Hacsak nincsenek tapasztalataid a vadállatok mentésében és gyógyításában, nem valószínű, hogy képes leszel pontosan diagnosztizálni, hogy mi baja a madárnak. De ez még nem jelenti azt, hogy ne helyezhetnéd biztonságba, amíg magához nem tér, vagy meg nem kapja a szükséges ellátást. A Popular Science utánajárt, hogyan érdemes eljárni, hogy megmentsd az életét.
Talán csak elkábult
Ha kisebb madárról van szó, akkor első körben csupán annyit kell tenned, hogy a testét körbefogva óvatosan felemeled, egy puhább, nem túl merev kialakítású papírzacskóba teszed, majd valamivel – például egy szigetelőszalaggal vagy iratkapoccsal – lezárod a zacskó tetejét. Bár kézenfekvő választásnak tűnhet egy doboz is, ez nem a legjobb megoldás, mert ha védenced csapkodni kezd benne a szárnyaival, további sérüléseket szerezhet.
A következő lépésben költöztesd át a zacskót, illetve a madarat egy sötét, csendes helyre, ahol senki nem léphet rá és a háziállatok sem fenyegetik. Mivel minden fajnak eltérőek az igényei, ne akard magokkal etetni, kenyeret pedig végképp ne adj neki. Remélhetőleg csak egy kis pihenésre van szüksége, és rövidesen képes lesz magát is ellátni.
Ha úgy hallod, hogy a madár mozgolódni kezd a zacskóban, az azt jelenti, hogy valószínűleg csak el volt kábulva, de minden bizonnyal már készen áll visszatérni a természetbe. Vidd el egy forgalomtól távoli, fás területre, tedd le a zacskót a földre, majd nyisd ki a tetejét. Ne akard kirázni belőle és ne is fogd meg, hogy a kezdő lökést megadva felbocsásd a levegőbe. A legjobb, ha enyhén megdöntve megvárod, amíg kirepül belőle. Ha láthatóan nem tudja használni a szárnyait, vagy vérző sérüléseket látsz rajta, akkor viszont vedd fel a kapcsolatot a területileg illetékes madármentőkkel, hogy megkaphassa a megfelelő ellátást.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
Ha nagyobb, ne kockáztass!
Amennyiben egy nagyobb madárral, például egy sólyommal vagy harkállyal akad dolgod, amely éles csőrével és karmaival sérüléseket okozhat, mindenképp hívj professzionális segítséget. Ha nem tudnak elég gyorsan a helyszínre érni, akkor nyugtasd meg az állatot úgy, hogy egy törölközőt dobsz a fejére. Ha korlátozod a látását, fel kell hagynia a küzdelemmel. Ezután tekerd köré a törölközőt rajta, majd a testénél fogva helyezd egy dobozba vagy kisállathordozó táskába. Valahogy így:
Hogy sérülhetett meg?
A költöző madarakat gyakran kimeríti az utazás, ezért – különösen, ha erős a szél vagy heves esőzések vannak – az éjszakákat városi, kertvárosi környezetben töltik. Ez azonban számos veszéllyel jár, mivel az éles fények és a számukra láthatatlan üvegablakok összezavarhatják őket, így nekiütközhetnek az épületeknek. Egyes, kisebb fajokra nézve a becsapódás végzetes is lehet, míg mások elkábulhatnak, csonttörést vagy agysérülést szenvedhetnek tőle. Ha az otthoni vagy irodai ablakok előtt rendszeresen sérült madarakat találsz, érdemes lehet megelőző lépéseket tenned. A legegyszerűbb megoldás, ha matricákat ragasztasz az üvegre, de befektethetsz akár egy olyan ultraibolya mintázatú üvegbe is, melyet a madarak képesek érzékelni, az emberek viszont nem.