Videóhívásban kért pénzt Fenyő Iván egy magyartól? A színésznek nem új, hogy visszaélnek nevével

fenyő-iván-cover
Olvasási idő kb. 3 perc

Vadonatúj csalás terjed a neten: úgy tűnik, mintha Fenyő Ivántól érkezne hívás, sőt videóhívás, ám valójában bűnözők próbálják a mesterséges intelligencia kreatív felhasználásával kicsalni a pénzed.

Lassan elmúlnak azok az idők, amikor nigériai száműzött hercegektől érkeztek tört magyarsággal megírt levelek, amelyben jogos örökségük visszaszerzéséhez kértek némi pénzügyi segítséget. A technika fejlődését sajnos a bűnözők is kihasználják, és egyre kifinomultabb módszereket találnak ki. 

Számítógéppel generálták Fenyő Ivánt

A mesterséges intelligenciában (MI) rejlő lehetőségeket a csalók is felismerték, ennek példája egy új átverés, amelyre a közösségi médiában hívták föl a figyelmet. „Pár hete egy ismerősünktől úgy próbáltak meg pénzt kiszedni, hogy egy jelenleg is élő magyar színész nevében hívták fel élőben (!) videótelefonon (!)” – írta egy felhasználó. Azóta kiderült, hogy a hívás látszólag Fenyő Ivántól érkezett, ám a színésznek valójában semmi köze sem volt hozzá: a csalók mesterséges intelligencia felhasználásával készítették az úgynevezett „deepfake” videót.

A Fenyő Ivántól érkező videóhívás is lehet átverés
A Fenyő Ivántól érkező videóhívás is lehet átverés10'000 Hours / Getty Images Hungary

„Az illető élőben beszélgetett a megkárosítani próbált emberrel” – folytatódik a hátborzongató történet. A mesélő hozzátette:

„Gesztikulált, mimikája volt, magyarul beszélt.”

Nem ez az első eset, hogy Fenyő Iván nevével próbálnak csalók visszaélni. Korábban a színész is írt erről bejegyzést közösségi oldalán, amelyben figyelmeztetett: a nevében írnak rajongóknak, embereknek, pénz kérve tőlük.

Egyre terjed a mesterséges intelligencia

A fenti, MI-vel készített videó persze egészen új szint, amely ellen nem könnyű védekezni. Ráadásul nemcsak hírességek, hanem akár családtagok bőrébe is bújhatnak így a bűnözők. Ahogy arról a Dívány is írt, egy családdal például elhitették: gyereküket elrabolták, és csak váltságdíj ellenében bocsátják szabadon. Az egyik szülő még beszélt is telefonon a „gyerekkel”, mielőtt elutalták a kért összeget.

Érdemes tehát gyanakvónak lenni, és figyelni az intő jelekre. Ilyen lehet például a sürgetés – a csalóknak fontos, hogy minél hamarabb utaljon az áldozat, és ne legyen ideje nyugodtan végiggondolni a helyzetet. Gyanakvásra adhatnak okot a szokatlan kérések – pénz küldése, program telepítése. Érdemes figyelni a furcsa részletekre is – megmagyarázhatatlan háttérzajok egy hívásnál, oda nem illő arckifejezések vagy kézmozdulatok, természetellenes fények és árnyékok. Magyarországon nagy segítségünkre lehet az átverések kiszűrésében a nyelv is: gyakran nem „találja el” tökéletesen az MI a nyelvtani szabályokat, és sokszor fogalmaz kifejezetten magyartalanul. Szakértők szerint az is fontos, hogy hallgassunk megérzéseinkre: ha egy hívással vagy levéllel kapcsolatban úgy érezzük, valami nem stimmel, jól fontoljuk meg, hogy teljesítjük-e a kérést.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek