Máig tilos belépni a világ legveszélyesebb szigetére: több mint nyolcvan éve lezárták

GettyImages-472885902
Olvasási idő kb. 4 perc

Van egy sziget, ahol, ha valaki levegőt vesz, azonnal halálos veszély fenyegeti. Nem véletlen, hogy több mint 80 évvel a második világháború borzalmai után is teljesen lakatlan még, és hogy meglátogatni is csak védőfelszerelésben lehet.

Csak igen kevesen tudnak arról, hogy létezik a világon egy hely, ahol a levegő nem éltet, hanem sokkal inkább megöl. A világ leghalálosabb szigetének borzalmai az 1942-ben történt eményekre vezethetők vissza. 

Ez okozza a halálos veszélyt 

Nagy-Britannia északnyugati partjainál, a skóciai Gruinard-öbölben található a Gruinard-sziget, amelyet a második világháború eseményei óta csak Anthrax-szigetként emlegetnek. A második világégés során a tudósok ugyanis itt végezték el a legveszélyesebb és a legborzalmasabb kísérleteiket.

A halálos baktériummal fertőzött szigetre tilos belépni
A halálos baktériummal fertőzött szigetre tilos belépniJohn Turp / Getty Images Hungary

A halálos veszélyt a sziget új elnevezésében is szereplő anthrax okozza, ami szinte teljesen elszakította a világ többi részétől ezt a „földrészt”.

Ilyen most az „élet” a szigeten

Nemrég két bátor videótartalom-gyártó fiatalember egy napra a szigetre utazott, hogy megnézze, milyen is valójában a világ legveszélyesebb szeglete. 

A két jó barát, Dara Tah és Matt James a Gruinard-szigeten talajmintákat gyűjtött, hogy kiderítsék, valóban olyan mérgező-e a hely, mint ahogyan azt a szakemberek állítják. Kételkedésük és kíváncsiságuk abból eredt, hogy nem a Gruinard-sziget az egyetlen a világon, ahol a 20. század közepén kísérleteket végeztek, így felmerült a kérdés, vajon mitől olyan más mégis ez a hely.

A „felfedezők” hajóval érkeztek a helyre, ahol még a leszállás előtt saját biztonságuk érdekében tetőtől talpig védőfelszerelésbe öltöztek, majd tábort vertek. Az interneten közzétett videójuk szerint első pillantásra semmi mást nem láttak, csak egy élettelen, leégett szigetet. Ahogy jobban körülnéztek, látták, hogy ezen a világtól teljesen elzárt területen sem állatok, sem növények nem élnek. 

Nem véletlenül, hiszen a második világháborút követően a sziget lakhatatlanná vált, miután 1942-ben lépfenespóra-bombával végeztek itt kísérleteket. 

Tilos bárkinek is a helyszínre mennie

A lépfene egy súlyos betegség, amelyet a Bacillus anthracis baktériumok okoznak. Leggyakrabban vadon élő és háziasított kérődzőknél fordul elő, de ha beteg állattal, annak szövetével vagy a lépfene spóráival érintkezésbe kerül, az embert is megfertőzi.

A fertőzés akár halálos is lehet.

Az anthrax baktérium akár halált is okozhat
Az anthrax baktérium akár halált is okozhatKateryna Kon/science Photo Libra / Getty Images Hungary

Az anthrax baktérium olyan mértékben megfertőzte a szigetet, hogy 1945-ben a hatóságok szennyezettnek nyilvánították, és határozatlan időre megtiltották, hogy bárki is oda menjen. Az azonban, hogy a szigeten mi történt valójában, csak 1981-ben a „Dark Harvest Commandos” aktivista csoport helyszínen végzett titkos kísérleteit követően derült ki

Ekkor vált közismertté, hogy a brit sziget talaja milyen súlyosan szennyezett.

Most ez a helyzet a szigeten

2022-ben volt egy fertőtlenítés a helyszínen, amely során leégették az egész szigetet, hogy a tűz elpusztítsa a lépfenét okozó baktériumot és minden olyat, ami még fertőzhet. 

A szigetre érkező két férfi most arra volt kíváncsi, hogy az intézkedés elérte-e a célját, és sikerült-e elpusztítani a halálos lépfenespórákat. A sziget több különböző pontján gyűjtött talajmintát így laboratóriumban megvizsgálták, amelyről kiderült: a hely mentes a lépfenétől, a talajmintákban már nyoma sem volt az anthrax baktériumoknak.

Az eredmények ellenére a szakhatóságok még mindig nem javasolják, és nem is engedélyezik a szigeten való tartózkodást. Ám az nem kizárt, hogy hamarosan már védőfelszerelés nélkül is meg lehet majd látogatni a most még halálosnak vélt szigetet.

Hátborzongató, miket őrzött íróasztala fiókjában Mary Shelley, a Frankenstein szerzője – cikkünkből megtudhatod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek