Ha nem tudod, hogy ez a kérdés miért merül fel, legközelebb fogmosás után kortyolj bele egy pohár narancslébe. Sőt, nem is muszáj narancslének lennie, a víz kivételével szinte bármilyen ital megteszi, lehet akár jeges tea vagy sör is. Ugye, hogy milyen szörnyű?
Ezért változik meg a narancslé íze a fogmosástól
Azt, hogy a fogmosás élvezhetetlenné teszi kedvelt italaidat, a nátrium-laurét-szulfátnak (SLES) vagy a nátrium-lauril-szulfátnak (SLS) köszönheted, attól függően, hogy milyen fogkrémet használsz – írja a Mental Floss. Ezek a vegyületek széles körben, így mosószerekben, öblítőszerekben, festékekben, hashajtókban és rovarirtókban is alkalmazott felületaktív anyagok, amelyek a fogkrémben arra szolgálnak, hogy habot képezve mindenhova eljuttassák a tisztító hatású hatóanyagokat a szádban.
Habár az említett felületaktív anyagok kétségkívül megkönnyítik a fogmosást, közben kétféle módon is bezavarnak ízlelőbimbóidnak. Nemcsak elnyomják az édes ízek érzékeléséért felelős receptorokat, hanem lebontják a nyelveden lévő foszfolipid néven ismert zsírmolekulákat, amelyek más receptorokat blokkolva megakadályozzák, hogy a keserű ízek elhatalmasodjanak rajtad.
Tehát bármi, amit fogmosás után eszel vagy iszol, az kevésbé lesz édes, viszont keserűbbnek érződik, mint általában.
Ez pedig a narancslé esetében különösen kínzó lehet. A jó hír, hogy léteznek SLES- és SLS-mentes fogkrémek is, így a fogmosás utáni narancslé-kortyolgatás gondtalan élményéről nem feltétlenül kell végérvényesen lemondanod. A legegyszerűbb egyébként az, ha vársz egy kicsit: a hatás legfeljebb másfél-két óra elteltével magától elmúlik.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés