junior számlát a 24 év alattiak, ráadásul nekik az elektronikus átutalás is díjmentes marad havi 100 000 forintnyi összegig.

A Gránit Bank, a Raiffeisen Bank, illetve az MHB Bank még nem közölte, mi várhat ügyfeleikre. 

Ha nem fogadod el a díjemelést, ezt teheted

A hazai gyakorlat szerint a díjemelés elleni tiltakozás hiányában a bank úgy tekinti, elfogtad a megváltozott kondíciókat, és a jelölt határidőt követően ennek megfelelően vonja le tőled majd a számlavezetés és az egyéb szolgáltatások díjait. De mit tehetsz akkor, hogyha nem tartod megfelelőnek a megemelt árakat?

Ha soknak tartod a megnövekedett díjakat, egyetlen dolgot tehetsz
Ha soknak tartod a megnövekedett díjakat, egyetlen dolgot tehetszVirojt Changyencham / Getty Images Hungary

Egyetlen módon tiltakozhat az ügyfél: felmondhatja a meglévő szerződését. Ilyenkor értelemszerűen új bankszámlát kell nyitnia akár az adott banknál, akár egy másik pénzintézetnél, vagy teljesen átválthat készpénzhasználatra. Ez korántsem tűnik olyan bonyolultnak, mint az ember hinné, Az Ecocnomx korábban már összegyűjtötte az egyszerűsített bankváltáshoz szükséges lépéseket, amit ide kattintva érsz el. 

Mennyit fizettél eddig a bankszámládért?

Egy 2019-től hatályos kormányrendelet értelmében az európai uniós előírásokkal összhangban minden banknak kötelező évente egy alkalommal, a következő év január 31-ig egy személyre szóló, tételes díjkimutatást küldenie a lakossági ügyfeleik számára.  Az éves díjkimutatásnak a megelőző naptári évben felszámított összes költséget és a kapott kamatokat tartalmaznia kell. Ha érdekelnek a rejtett költségek, a Dívány összeállítását ide kattintva olvashatod el. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek