Valóban szükség van a repülőgép üzemmód használatára, vagy csupán egy számos kellemetlenséggel járó, feleslegesen erőltetett intézkedésről van szó?
Mi az a repülő üzemmód?
A repülő üzemmód egy olyan beállítás az okostelefonon, amely ideiglenesen felfüggeszti a különféle kommunikációs jeleket, még akkor is, ha az eszköz többi funkciója teljesen működőképes marad.
Akkor, amikor repülő üzemmódba kapcsoljuk telefonunkat, a készülék nem fogadja azokat a rádiójeleket, amelyek lehetővé teszik a szöveges üzenetek küldését vagy fogadását, a hívások lebonyolítását és az internetelérést. A már letöltött szöveges üzenetek, valamint egyéb tárolt információk azonban így is elérhetőek, ahogyan az eszközre már mentett dokumentumok, játékok, zenék vagy filmek is.
Ezért van rá szükség
A repülő üzemmódra a repülőgép érzékeny kommunikációs és navigációs rendszereinek védelme érdekében van szükség. Ezek ugyanis ugyanazokat a frekvenciákat használják, mint a mobiltelefonok és a táblagépek 3G, 4G és 5G adatátviteli lehetőségei, ezért sebezhetőek a rádiójel-interferenciával szemben.
Úgy kell ezt elképzelni, mint amikor analóg FM-rádiót hallgatunk az autóban, és nem hallunk tisztán egy dalt, mert közben egy másik adás hangja is beszűrődik, amely egy közeli frekvencián sugároz.
Abban az esetben, ha a repülőgéppel vészleszállást kell végrehajtaniuk a pilótáknak, vagy valamilyen vészhelyzet adódik a fedélzeten, esetleg a leszállópályán,
a gépet a földi irányítással összekötő kommunikációs vonalaknak világosan érthetőnek kell lenniük, amit egy mobilon keresztül történő hívás is akadályozhat.
Az 5G tovább nehezíti a helyzetet
A repülő üzemmód kimondottan kritikussá vált azóta, hogy több mobilszolgáltató bevezette az 5G lehetőségét. A földi antennákból és az emberek által használt 5G-eszközökből generált jelek ugyanis jelentős interferenciát okozhatnak a repülés legkritikusabb időpontjában.
Ez a zavaró jel a gép ereszkedése és leszállása közben megnehezítheti a pilóták dolgát például abban, hogy felismerjék, milyen messze van a talajszint.
Mi a helyzet a fedélzeti wifivel?
A legtöbb légitársaság fizetős szolgáltatásként kínálja a fedélzeti wifi használatát. Ám ez nem zavarja a repülőgépek kommunikációját, hiszen nem rádiójelekkel, hanem műholdjelekkel működik, továbbá nem csatlakozik a földön lévő egyetlen mobiltelefon-toronyhoz sem. Ez azt jelenti, hogy ha valaki hajlandó a szolgáltatásért fizetni, akkor repülés közben akár videót is streamelhet, szörfözhet az interneten és adatokat tölthet le onnan.
Ez történik, ha nem állítjuk repülő üzemmódba a telefont
Ha elfelejtjük a telefonunkat repülőgép üzemmódba kapcsolni, vagy szándékosan figyelmen kívül hagyjuk a szabályokat, kicsi az esélye annak, hogy katasztrófa következzen be emiatt. De ha mégis hiba csúszik a gépezetbe, annak a következményei akár végzetesek is lehetnek, éppen ezért nem érdemes kísérteni a sorsot. Ennek különösen abban az esetben van nagy jelentősége, amikor a repülőgépek robotpilótái a pilóták vezérlése nélkül landolnak, hiszen ehhez megbízható információkhoz kell jutniuk a rádiós magasságmérőkből.
Ha egy 5G-képes eszköz nincs repülő üzemmódra állítva, akkor emiatt a repülőgép hibásan érzékelheti a kifutópálya feletti magasságot.
Ennek pedig ijesztő következményei lehetnek. Ahhoz, hogy a katasztrófa bekövetkezzen, elég, ha csak egy utas figyelmen kívül hagyja a szabályokat.
Az akkumulátornak is jót tesz
A vezeték nélküli jelek fogadása és küldése a mobiltelefon akkumulátorát is jelentősen megterhelik, ezáltal gyorsabban lemerítik. A repülőgép üzemmódra váltással tehát növelhető az üzemidő.
Ha szeretnéd tudni, melyek azok a ruhadarabok, amelyeket nem célszerű repülőgépen viselni, olvasd el erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés