Ilyen karácsony sosem volt még egy háborúban sem: egy napra béke lett a csatatéren

GettyImages-157501265

„Az ünnepig vége lesz” – ezzel a tudattal indult harcolni 1914 nyarán az első világháborúba 60 millió katona. Az addig sosem látott pusztítást és erőszakot hozó háború azonban nemcsak hogy az év végéig nem ért véget, hanem még négy esztendőn át tartott. Ám a csatatéren 1914. december 25-én valami olyan történt, ami azóta még egyetlen konfliktusban sem.

Az 1914. július 18-án kirobbant világméretű katonai konfliktust a mai napig a történelem egyik legbrutálisabb háborújának tartják. Több tízmillió férfi hagyta el az otthonát, hogy hóban, fagyban, összezsúfolva, embertelen körülmények között harcoljon. 

Amikor abbamaradt a fegyverropogás

Bár az 1914-ben hadba vonuló katonák arra számítottak, hogy év végén már a családjaikkal lehetnek, a vége még akkor sem látszott, amikor a falevelek már rég lehullottak. Sőt, addigra már több százezer ember esett áldozatul a világ legkegyetlenebb harcaiban. Egy nap azonban olyasmi történt, amire sem előtte, sem azóta nem volt példa:

1914. december 25-én, az első világháború első évének karácsonyán fegyverropogás helyett dal csendült fel a harcmezőn.

Nem túlzás azt állítani, hogy ez volt a történelem egyik legemlékezetesebb karácsonya, amelynek során 24 órára békét kötöttek egymással az ellenfelek.

1914 karácsonyán meglepő fordulat történt a nyugati fronton
1914 karácsonyán meglepő fordulat történt a nyugati frontonWikimedia Commons

Német üzenet a briteknek

Karácsony este a brit katonák arra lettek figyelmesek, hogy a német csapatok ágyúi elhallgattak, és a távolban különös fények kezdtek pislogni, aztán egyszer csak felcsendült a „Stille Nacht”. A németek lövészárkaiban karácsony lett, a vonal mentén a német katonák fehér zászlókat lengettek, és üzentek az ellenséges csapatnak, hogy ne lőjenek.

Az órákkal korábban még egymás ellen küzdő kemény katonák aztán együtt énekeltek. 

Egy nap béke a világháborúban

Ezt az estét egy egész napos fegyverszünet követte, amelynek során olyan emberek fogtak kezet, ölelték és ajándékozták meg egymást, akik nem sokkal azelőtt még halálos harcot vívtak egymással. A karácsonyi fegyverszünet tartós mítoszának része azonban az a futballmérkőzés volt, amelyben a németek legyőzték 3:2-re brit ellenfelüket.

Sok történet azonban inkább spontán rúgómeccsekről szól, mintsem focimeccsről – bármi is volt, az biztos, hogy az a nap a béke jegyében telt.

Legalábbis úgy tűnt. A francia és a belga partoktól Svájcig húzódó több száz kilométeres lövészárok-hálózat egyes szakaszain azonban korántsem volt nyugalom, a frontvonal más részein ugyanis karácsony ellenére is dúltak a harcok. 

Voltak, akik sürgették a folytatást

Egyes történetek szerint a fegyverszünet állítólag újévig tartott, de valójában a nyugati front átmeneti békéje csupán egynapos volt. A folytatást leginkább azok a rangidős parancsnokok és sorkatonák sürgették, akik nem értettek egyet a fegyverszünettel.

A lövészárkok mindkét oldalán hasonlóan vélekedtek a felsőbb vezetők, és már másnap elrendelték az ellenségeskedések folytatását.

Bár nem volt semmilyen következménye vagy büntetése ennek a nem engedélyezett testvériségnek, ilyen mértékű fegyverszünetre a háború későbbi éveiben nem került sor, részben azért, mert a parancsnokságok igyekeztek ezt megakadályozni. Ha tudni szeretnéd, milyen karácsonyfákat állítottak a háborúk idején, olvasd el az erről szóló írásunkat, amelyben muzeológus mesél a múlt hagyományairól.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek