300 ezer forintos minimálbért akarnak: ez lehet az akadálya

300-minimalber (2)
Olvasási idő kb. 2 perc

A Munkástanácsok Országos Szövetsége 300 ezres minimálbért akar elérni 2025-re, de a munkaadói szervezetek szerint ezt lehetetlen kigazdálkodni.

A legalacsonyabb fizetéseknél jövőre 12,5 százalékos béremelést javasol a Munkástanácsok Országos Szövetsége – írja a Portfolio. A munkaadói szervezetek és a kormány nem nyilatkozott még a jövő évi bértervekről.

300 ezres minimálbért akarnak

A Munkástanácsok álláspontja, hogy 2025. január elsejétől a minimálbér összege bruttó 300 ezer forint, míg a garantált bérminimum összege bruttó 360 ezer forint összegben kerüljön meghatározásra.

300 ezerre nőhet a minimálbér
300 ezerre nőhet a minimálbérTwenty47studio / Getty Images Hungary

Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint itt lenne most a tökéletes alkalom, hogy 300 ezerre nőjjön a minimálbér. Úgy gondolja, hogy az inflációhoz képest jelentősebb béremelés kell, mert az eddigi emelésekkel nem sikerült az EU-s ranglistában javítani a helyzetünkön.

Ahhoz, hogy a nagyjából 5 százalékos infláció mellett tartani lehessen a reálkeresetek 5-6 százalékos emelkedését, 10 százalék körüli bruttó fizetésemelkedésre lenne szükség 2025-re

– mondta Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke.

A munkáltatók kevesebb emelést akarnak

A munkáltató szervezetek szerint nem indokolja az alacsony infláció a 10 százalékos emelést, illetve a gazdaság sincs olyan állapotban. Javaslatot azonban még nem tettek a béremelés mértékére 2025-re.

A minimálbér 15 százalékkal, a garantált bérminimum 10 százalékkal nőtt és az átlagbérek növekedése inkább a 15 százalékhoz közelít, miközben az infláció 4 százalékos szint körül mozog. Az idei évben tehát masszív reálbér-növekedés várható, amely még a tavalyi kismértékű reálbér-csökkenés kompenzáló hatását figyelembe véve is jelentős

- mondta korábban a Portfolio-nak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára.

Szerinte a bevételek elmaradnak a remélt mértéktől, illetve a termelékenységben sincs komolyabb javulást. A bérköltség jobban nő, mint ahogy azt a bevételek vagy a termelékenység indokolná.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek