II. Károlytól tulajdon felesége is félt külseje miatt: a Habsburgokat érő átok arcára is kiült

GettyImages-2635911
Olvasási idő kb. 5 perc

Hogyan lehetséges az, hogy egy királynak a legnagyobb ellensége saját génjei és külseje? Hogyan válhatott egy birodalom uralkodója a saját családja belterjességének végzetes szimbólumává? Minderre választ ad a spanyol Habsburg-dinasztia utolsó királya, II. Károly története.

Tele van tragikus uralkodókkal a történelem – de kevés király élete volt annyira meghatározva a családi hibák és betegségek által, mint II. Károlyé.

Amellett, hogy Károly uralkodása a spanyol birodalom hanyatlásának szimbóluma lett, mellette magán hordozta a Habsburg-család évszázados rokoni házasságainak tragikus következményeit. A szomorú valóság pedig az, hogy az uralkodónak – a politikai válságok mellett – saját külsejével is meg kellett küzdenie: még a felesége is irtózott tőle.

A rendellenesség következtében az alsó állkapcsuk túlzottan előreugrott, és a fogsoruk deformált volt
A rendellenesség következtében az alsó állkapcsuk túlzottan előreugrott, és a fogsoruk deformált voltmikroman6 / Getty Images Hungary

A Habsburg-áll: a génállomány fogságában

II. Károly 1661-ben született IV. Fülöp spanyol király és unokahúga, Mária Anna gyermekeként. Már születésekor is egyértelművé vált, hogy külseje és egészsége a Habsburg-ház évszázados belterjességének drámai példája lesz. Ugyanis II. Károly családjában az uralkodói vér tisztaságát sokkal fontosabbnak tartották a genetikai kockázatoknál, így a felmenők között közeli rokonházasságok köttettek. 

Az úgynevezett Habsburg-áll – amelyet a genetikai szűkösség okozott – nemcsak II. Károly arcának, hanem több elődje és rokona megjelenésének is védjegyévé vált. A rendellenesség következtében az alsó állkapcsuk túlzottan előreugrott, és a fogsoruk deformált volt: mindezek rágási nehézségeket és beszédhibákat okoztak. Károly esetében ez mindössze csak a problémák kezdete volt.

Egy király, aki a saját testének foglya volt

II. Károly külseje és egészsége már gyermekkorától kezdve aggasztó volt: babakorában észrevették, hogy késve fejlődik. II. Károly mindössze 2 évesen kezdett járni, és beszélni is csak 4 éves korában tanult meg. Teljes mondatokat érthetően kiejteni felnőtt korában sem tudott, és szinte állandóan betegeskedett. Élete során súlyos epilepsziás rohamai, különféle fertőzései és emésztési problémái voltak. 

A korabeli orvosok szerint II. Károly isten büntetése volt, akinek szenvedésén mindenféle babonás eljárással igyekeztek enyhíteni: például szentek relikviáival érintették meg vagy kecsketejbe merítették – természetesen teljesen hasztalanul, az eljárások nem működtek.

De nemcsak betegségei, hanem rendkívüli külseje is nehezítette helyzetét: kortársai szörnyszülöttként emlegették, a királyról a megjelenése és gyengesége miatt gyakran suttogtak a spanyol udvarban.

Rokonai és tanácsadói szerint II. Károly alkalmatlan volt az uralkodásra.

Uralkodása alatt a spanyol birodalom hanyatlása tovább folytatódott, bár politikai döntéseit erősen befolyásolta tanácsadói köre, akik gyakran nyíltan megvetették őt.

Uralkodása alatt a spanyol birodalom hanyatlása tovább folytatódott
Uralkodása alatt a spanyol birodalom hanyatlása tovább folytatódottHulton Archive / Getty Images Hungary

II. Károlytól a feleségei is rettegtek

II. Károly kétszer is megházasodott – ám egyik házasságát sem kísérte boldogság. Az első felesége, I. Fülöp orléans-i herceg leánya, Mária Lujza hercegnő nyíltan rettegett tőle. A korabeli feljegyzések szerint amikor Mária meglátta Károlyt, elborzadt a külsejétől és sírógörcsöt kapott.

Házasságuk alatt számos pszichológiai és fizikai akadály állt közéjük: Károly képtelen volt utódot nemzeni, ami tovább növelte feszültségüket.

Mária végül tízévnyi házasság után elhunyt anélkül, hogy örököst szült volna Károlynak. A spanyol uralkodót megrázta felesége halála, és depresszióba esett.

Második felesége, Fülöp Vilmos pfalzi választófejedelem leánya, Mária Anna pfalz-neuburgi hercegnő lett, aki szintén nem tudott túllépni férje külsején és gyengeségein. A házasság ezúttal is gyermektelen maradt, ami politikai szempontból végzetesnek bizonyult:

II. Károly halálával kezdetét vette a spanyol örökösödési háború.

A Habsburg-dinasztia véget ért

II. Károly 1700-ban, mindössze 39 évesen elhunyt. Az akkori boncolási feljegyzések szerint a testében szinte semmi sem működött normálisan: szíve kicsiny és deformált volt, mája kicsavarodott, tüdeje tele volt folyadékkal, az agya pedig annyira alulfejlett volt, hogy orvosai is megdöbbentek. Halálával véget ért a spanyol Habsburgok uralma, és kezdetét vette egy véres konfliktus Európában, amely a Bourbon-ház felemelkedéséhez vezetett.

Amellett, hogy II. Károly tragédiája egy dinasztia bukását is jelképezi, az emberi genetika hatalmát is jól prezentálja. A hatalmi intrikák és a belterjesség képesek voltak nemcsak egy ember, hanem egy egész birodalom sorsát megpecsételni. Bár sokan félelemmel néztek rá vagy nevettek rajta, Károly valójában a saját testének és családja döntéseinek áldozata volt – egy király, aki soha nem lehetett valódi uralkodó.

Mi az ára a szépségnek? Sisi külseje megszállottjává vált – de vajon miket tett ennek érdekében? Olvasd el az erről szóló cikkünket ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek