Arról, hogy a matrac karbantartást igényel, viszonylag könnyű megfeledkezni, egészen addig, amíg olyannyira leromlik az állapota, hogy elkerülhetetlenné válik a cseréje. Mivel azonban a matrac nem olcsó mulatság, jobb megelőzni a bajt. A Lifehacker összeszedte azokat a gyakori hibákat, amelyek alaposan lerövidíthetik az élettartamát.
Nem használsz matracvédőt
A matracvédők nevükhöz híven megvédik a matracot az izzadságtól, szennyeződésektől és foltoktól, amelyek egyébként elősegíthetik a baktériumok és penész elszaporodását. Ezenkívül megóvják a bőröd a matrac szálai között letelepedő porakták által kiváltott allergiás reakciótól. Míg korábban a matracvédők olcsó műanyagokból készültek, és könnyen átmelegedtek, addig ma már sok vízálló és „lélegző” termék is elérhető a piacon.
Nem forgatod a matracot
A Sleep Foundation szerint a matracok erős nyomásnak kitett részei (melyek jellemzően a csípő és a vállak környékén vannak) hajlamosak idő előtt megereszkedni, de a rendszeres forgatás egy évvel vagy akár többel is megnövelheti élettartamukat. Arról, hogy a matracodat milyen gyakran érdemes megfordítani, a gyártó használati útmutatójából tájékozódhatsz. Az újabb rugós, memóriahabos és latexmatracoknál általában évi 1-2 alkalmat szoktak javasolni. Vannak azonban egyoldalas matracok is, így ezeket legfeljebb vízszintesen szabad elfordítani (180 fokkal).
Nem törődsz a matrac tisztításával
Ez az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetsz. Ha nem törődsz a matrac tisztításával, tele lehet a nyálad és a verejtéked maradványaival, elhalt bőrsejtekkel és poratkák millióival, amelyek alvás közben a bőröddel táplálkozhatnak, miközben allergiát okozó ürülékdarabokat hagynak hátra. Amikor pedig elpusztulnak, tetemeik a matrac rostjai között maradnak. Eltávolításukhoz háromhavonta menj végig a matracon a porszívóval a kárpitokhoz szánt fejet használva.
Az ágyon ugrálsz
Vagy hagyod a gyerekeket az ágyon ugrálni, ami nem csak balesetveszélyes, hanem károsíthatja is a matrac belső szerkezetét, illetve meggyengítheti a belső rugókat.
Ritkán mosod ki az ágyneműket
Ez szintén rossz hír a matracod számára. Az ágyneműk általában verejtékmaradványokat, állati szőröket (feltéve, hogy van kedvenced) és egy sor további szennyeződést tartalmaznak, amelyek előbb-utóbb a matracon kötnek ki. Ha viszont legalább kéthetente kimosod őket, frissebb marad a matracod is.
Megfosztod a matracot a napfénytől
A napfény szagtalanító hatású, UV-sugarai pedig elpusztítják a penészt, a baktériumokat, és jelentős csapást mérnek a poratkák hadaira is. Ha ez annyira fellelkesít, hogy kivinnéd a matracot napozni a teraszra, ügyelj rá, hogy ne érje nedvesség.
Rossz ágykeretet használsz
Miközben a rugós és rácsos ágykeretek megfelelőek a legtöbb hagyományos matrachoz, addig az újabb, sűrűbb és nehezebb memóriahabos termékek szilárdabb és masszívabb alátámasztás igényelnek. Az ágykeret kiválasztásánál ezért mindig kövesd a gyártó útmutatásait, mert ez kihatással lehet a matrac élettartamára.
A garázsban (vagy a pincében) tárolod a matracot
Ha függőlegesen, a falnak támasztva tárolod az épp nem használt matracokat a garázsban vagy a pincében, azzal könnyen tönkreteheted őket. Így ugyanis ki vannak téve a magas páratartalomnak, a penésznek, a poloskáknak és a gombáknak, továbbá belső részeik is elvándorolhatnak a helyükről. Tárolásukhoz a matracokat mindig csomagold védőhuzatba, és fektesd el őket vízszintesen egy olyan helyiségben, ahol szabályozható a hőmérséklet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés