Betiltaná a gázfűtést az EU: Magyarországon milliókat érinthet

GettyImages-1742451642

A KSH 2021-es adatai szerint a magyar lakások több mint 60 százalékában gázzal fűtenek, az Európai Unió kibocsátáscsökkentési terve azonban fokozatosan száműzné ezt a fűtési módot az új építésű ingatlanok után a régebben felhúzott épületekből is.

Már csak az Európai Tanács jóváhagyása kell ahhoz, hogy az Európai Parlamentben elfogadott kibocsátáscsökkentési tervek életbe léphessenek. Az épületek energiahatékonyságáról szóló irányelv megújítása azt a célt szolgálja, hogy 2030-ra jelentős mértékben csökkenjen az uniós épületállomány üvegházhatású gázkibocsátása és energiafogyasztása, 2050-re pedig már egyáltalán ne terheljék a környezetet az épületek.

Ennek elérése érdekében már 2028-tól bevezetik a kibocsátásmentesség követelményét a közhatóságok által fenntartott, használt vagy tulajdonolt épületekre, 2030-tól pedig már csak kibocsátásmentes új épületet szabad majd felhúzni.

A gázfűtés helyett alternatívát kell keresnie majd sok magyarnak, ha ez a tervezet életbe lép
A gázfűtés helyett alternatívát kell keresnie majd sok magyarnak, ha ez a tervezet életbe lépSBenitez / Getty Images Hungary

Ami a lakóépületeket illeti, 2030-ra legalább 16 százalékkal, majd 2035-re legalább 20-22 százalékkal akarják csökkenteni a természetben közvetlenül előforduló primer energiaforrások felhasználását.

A legrosszabb energiahatékonyságú, nem lakáscélú épületállomány kapcsán minimumkövetelmények révén kell gondoskodni arról, hogy 2030-ra 16 százalékuk, 2033-ra pedig 26 százalékuk fel legyen újítva. A már meglévő középületeket és a nem lakáscélú épületeket fokozatosan napelemekkel kell felszerelni, amennyiben ez műszakilag, gazdaságilag és funkcionálisan megvalósítható. Az összes új lakóépületet 2030-ra kell ellátni napenergiát hasznosító berendezésekkel.

2040-re komoly célt tűzött ki maga elé az Európai Unió: azt szeretnék ekkorra elérni, hogy egyetlen fosszilis tüzelőanyaggal működő kazán se legyen üzemben az EU-ban.

Kivételt csak a mezőgazdasági és műemlékvédelem alá eső épületek jelentenek. A tagországok mentességet adhatnak a különleges építészeti vagy történeti értékük miatt hivatalosan védett épületeknek, az időszakosan vagy ideiglenesen használt épületeknek, valamint a templomoknak és más imahelyeknek.

A tervezet elfogadása már csak formaság, ami érdekes helyzet elé állíthatja a magyarokat. A hazai lakások 61 százaléka használ ugyanis gázt fűtéshez, az otthonok 47,17 százaléka alakított ki saját központi fűtést – a legtöbb esetben ez gázkazán –, míg távfűtést 15,6 százalék használ. Nekik hosszú távon költséges fűtés-korszerűsítésben kell gondolkodniuk a kibocsátáscsökkentés érdekében.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek