Amikor meghalljuk a matriarchátus kifejezést, feltehetően valamilyen ősi népcsoport jut először eszünkbe, pedig ezek a társadalmak a mai napig jelen vannak világunkban.
Európaiként nehezen elképzelhető egy ilyen társadalmi berendezkedés, hiszen mióta világ a világ, azóta a férfiak irányítják mifelénk a "forgalmat". Most mutatunk néhány példát azon népek közül, akiknél igen jól működik a nőuralom.
Így működik egy társadalom, ahol nőuralom van
A matriarchátus rendszerében nem az a lényeg, hogy a nők uralkodnak és nem a férfiak. Ennél sokkal árnyaltabb a dolog, a részletek igazán lényegesek.
Ezekben a társadalmakban a férfiak ugyanúgy lehetnek magas pozícióban, és nem feltétlenül uralkodnak rajtuk (csúnya kifejezéssel "nem uralják le őket") a nők. Inkább az a lényeg, hogy
a fontos kérdésekben a nők mondják ki a végső döntést, az ő szavuk ér többet. Női elvek, perspektívák alapján alakítják a rendet ezekben a társadalmakban.
Négy fő jellemzője van a matriarchális társadalmaknak:
1. A vagyon és a családi név a női vonalon öröklődik.
2. A nők dominálnak a közéletben, a közösségi és politikai döntéshozatalban.
3. A szerepkülönbségeket illetően a nők befolyása jóval nagyobb a családban és a közösségi életben is, mint a férfiaké.
4. A női kapcsolatok és a szolidaritás gyakran fontos szerepet kapnak a közösség szerveződésében és működésében.
Nagy előnye ezeknek a társadalmaknak, hogy a női dominanciának köszönhetően a családi stabilitás, a közösségi összetartás és a női szerepek is erősödnek.
Természetesen ezek a társadalmak sem hibátlanok, így akadnak hátrányaik is. Például: a döntéshozatali folyamatok nem mindig gördülékenyek, pláne, ha nézeteltérés van a női vezetők között. Illetve, az sem mindig garantált, hogy egyensúlyban vannak a férfiak és a nők, és ha a nők túldominálnak, akkor társadalmi feszültségek alakulhatnak ki. (Bár ez Európában például éppen az eset fordítottja miatt okoz feszültséget.)
Ez a három ország nőuralomban virágzik
Leginkább Ázsiában találkozhatunk napjainkban a nőuralomban élő népekkel, a kontinens kissé elszigeteltebb részein. Népességük nem túl nagy, de sokkal rendszerezettebbnek és boldogabbnak tűnik az európai társadalmak többségénél.
Ott van például a kínai Mosou törzs, akik Délnyugat-Kína egyik tartományában élnek, és nagyjából negyvenezren vannak. Az ő társadalmuk a békét és a szabadságot hirdeti mindamellett, hogy matriarchális rendszerben élnek.
Népükben óriási szerepe van az anyaságnak, minden nő életcélja, hogy gyermeket hozzon a világra.
Mindemellett lényeges, hogy a házasság, de még az együttélés fogalmát sem nagyon ismerik, leginkább azért, mert számukra nincs akkora jelentősége annak, hogy ki a gyermekük apja. Női ágon öröklődik minden, a vagyon és a név egyaránt. A családokban, fontos döntéshelyzetekben a nagymama mondja ki a végső szót.
A feminista iszlámnak is nevezik az Indonézia egyik szigetén, Szumátrán élő Minangkabau törzs világszemléletét. Ez a nép az egyik legismertebb a matriarchális társadalmak között. Itt a családok és a vagyon öröklése női vonalon történik, és a női rokonok irányítják a háztartásokat és a közösségi életet. A nők és a férfiak kizárólag szabadon házasodnak, és a frigy megkötése utána a nő családjához költöznek. És mindez úgy történik, hogy közben az iszlám a legjellemzőbb vallás a törzsben.
Észak-India egy elrejtettebb területén élnek a khászik, ahol erős nőuralom van. Egész sokan vannak, körülbelül másfél millióan, és kizárólag erőskezű nőket választanak vezetőnek. Itt tényleg minden döntést a nők hoznak meg, és minden az ő tulajdonukat képezi.
Ők a családi vagyon tulajdonosai és kezelői, a férfiaknak nem lehet saját anyagi javuk.
Ez a nép nem ismeri az India más területein nagy népszerűségnek örvendő elrendezett házasság fogalmát, a khászik szabadon esküdhetnek, és el is válhatnak. Az öröklés náluk is a megszokott módon, női ágon történik, annyi csavarral, hogy náluk a legkisebb lány az első számú örökös.
Jobb, ha nőuralom van egy országban?
Érzékelhető, hogy a matriarchális társadalmak valamivel békésebben, nyugodtabban élnek. Ez természetesen a nőuralomnak is köszönhető, hiszen egy nő egészen más eszközökkel vezet, mint egy férfi, jóval empatikusabb és érzékenyebb.
Felvetődhet a kérdés, hogy a patriarchális vagy a matriarchális rendszerek a jobbak? Ezt európai emberként nehezen lehet reálisan megállapítani, mindenesetre kívülállóként biztosan állítható, hogy jóval szeretetközpontúbbnak tűnnek ezek a rendszerek. Kevesebb elnyomás, kevesebb külső-belső feszültség, egyszóval: békésebb, ami a mai világban létfontosságú.
Nincs is olyan messze tőlünk a sziget, amit nők irányítanak. Ebben a cikkünkben írtunk róla részletesen.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés