Az állandóan magunkkal hordott okostelefonok révén folyamatos összeköttetésben vagyunk a világgal, és csak egy mozdulatra van tőlünk a kapcsolattartás, az információszerzés, az ügyintézés és a szórakozás online formája.
Ez végtelenül kényelmes, de közben – ahogy mindannyian tapasztaljuk – be is szippantja az embert: a telefonon netező magyarok 40 százaléka több mint két órán keresztül nyomkodja a mobilját egy átlagos napon. A gyerekek és a fiatal tizenévesek körében nem meglepő módon még magasabb ez a szám, a 8-15 éves korosztály naponta átlagosan csaknem négy órát telefonozik. És hadd hozzunk még egy sokat mondó adatot: egy amerikai vizsgálat szerint
a tinédzserek akár napi 237 értesítést is kaphatnak a mobiljukra.
Az érzelmileg intelligens emberek telefonhasználata
Emiatt sok esetben akkor is kényszeresen a telefon után nyúlunk, ha amúgy éppen mással foglalkozunk.

Se veled, se nélküled viszonyban vagyunk az okostelefonokkal, mert miközben sok dologban tényleg bámulatosan nagy segítséget jelent, ha nem vigyázunk, csak fokozza a stresszt, és eltereli a figyelmünket (és a közösségi média mentális egészségre gyakorolt hatásáról még nem beszéltünk). De vajon lehetne-e másképp csinálni? Nem a radikális digitális elvonókúrára gondolunk, inkább arra, hogyan lehet egészséges keretek közé szorítani a mobilozást. Lássuk, hogyan használják az okostelefonjukat az érzelmileg intelligens emberek.
1. Nem ugranak minden értesítésre
Ismerős az a szokás, hogy jön egy értesítés, és máris a kezedbe veszed a telefont, hogy megnézd, miről van szó? Az érzelmileg intelligens emberek nem hagyják, hogy a telefon határozza meg a napirendjüket, és időről időre elvonja a figyelmüket. Inkább kikapcsolják a nem fontos értesítéseket.
Gondolj bele, tényleg szükség van arra, hogy az Instagram- vagy Facebook-értesítés megzavarja a családi vacsorát?
Beletelik egy kis időbe, mire végignézed az összes alkalmazást a telefonon, és csak azoknál hagyod meg az értesítést, amelyek valóban fontosak. De megéri, mert eltűnik a pavlovi reakció minden jelzésre, helyette koncentrálni tudsz a feladataidra és a szeretteidre.
2. Megtervezik, mikor használják a telefonjukat
Világos, egyértelmű szabályokat állítanak fel magukkal szemben, hogy mikor és hogyan használják a mobiljukat, különösen akkor, ha társaságban vannak. Ez igényel némi tervezést, de azért fontos előre tisztázni magunkban, mert így csökkenthető a kísértés, hogy önkéntelenül is elővegyünk a telefont.

Ilyen szabály lehet például, hogy ha vacsorázom valakivel, akkor lenémítom a mobilt, és csak akkor nézek rá, ha végeztünk. Vagy ha egy társas szituációban feltétlenül szükséges valami miatt a telefon, akkor érdemes elmagyarázni a jelenlévőknek, hogy mit csinálunk, és miért nem rájuk figyelünk.
3. Bekapcsolják a „Ne zavarj” funkciót
Az egyik leghatékonyabb módja az okostelefon „kordában tartásának”, ha megismerkedsz a „Ne zavarj” (DND, Do Not Disturb) üzemmóddal, és elkezded használni. Bár készülékenként lehetnek eltérések, a funkció lenémítja a hívásokat, üzeneteket és értesítéseket a készüléken, miközben megkapod őket, de nem villan fel a mobil.
A legnagyobb előnye mégis az, hogy beállíthatod, mit szeretnél átengedni a szűrőn.
Ha a gyerekek, a párod vagy a szüleid hívnak, akkor a megszokott módon jelez a telefon, és a fontos üzeneteknek, értesítéseknek is szabad utat adhatsz. Minden mást viszont csak akkor fogsz megnézni, ha úgy döntesz, szánsz rá időt.
Hogy kiket és miket teszel fehér listára, az rajtad múlik. Érdemes erre is időt szánni, már annak a végiggondolása is nagyon hasznos és tanulságos folyamat, hogy a temérdek jelzésből mit szeretnél megtartani, mi az igazán lényeges. Megéri felfedezni a „Ne zavarj” üzemmódhoz hasonló profilokat is, amelyekkel különböző helyzetekhez igazodva lehet személyre szabni a telefon jelzéseit. Például munkaidőben letilthatod a közösségi oldalak értesítéseit, otthon pedig nem pittyen a mobil, ha céges e-mailt kaptál.
4. Elő sem veszik a telefont
A koncentrációt már az is rontja, ha a telefonunk elérhető közelségben van, akár kikapcsolt állapotban is. Egy kísérletben kimutatták, hogy három csoport közül azok teljesítettek a legjobban a feladatok megoldásában, akiknek a telefonjuk egy másik helyiségben volt. Utánuk következtek azok, akik a zsebükben hagyták a mobilt, a legrosszabb eredményt pedig az a csoport produkálta, amelyik az asztalra tette kikapcsolva a készüléket.
Az érzelmileg intelligens emberek tisztában vannak a gyengeségeinkkel, ezért minden eszközt bevetnek annak érdekében, hogy tetteik összhangban legyenek a céljaikkal. A hatékonyság és a nagyobb mentális szabadság érdekében a telefont egyszerűen a zsebükben vagy egy másik helyiségben hagyják. Így nem esnek kísértésbe, hogy a mobilért nyúljanak.
5. Telefonmentes zónákat és időszakokat állítanak fel
Az érzelmileg intelligens emberek olykor tudatosan szüneteltetik a mobilhasználatot, hogy a teendőkre és az emberi kapcsolatokra tudjanak koncentrálni. A tervezés és az értesítések szűrése mellett tiltott helyeket és zónákat is be lehet vezetni. Például nincs mobilozás a családi asztalnál vagy a hálószobában, de akár azt is ki lehet próbálni, hogy este kilenc után tilos a nyomogatás, vagy felébredést követően 30-60 percig.
Ha figyelsz a mobil káros hatásaira, olvasd el, milyen telefonhasználati mód vezethet demenciához.

Egy új vizsgálat szerint, ha bizonyos módon tartod a mobilod, az demenciát okozhat.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés