Gyakran azt is felrójuk a Jézuskának, ha születésnapjára nem ajándékoz meg bennünket egy kis hóeséssel, mert úgy tartjuk, „a karácsonyhoz hozzátartozik”. Ahogyan a délután négykor beköszöntő téli sötétség, a fahéj aromája és a diós bejgli is. De milyen lehet ezekből a karácsonyokból átcsöppenni azokba, ahol a diót nem a bejgliből, hanem kókuszból ismerik, a fa nem fenyő, hanem pálma, a hópihe pedig hungarocell.
Brazil, etióp és ausztrál karácsonyaikról meséltek a Díványnak külföldre férjhez ment magyar nők.
Brazília
„Első Belo Horizontéban töltött karácsonyomkor még csak látogatóba érkeztem Brazíliába idevalósi férjemmel együtt szüleihez és családjához – emlékszik vissza Dóri. Arra számítottam, hogy 30 fokos meleg lesz, az emberek pedig ennek megfelelően lenge nyári ruhákba öltöznek, de akadt azért meglepetés is, amik mára már nekem is természetesek. Elvittek például megmutatni a karácsonyi készülődést, de a város ünnepi fényei leginkább egyetlen térre korlátozódnak, ahol a műanyag hóember látványának furcsa jelenségén viszonylag nehezen léptem túl” – meséli a magyar édesanya.
Már nem furcsa
„Az azóta itt töltött 10 karácsony után már nem annyira meglepő számomra, mint az elején volt, hogy szenteste itt szinte semmi elcsendesedés, visszahúzódás nincs. Nemcsak hogy az emberek nem csendesednek el magukban vagy családi körben, de nincsenek is hozzá megteremtve a körülmények, hogy megtegyék: a bevásárlóközpontok aznap is este 8-ig nyitva tartanak, tehát teljesen természetes, hogy valaki 24-én este 5-6 órakor még elugorjon ajándékért egy üzletközpontba” – magyarázza Dóri.
Vallás
„A szenteste tehát elég rövidke, és »aktívan« is telik, annál is inkább, mert éjféli mise pedig nincs. Erre szintén nagyon rácsodálkoztam egy ennyire vallásos, katolikus országban. Este 8 órakor van ugyan egy nagy mise, amin persze mindenki ott van, de éjféli nincs, ahogyan tipikus karácsonyi menüsor sincs, mint amilyen otthon a halászlével induló vacsora. A 25-e szintén családi körben zajlik. A férjem családja igen népes, sok testvérrel, így náluk a kalapból cetlit húzós módszerrel zajlik az ajándékozás. 26-án pedig már mindenki megy dolgozni, a karácsony mindössze a 24-ei rövid és mozgalmas este, és a 25-e” – adja tudtunkra a brazil karácsonyokról Dóri.
Etiópia
„Az éghalat miatti eltérések mellett a legnagyobb különbségeket a vallás okozza. Etiópiában a népesség harmada muzulmán, a többi nagyrészt a kopt keresztény valláshoz tartozik. Az én férjem és családja kopt keresztény, tehát tartják a karácsonyt, de fát állítani nem szokás. Amikor először tapasztaltam mindezt meg magam is Addisz-Abebában élve, a férjem vett a kedvünkért egy fenyőfát. De az a fa olyan más volt, mint az itthoniak, hogy amikor megláttam, elsírtam magam” – emlékszik vissza a jó pár évvel ezelőtti karácsonyra Stefi.
Nem csak a fa más
„A meleg és a napsütés már sokkal jobban estek – nosztalgiázik. Persze a muzulmán vallást sem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen a müezzin naponta ötször szólítja imára a híveket. Karácsonyozni az otthonaikban kevesen karácsonyoznak, ajándékozás pedig egyáltalán nincs. Ez abból is fakad, hogy a gyerek státusza is teljesen más a családban, 4-5 évesen már aktívan be kell, hogy segítsenek a házimunkákba. Ugyancsak a földrajzi adottságoknak is köszönhetően az ételek is tejesen mások, de például karácsonyi misére járnak az emberek, csak éppen nem 24-én éjfélkor, hanem 25-én” – tudjuk meg Stefitől. Az ókori julián naptárat követő etiópok karácsonya a Ganna, január 7-én kerül megrendezésre, és leginkább egy közösen töltött, sport- és családi eseményre emlékeztet.
Ausztrália
„Itt a karácsony a nyár kellős közepére esik – meséli a Díványnak Nikol. Aki Magyarországon vagy hasonló éghajlatú helyen nőtt fel, hideghez és fehér karácsonyhoz volt szokva, hóemberépítésre és kandalló melletti melegedésre emlékszik vissza gyerekkorából, annak biztos hiányzik eleinte a meghitt szenteste és a télies, békés karácsonyi szellem. Itt, Ausztráliában a karácsony eléggé ellentétes mindezzel” – vallja be a mára már ausztrál állampolgár.
„Karácsonyi” hangulat
„Kánikula közepette, a gyerekek iskolai nyári szünete alatt zajlik, az ajándékokat is 25-én reggel bontják. A szenteste itt is egy meghittebb vacsorával telik, de a másnap, 25-e inkább egy nagyon vidám, hangos, egész napos ünneplésről szól. Ami nálunk a húsvéti sonka, az itt, Ausztráliában a karácsonyi menü része.
Többek között tengeri herkentyűket esznek, és lángra gyújtható pudingot desszertnek – avat be a finom részletekbe Nikol. De a puding nem azt jelenti, mint nálunk, hanem ezt:
Nagyon szerethető így is a karácsony, akár egy medence szélén koktélokat kortyolgatva – teszi hozzá. De őszintén szólva, amikor megtudtam, hogy már majdnem 10 éve nem volt igazi fehér karácsony Budapesten, kicsit megkönnyebbültem, mert az itteni karácsonyból nekem az hiányzott leginkább, na persze, a családon kívül.”
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés