Januárban egy kisebb operációra készülök. Semmi extra, teljesen rutin dolog, mégis, hogy a testembe szikével nyúlkáljanak, az nem túl szívderítő gondolat. Valahol ott lapul a gyomrom alján a feszültség, és már most azon töprengek, vajon mi van, ha valamit elrontanak, vagy épp ott hagynak bennem. Félelmeim elűzendő belevetettem magam a világ legbizarrabb orvosi eseteibe. Az ilyen helyzeteket mindig távoli rémtörténeteknek gondoljuk, amíg nem kötünk ki miattuk magunk is a műtőasztalon. Ismét.
Ilyen dolgok miatt kell azonnal operálni
Világszerte több tucat olyan esetről számolnak be évente, amikor orvosi eszközök – például kötszerek, csipeszek vagy akár szikék – felejtődnek a megoperált páciens testében. Az ilyen hibák súlyos egészségügyi komplikációkat okozhatnak, amelyek csak azonnali újabb műtét révén orvosolhatók. Megkerestük azokat az eseteket, amikor a legszokatlanabb dolgokat találták betegekben.
Tévúton járó orvosi eszközök
Egy 32 éves amerikai nő, Jamie Davis 2008-ban súlyos hasi fájdalmakkal került vissza abba a kórházba, ahol korábban nőgyógyászati műtéten esett át. Az ultrahang és a röntgen alapján egy 15 centiméteres sebészeti szivacsot találtak a hasüregében, amely a korábbi beavatkozás során maradhatott ott. A sterilnek hitt eszköz körül csúnya fertőzés alakult ki, ezért újra meg kellett operálni.
Jamie története sajnos nem egyedülálló. Bár ő maga végül teljesen felépült, de az esete rámutatott a műtéti biztonsági protokollok szigorításának szükségességére. Történetét azért hozta nyilvánosságra, hogy másokat is figyelmeztessen az ilyen veszélyekre.
Mobiltelefonos rémálom
2014-ben Egyiptomban egy férfi több napja tartó hasi fájdalommal jelentkezett egy kairói kórházban. Az orvosok azonnal CT-vizsgálatot végeztek rajta, és megdöbbentő képet kaptak: egy teljesen ép mobiltelefon pihent a gyomrában. Mint kiderült, a készülék több héttel korábban került oda, de az illető nem merte megosztani senkivel, hogy véletlenül lenyelte. A szokatlan fájdalmak végül mégis erre kényszerítették.
A legbizarrabb az, hogy a telefon időről időre hangjelzéseket adott ki, ami nemcsak őt, hanem környezetét is kétségbe ejtette.
A műtét során szerencsére komplikációk nélkül sikerült eltávolítani a gyomrából, és a beteg teljesen felépült.
Kényszeres cselekedetek
1999-ben egy franciaországi műtét során a sebészek valóságos „kincsesbányát” fedeztek fel egy kórházba került nő gyomrában: kanalak, kések, villák, de még rádióantennák és üvegszilánkok is voltak benne. Összesen több mint 50 darabot távolítottak el – egyetlen műtét során.
A beteg állítása szerint évek óta kényszeres cselekedetként nyelt le különböző tárgyakat, mivel ez állítólag megnyugtatta. Szokatlan szokása végül pszichiátriai kezeléshez vezetett, de az eset az orvosokat világszerte megrendítette. Ez volt az egyik legszélsőségesebb példája annak, hogyan nyilvánulhat meg a pica szindróma – az a ritka betegség, amely a beteget nem ehető tárgyak fogyasztására készteti.
Töltények és robbanószer
A szűnni nem akaró konfliktusok és erőszakos akciók következtében sajnos az orvosoknak elég gyakran kell töltényeket eltávolítaniuk betegekből. Egy 2006-os eset azonban még a veterán orvosokat is meglepte: egy háborús veterán fordult hozzájuk Boszniában, miután éles fájdalmat érzett a hasában. Mint kiderült, egy házilag készített kisebb robbanószerkezet került a testébe még az egy évtizeddel korábbi délszláv háború során. Mivel még mindig robbanásveszélyes lehetett, bombaszakértőket hívtak a műtőbe.
Az operációt rendkívüli óvintézkedések mellett végezték, attól tartva, hogy a legkisebb rossz mozdulat is esetleg katasztrófát okozhat. A sebészek azonban biztos kézzel eltávolították a szerkezetet, és a pácienssel együtt mindannyian túlélték a beavatkozást.
Egy időzáras történet
Egy indiai férfi 2017-ben erős gyomorgörcsökkel jelentkezett a sürgősségin, miután hetek óta tartó súlyos fájdalmat érzett a hasában. A röntgen eredménye mindenkit megdöbbentett: egy zsebóra lapult a gyomrában. A férfi bevallotta, hogy fogadásból nyelte le.
Az operáció óramű pontosságot kívánt, az orvosi csapat higgadtan dolgozott. Az eljárás sikeresen lezajlott, és még az óra is működőképes állapotban került ki a gyomrából. Az esetről még évekkel később is tanulmányokat írtak.
Ha arra is kíváncsi vagy, hogy az emberen kívül melyik az az állatfaj, amely képes operálni, ide kattintva megtudhatod.