A magyar, román és török fiatalok több, mint 40%-a hiszi tévesen azt, hogy egy vécé ülőkéjéről is el lehet kapni a szexuális úton terjedő betegségeket – derült ki a Durex Network Face of Global Sex kutatási sorozatának legújabb, ötödik felméréséből.
Habár a publicitás jelentős, érdemben nem esik szó a szexről
A szexuális élet egészét átfogó kutatás mostani felmérése kitér a szexuális élettel és a nemi betegségekkel kapcsolatos tévhitekre, a szexuális felvilágosítás során szerzett tapasztalatokra, és az eredmények azt mutatják, hogy habár a szexről ma minden médium rengeteget szól, a fiatalok egy részénél mégis megdöbbentő tévhitek rögzülnek.
A kutatásban több mint 15 ezer 15 és 20 év közötti fiatal vett részt 15 európai – 9 nyugat- és 6 kelet-európai - országból. Az aggodalomra okot adó kutatási eredmények jelentős különbséget fedtek fel a nyugat- és kelet-európai fiatalok, illetve a fiatal férfiak és nők tájékozottsága között.
Nem hisznek abban, hogy veszélyben lehetnek
A nemi betegségekkel kapcsolatos tévhitekre visszatérve, a kutatás szerint habár az osztrák és német fiatalok tájékozottabbak, mégis több, mint egynegyedük gondolja úgy, hogy a szexuális úton terjedő betegségeket a vécé ülőkéjéről is el lehet kapni.
Az eredmények további aggodalomra adnak okot a szexuális úton terjedő betegségek kockázatának megítélését illetően. A magyar fiatalok több, mint háromnegyede gondolja úgy, hogy csak kissé, vagy egyáltalán nincsen veszélyben, míg Lengyelországban ez az arány elérte a 85,6%-ot.
A magyar fiatalok nem védekeznek rendszeresen
A magyar fiatalok sokkal körültekintőbbnek bizonyultak, amikor az új partnerrel folytatott szexuális együttlétről és óvszerhasználatról kérdezték őket: a megkérdezettek 90,2%-a használna óvszert új szexuális partnerével. Ez jobb eredmény, mint az osztrákok 88,6, a németek 84,2 vagy a románok 89,9 %-a.
Ennek ellenére a magyarok a legrosszabbak között szerepelnek Európában a fogamzásgátlás rendszeres alkalmazását illetően. A magyar válaszadók majdnem fele állította, hogy a fogamzásgátlás semmilyen formáját sem alkalmazta legutóbbi szexuális együttlétekor. Az osztrákoknál ez az arány 16,6 %, a németeknél pedig 22,4% volt.
Természetes fogamzásgátlás
Az ébredési hőmérséklet mérése, amelyik tüszőrepedés ideján a legalább három napig tartó, minimum 0,2 C hőmérséklet emelkedést mutat, vagy a hüvelyváladék vizsgálata a természetes fogamzásgátló módszerek közé tartozik, de azt az orvosok minden, ilyen téma felvetésekor hangsúlyozzák, hogy csak a saját testüket nagyon ismerő nőknek ajánlják. Korábban összegyűjtöttük a Díványon az összes, bizarr fogamzásgátló módszert a krokodilürülékből készült pesszáriumtól a jamszgyökér kapszuláig.
Alig van iskolai felvilágosítás
A tévhitek többek közt azért léteznek, mert hiányos az iskolai szexuális felvilágosítás. Tízből négy diák állította, hogy a tanárok nem részesültek megfelelő képzésben ahhoz, hogy szexuális felvilágosítást nyújtsanak tanítványaiknak.
A kutatásról készített beszámoló feltárta azt is, hogy összességében a nyugat-európai országok magasabb pontokat értek el tudásban, hozzáállásban és gyakorlatban, mint a kelet-európai országok, és hogy a fiatal nők pontszámai jellemzően magasabbak a fiatal férfiak eredményeinél. Egész Európában mindhárom kategóriában (tudás, hozzáállás, gyakorlat) magasabb pontszámot értek el azok, akik egyénileg kaptak szexuális felvilágosítást szüleiktől, tanáraiktól vagy egészségügyi szakemberektől.
A naptármódszerben bíznak az amerikai tinédzserek
A fogamzásgátlással kapcsolatos érzések egyébként nemcsak a huszonévesek körében ellentmondásosak. Korábbi felmérésekből már kiderült, hogy a nők még abban az esetben sem bíznak a fogamzásgátlásban, ha történetesen hormonális fogamzásgátló tablettát szednek. Az Egyesült Államokban működő Centers for Disease Control and Prevention korábbi felmérése szerint pedig egyre több azoknak a tinédzsereknek a száma, akik a naptármódszerben hisznek. A korábbi trendekkel ellentétben így az utóbbi években ismét nőni kezdett a tinédzserkori terhességek aránya.