A kék-sárga palackos, piros kupakos kenőolaj spray egyetlen otthonból sem hiányozhat annak ellenére, hogy valószínűleg a lehető legkevesebb esetben nyúlunk érte pusztán eredeti funkciója miatt.
Hogy mi is lehet a WD-40-es név eredete, arra számtalan tipp és ötlet született már a termék bő 70 éves története során. A terméket még 1953-ban dobta piacra a San Diegó-i Rocket Chemical Company alapítója, Norm Larsen. Hivatalosan kenőolaj és vízkiszorító spray, de mindannyian tudjuk, hogy ennél sokkal-sokkal több mindenre jó.
Egy hordozórakéta kenőolaja volt
A WD-40-et az űrkutatási program támogatására tervezték, az SM-65 Atlas interkontinentális ballisztikus rakéta korrodálódásának megelőzésére. Az ötvenes évek rakétatesztjeit követően ez volt az a típusú űrrakéta, amely a műholdakat, űrszondákat és űrhajókat elindította az ég felé, sőt: az első amerikai űrhajóst is az Atlas segítségével indították Föld körüli pályára. A rakéta üzemanyagtartálya szinte papírvékony volt, ezért szükség volt arra, hogy külső védelemmel lássák el.
Larsen terve egy olyan anyag létrehozása volt, mely megelőzi a nukleáris fegyvereken a korróziót azáltal, hogy kiszorítja a vizet. Állítása szerint a 40. recept vált be, a WD-40 főként szénhidrogénekből áll. Egy olyan, nem illékony olajbázisú sprayről van szó, amely képes a lefújt tárgy felszínén maradni egészen hosszú ideig.
Az alacsony viszkozitás miatt az olaj szénhidrogénnel van vegyítve, ami viszont képes elpárologni, hátrahagyva az olajat. A palackokban hajtógázt is találunk, a fúvókán, illetve az ahhoz illeszthető keskeny csövön keresztül a legapróbb résekbe is be lehet juttatni így az elegyet.
Miért éppen WD?
Számtalan elmélet született az elmúlt évek során arra, mit szimbolizál a két mássalhangzó a szer nevében. David Muir amerikai újságíró például a Twitteren kérdezte meg követőit, vajon mit is jelenthet a rövidítés (pedig csak a Wikipediát kellett volna felütnie a válaszért). Mivel rendkívül vicces, konspiratív és ötletes válaszok születtek, egészen elrugaszkodott elméleteket alkottak a válaszolók, érdemes csemegézni belőle.
A world domination (világuralom), a wet and dry (nedves és száraz), wrong decision (rossz döntés) is szerepelt a válaszok között. A WD-40 valójában igencsak szimplán a víztaszító (water displacement) 40. formula nevet viseli, utalva arra, hogy hányadik alkalommal sikerült a feltalálónak eltalálni a tökéletes arányokat.
Hamar a civilek kedvencévé vált
Nem sokkal azután, hogy az űrprogramban elkezdték alkalmazni, rájöttek arra is, mekkora hasznát venné előnyös tulajdonságainak a hétköznap embere, ezért 1958-ban kereskedelmi forgalomba hozták.
A WD-40-ről nem sokkal megalkotását követően kiderült, hogy számtalan egyéb helyzetben is megállja a helyét. Képes szárazzá tenni tárgyakat, kilazítani a beszorult cipzárat, a beragadt csavarokat síkosítani, a befagyott zárból eltávolítani a jeget.
A lakás számtalan pontján alkalmazhatjuk tisztításra is, képes például a linóleumon hagyott cipőtalpcsíkokat eltüntetni, vagy éppen csillogóvá varázsolni a vízköves csaptelepeket. Ha lecsöpögött a szőnyegre a ketchup, vagy netán felborult a vörösboros pohár, akkor is elég lesz a WD-40-ért nyúlnunk, a paraffinolajos spray igazán hatékony folttisztító is egyben. Még a fehér cipők orráról is eltávolítja az oda nem illő foltokat.
Megállja a helyét akkor is, ha árcímkéket távolítanánk el egy ajándékról, vagy éppen a gyerekek által a szekrényekre, ajtókra ragasztgatott matricákat szeretnénk gyorsan és nyom nélkül eltüntetni. A megszorult fiókok mozgatását is gördülékennyé teszi.
Szinte minden problémát megold, de azért legyünk óvatosak
Rozsdátlaníthatunk vele fűrészt és egyéb kerti szerszámokat, nagy fagy idején a kulcslyukba spriccelve megkönnyíti a bejutást, ha lefújjuk az ajtó zsanérjait, nyikorogni sem fog többé.
Állítólag kiváló rovarirtó, és a hangyainvázió ellen is hatékony – bár e sorok írója az élővilággal szemben biztosan sokkal kíméletesebb lenne. Jóllehet, sokan ajánlják lifehack videóikban gyermekjátékok olajozására, plüssjátékokon lévő folt eltávolítására és arra is, hogy a berozsdásodott elemes babajátékokba ismét életet leheljünk, olyan környezetben, ahol bárki a szájába veheti a WD-40-nel kezelt felületeket, semmiképpen ne alkalmazzuk.
A kerti csúszdák extrém síkosítására viszont alkalmas lehet, ha elöregedett a műanyag, igaz, csak rövid időre teszi őket újra csúszóssá, és bizony a ruhákon is nyomot hagy.
Ha WD-40-et használtunk, mindig mossunk kezet utána. Hogy miért? Ezzel kapcsolatban ezt a cikkünket ajánljuk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés