A napokban ünnepelte volna 118. születésnapját a fenntarthatóság atyjaként ismert Buckminster Fuller, „Bucky”, aki a huszadik század egyik legnagyobb hatású formatervezője, építésze, feltalálója és matematikusa volt egyben.
Az amerikai gondolkodó termékeny pályafutása során több, mint harminc könyvet publikált, 28 fejlesztést szabadalmaztatott és 47 tiszteletbeli doktori címet zsebelt be.
A Harvard Egyetemen matematikát tanult Fuller sohasem korlátozta le magát azzal, hogy csupán egy szakmára koncentrált, tudósként és tervezőként mindig is foglalkoztatták a globális problémák.
Ami miatt szerinte világszerte át kellett volna gondolni és megoldani a házak, lakások, a közlekedés, az oktatás, az energia, az ökológiai pusztítás valamint a szegénység témáját az emberiségnek, de leginkább a hatalmon lévő elitnek.
„ Van-e esélye az emberiségnek arra, hogy hosszú ideig és sikeresen felmaradjon a Földön és ha van, akkor hogyan? „- mondta Fuller,akit egész életében foglalkoztatott ez a megválaszolatlan kérdés.
A tervező egyik legismertebb találmánya egyébként a geodéziai kupola volt.
Amelyet több, mint 300.000 alkalommal reprodukáltak világszerte.
Ne essen zavarba, ha a kupola láttán a focilabda jut eszébe, ugyanis több, mint harminc éven keresztül a feltalálóról elnevezett Buckminster Ball vagy BuckyBall volt a FIFA hivatalos labdája.
A találmányok mellett számos fontos fogalmat is köszönhetünk a tervezőnek.
Mint például a szintén a kupolára emlékeztető sok szénatomos fullerén molekulát, a Föld-űrhajót, a szinergetikát illetve a kérészéletűsítést.