A gyűlölet és a terror jelképévé vált ez a titkos társaság Amerikában

GettyImages-1657362765
Olvasási idő kb. 6 perc

A Ku Klux Klán világszerte ismert, hiszen a titkos társaság a gyűlölet, a rasszizmus és a terror szimbólumává vált. A fehér csuklyák, az éjszakai felvonulások, a keresztégetések mind-mind olyan képek, amelyek egy sötét és nyomasztó történelmi időszakot idéznek.

Lássuk, hogyan is működött a Ku Klux Klán, és működése pontosan milyen hatással volt az amerikai társadalomra.

Az amerikai polgárháború utáni születő birodalom

Az amerikai polgárháború mély nyomokat hagyott a gazdaságban és a társadalmban. Eltörölték a rabszolgaságot és kikiáltották a feketék szabadságát, ám mindez nem jelentette azt, hogy az elfogadás azonnal érvényre jutott volna. Éppen ellenkezőleg: vereségük ellenére a déliek megpróbálták fenntartani a fehér felsőbbrendűség elvét.

Ebben a feszült légkörben alakult meg a Ku Klux Klán Tennessee államban. Ez eleinte egy ártalmatlan testvériség kezdeményezésének tűnt, amelynek céljaként az  „elveszett Déli dicsőség” megőrzését tűzték ki.

A titkos társaság a gyűlölet jelképévé vált
A titkos társaság a gyűlölet jelképévé váltHUM Images / Getty Images Hungary

A Ku Klux Klán neve a görög „kyklos” (kör) és a skót „klan” (család) szavak kombinációjából származik, ami a zártkörű, családias közösséget szimbolizálta. Azonban az ártatlannak tűnő társasági klub csakhamar rasszista és terrorista mozgalommá vált: a Ku Klux Klán tagjai elkezdték megfélemlíteni az afroamerikaiakat, a republikánusokat és mindenkit, aki a déli fehér elit érdekeivel szembe merészelt menni.

A titkos társaság szimbólumai és rituáléi

A titkos társaság szívesen alkalmazta a félelemkeltés eszközeit, különféle szimbólumok és rituálék által, valamint fizikai erőszak és pszichológiai terror révén. Hogy anonimitásukat megőrizzék, valamint fenntartsák a társaság misztikusságát, fehér csuklyákat és köpenyeket viseltek. Az ismeretlen, arctalan alakok látványa amellett, hogy éjszaka riadalmat is keltett, démoni aurát is kölcsönzött a mozgalomnak.

Szimbolikus erővel bírtak a keresztégetések is, ám valójában a megfélemlítés és a fenyegetés eszközeként szolgáltak.

A Ku Klux Klán propagandája szerint „a kereszt világosságának terjesztését” jelképezte, valójában azonban egy álca volt, amellyel vallási köntösbe bújtatták a gyűlölet és megfélemlítés üzenetét.

Az égő kereszt egyértelmű üzenet volt: az erőszak és a gyűlölet jelképe, amely ellenségeik – a afroamerikaiak, zsidók, katolikusok és mások – megfélemlítésére irányult.

Szimbolikus erővel bírtak a keresztégetések
Szimbolikus erővel bírtak a keresztégetésekHUM Images / Getty Images Hungary

A társaság különleges, misztikusnak ható neveket is adott tagjainak és vezetőinek, hogy még titokzatosabbá és fenyegetőbbé tegyék szervezetüket. A Ku Klux Klán vezetőit Grand Dragon-nak (Nagy Sárkány), míg a helyi szervezetek irányítóit Cyclops-nak (Küklopsz) nevezték. Ezek a titulusok az ókori mitológiát idézték, ami azt a célt szolgálta, hogy a Klán hatalommal teli arculatot sugározzon, még jobban növelve a társadalom félelmét és a szervezet rejtélyességét.

A klán felemelkedése 

A Ku Klux Klán az 1860-as és 1870-es években kezdett virágozni, akkoriban a szervezet tagjai a feketék politikai és társadalmi jogait próbálták aláásni. A szövetségi kormány azonban 1871-ben a Ku Klux Klan Act törvény révén komoly lépéseket tett visszaszorítására, ami jelentősen meggyengítette a klánt. Bár a XIX. század végére szinte teljesen eltűnt, a szervezet nem szűnt meg végleg. 1915-ben újraélesztették a Ku Klux Klánt, részben a "The Birth of a Nation" című film hatására, amely dicsőítette a szervezetet és hősként mutatta be tagjait. Az új klán már nemcsak az afroamerikaiakat, hanem a zsidókat, a katolikusokat és a bevándorlókat is célpontként kezelte, és célja a „fehér Amerika” védelme lett.

A klán taglátszáma soha nem látott magasságokat ért el az 1920-as években: több millió taggal rendelkezett az Egyesült Államok különböző szegleteiből. Ekkor már politikai befolyással is bírtak, bírók, szenátorok, állami vezetők is a soraik közé tartoztak.

A „láthatatlan birodalom” retorikájával és propagandájával az amerikai társadalom különböző rétegeibe sikerült begyűrűzniük.

A Klán több millió taggal büszkélkedett az 1920-as években
A Klán több millió taggal büszkélkedett az 1920-as évekbenHUM Images / Getty Images Hungary

Hogyan szorították vissza a Ku Klux Klán-t?

Az 1960-as években jelentős csapást mért a klánra a szövetséges kormány határozott fellépése és a polgári mozgalom megerősödése: az aktivisták, mint Martin Luther King Jr., és az olyan szervezetek, mint az NAACP (National Association for the Advancement of Colored People), kitartó munkával szálltak szembe a gyűlölet eszméivel.

A Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) szintén aktív szerepet vállalt a Ku Klux Klán tevékenységének visszaszorításában: a COINTELPRO program keretében a radikális szervezetek megfigyelése és bomlasztása volt a céljuk. Bár a klán még ma is létezik kisebb csoportok formájában, létszáma és befolyása jelentős mértékben visszaszorult.

Melyik titkos társaságok befolyásolták a világtörténelmét? Olvasd el erről szóló cikkünket ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek