A sorozatos panaszokat is kivizsgálandó fogyasztóvédelmi teszteken kiderült, a verhetetlenül alacsony ár és a gyors, ingyenes házhoz szállítás igaznak bizonyult a Temu alig egyéves webáruházának 250 kategóriába sorolt termékeire.
Szinte minden más, a minőséggel, a csomagolással, a garanciával, az adatkezeléssel, a biztonságos vásárlással, vagy akár az ár visszatérítésével kapcsolatos elvárások esetében azonban már csúfos kudarcsorozat a netes bolhapiac működése.
Még akkor is, ha rövid eddigi életpályája alatt már jóval több mint 40 millió letöltésnél jár mobilapplikáció formájában, honlapja pedig már szeptember óta meghaladta a 326 milliós elérést.
A Temu a konkurens Wish, Shein és Alibaba gigaoldalakhoz hasonlóan több száz kategóriában kínál szépségápolási, ruházati, háztartási elektronikai és barkácstermékeket feltűnően alacsony áron. A gyanúsan működő áruházat végül olasz és angol fogyasztói szervezetek is tesztvásárlásoknak vetették alá, melyek során elsősorban a klasszikus webáruházas termékeket rendelték a webáruháztól, mint például kozmetikai cikkek vagy gyerekjátékok.
Ez utóbbiak számos esetben nem feleltek meg a játékbiztonsági előírásoknak, problémákat vetett fel a termékek címkézése és az összetevők jelöletlensége, több termék sem felelt meg a hatályos jogszabályoknak, így
európai piacon történő értékesítésre valójában alkalmatlanok ezek.
A CE jelölés egyes esetekben hiányzott, de találtak hamisítottat is. A kozmetikumok nem, vagy csak részben tartalmazták az összetevők pontos listáját, így akár Európában betiltott anyagokat is rejthetnek magukban, ami sok fogyasztót sodorhat veszélybe.
A Temut működtető PDD Holdings kínai piacot célzó webáruháza, a Pinduoduo már évekkel ezelőtt, kalózkodás és hamisított termékek értékesítése miatt került fel az Amerikai Egyesült Államok Kereskedelmi Képviseletének (USTR) feketelistájára.
A gyenge minőségű termékek vásárlása ugyan könnyű és gördülékennyé tett folyamat, de a vásárlástól való elállás, a garancia érvényesítése vagy az ár visszatérítési ideje már komoly gondokat vetnek fel. Még ennél is nagyon probléma lehet, ha az oldallal kapcsolatban felmerülő adatlopási feltételezések beigazolódnak. Mindezek miatt a Tudatos Vásárlók Egyesületének weboldala mindenkit óvatosságra int, és a csábítóan, de túlzott mértékben kedvező árral szembeni kritikai szemléletre invitál.
Frissítés: cikkünk megjelenését követően megkereste szerkesztőségünket a Temu PR-ügynöksége, az általunk leírtakkal kapcsolatosan pedig a következőket kívánták közölni. Az adatok gyűjtését és kezelését illetően felhívták a figyelmet arra, hogy az Amazontól és az Etsytől nem tér el nagyban az, hogy milyen adatokat gyűjtenek, sőt, az Amazonhoz képest kevesebb információt gyűjtenek a vásárlókról. Közlésük szerint csak szolgáltatásuk javítása ennek célja, nem adják el az adatokat és a felhasználók helyzetéhez, telefonján tárolt fotóihoz és kontaktjaikhoz sem kérnek hozzáférést. Aláhúzták, hogy mind a Google, mind az Apple alkalmazásáruháza tartalmazza appjukat, és ez, mint ismert, csak szigorú ellenőrzést követően történhet így. Kereskedő partnereik nem kapják meg a vásárlók fizetéssel kapcsolatos adatait.
Azt is hozzátették, hogy nemrég kezdték meg működésüket az EU-ban, de megtesznek mindent annak érdekében, hogy az itteni követelményeknek - közte a CE jelölési rendszernek - is minél jobban megfeleljenek, a problémás árukat pedig eltávolítják platformjukról.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés