„Úgy szeretlek, mint az emberek a sót” – A 10 legtanulságosabb magyar népmese

GettyImages-1216591822
Olvasási idő kb. 7 perc

Lehetséges, hogy a magyar népmesék korábban öröknek gondolt bölcsességei és tanulságai még mindig eligazítanak ebben a modern, felgyorsult és technológiáktól vezérelt életben? 10 tanulságos népmesénk segít a kérdés megválaszolásában.

Ezek a történetek nemcsak a gyermekeknek szóltak, hiszen tele vannak bölcsességekkel, tanulságokkal és életvezetési tanácsokkal is. Annak idején a nagy öregek a tűz köré ülve meséltek egymásnak történeteket, meséket, most pedig itt az ideje, hogy újra feltegyük magunknak a kérdést: miért fontosak még ma is ezek a régi mesék? Van helyük a mai világban, érdemes letörölni a port ezekről a könyvekről? Ássunk mélyebbre!

A 10 legtanulságosabb magyar népmese, amelyek örökre velünk maradnak

Az alábbi 10, szubjektív szempontok szerint kiválasztott magyar népmese amellett, hogy örök érvényű üzeneteket közvetít, amelyek még ma is segíthet eligazodni az élet kihívásai között – hiszen generációkon átívelő történeteket mesél el mindahány.

Erkölcsi tanulságok és bölcsességek összpontosulnak a mesékben
Erkölcsi tanulságok és bölcsességek összpontosulnak a mesékbenPhoto 12 / Getty Images Hungary

Nézzük meg ezeket a tanulságos meséket: vajon mit tanulhatunk belőlük?

1. A só
Fontos és fontosnak vélt értékekről mesél A só című mese, hiszen az igazi szeretet és a valós értékek néha hétköznapinak vagy alulértékeltnek tűnhetnek, mégis alapvető fontosságúak.

2. Az égig érő fa
Egy mese, amely a bátorságról és kitartásról szól: útnak indul egy szegény legény, aki megmássza az égig érő fát, és ezzel szimbolikusan leküzdi a legnagyobb nehézségeket is.

3. A kőleves
A mesében egy vándor találékonysága és furfangja segít elérni a célját, amely arra tanít, hogy okos hozzáállással bármilyen nehéz helyzet megoldható, és új nézőpontba helyezve a legnagyobb ellenállás is megtörhető.

4. A kis gömböc
A kissé félelmetes történet arra figyelmeztet, hogy a mértékletesség hiánya, valamint az önkontroll elvesztése komoly következményekkel járhat. A mai világban, ahol gyakran túlzásba esünk, a mese relevanciája egyértelmű.

5. A csillagszemű juhász
A csillagszemű juhász arra tanít, hogy a bölcsesség és a bátorság felülkerekedhet az igazságtalanságon.

6. A szegény ember és az ördög
A szegény ember találkozik az ördöggel, és túljár az eszén: ez a mese a józan ész fontosságáról és az igazságos ítéletekről szól, amelyeket még ma is alkalmazhatunk az életben.

7. A macska meg az egér barátsága
A mese rámutat a barátság és a bizalom törékenységére: fontos tanulsága, hogy a különböző érdekeltségek közötti konfliktusok milyen könnyedén tönkretehetik a kapcsolatokat, és hogy a kölcsönös tisztelet elengedhetetlen.

8. A hét kecskegida
A mese a kecskegidák hiszékenységén keresztül mutatják be, hogy micsoda baj történhet, ha nem vagyunk eléggé körültekintőek. Kiválóan tanít figyelemre és éberségre.

9. A szállást kérő róka
A mesében a ravasz róka sorra becsapja a szállásadóit (a legutolsót kivéve), ami remekül rávilágít arra, hogy ha túlzottan kedvesek és szívélyesek vagyunk másokkal, könnyen visszaélhetnek vele.

10. Kacor király
A mese tanulsága az, hogy könnyen félrevezethetők vagyunk, és nem szabad elhamarkodottan ítélni valakiről csak a látszat alapján.

Miért érdemes újra felfedezni a magyar népmeséket?

A népmesék sokszor egyszerű, gyermekinek tűnő történetek, amelyek felett néha úgy érezhetjük, hogy eljárt az idő. Azonban ezeknek a meséknek valójában mélyebb rétegeik is vannak, amelyek sokkal több tanulságot rejtenek, mint azt elsőre gondolnánk. Az évezredek során felhalmozott tapasztalatok, erkölcsi tanulságok és bölcsességek összpontosulnak a mesékben: a szereplők között – legyen az akár szegény legény, legkisebb királyfi vagy boszorkány – olyan archetípusok vannak, amelyek megtestesítik az emberek közös vonásait, élményeit. A magyar népmesék univerzális értékeket közvetítenek: becsületességet, igazságosságot, bátorságot, valamint az örök reményt (amelyet sosem szabad feladni). Ezek a történetek mind a mai napig vonatkoznak ránk is.

De miért éppen most van szükségünk ezekre a tanmesékre? A mai világban gyakran túlterhel minket az információáradat. Egyre nehezebb megtalálni az időt arra, hogy elgondolkodjunk az alapvető emberi kapcsolatokról és tapasztalatokról. Ezeknek a meséknek hősei éppen azt tanítják, hogy a legnehezebb helyzetekből is van kiút, valamint az elénk vetett próbatételeken keresztül sokkal erősebbé válhatunk.

Gondoljunk csak arra, hogy ezek a hősök valamilyen nagy akadályt győztek le, hogy elnyerjék méltó jutalmukat. Ez a motívum tökéletesen tükrözi a saját életünket, ahol mi is folyamatosan küzdünk a “sárkányainkkal”, problémáinkkal.

A népmesékben szinte minden szereplő és elem szimbolikus
A népmesékben szinte minden szereplő és elem szimbolikusCatherine MacBride / Getty Images Hungary

Minden mese tanít valamit?

A népmesék bizony mély pszichológiai tartalmakat is hordoznak magukban: Carl Jung pszichológiai elmélete szerint a mesékben megjelenő karakterek és szimbólumok az emberi tudattalanból fakadó archetípusok. Ugyan milyen mögöttes jelentése lehet a szegény legénynek, aki elindul szerencsét próbálni? Jung úgy véli, hogy mindannyian küzdünk azzal, hogy megtaláljuk a helyünket a világban, és sokszor ehhez nagyon sok akadályon és nehézségen át vezet az út.

Ezek a tanmesék rávilágítanak arra, hogy az elénk görgetett akadályok nem véletlenek, és hogy szükségünk van rájuk, hogy erősebbé váljunk és fejlődjünk.

A népmesékben szinte minden szereplő és elem szimbolikus: a három próbát kiálló hős amellett, hogy a bátorságát is bizonyítja, a történet során fejlődik, valamint tanul a kudarcaiból. A gonosz mostohák, boszorkányok és a hétfejű sárkányok képviselik a belső vagy külső ellenségeinket, akikkel meg kell küzdenünk. Ezek a mesék egyetemesek, és sokszor olyan belső kérdésekre adhatnak választ, amelyekkel az életünk során szembesülünk. Azáltal, hogy ezeket a meséket olvassuk vagy hallgatjuk, szinte észrevétlenül találkozunk a saját életünk félelmeivel és konfliktusaival. Képesek vagyunk legyőzni ezeket a problémákat?

Egyre több pszichológus és pedagógus használja, alkalmazza a népmeséket terápiás eszközként. A mesék segítenek feldolgozni az élet nehézségeit, és utat mutathatnak a lelki egyensúly helyreállításához. A mesebeli hős példát mutat mindannyiunk számára a bátorságáról és kitartásáról, mely szerint a félelmet le lehet győzni.

A mai életbe hogyan illeszthetők be a magyar népmesék?

A magyar népmesék szerepe nem merül ki a gyermekkori szórakoztatásban, sőt, sokkal inkább egyetemes értékeket közvetítenek, amelyek elkísérhetnek bennünket az egész életünk során. Új perspektívát nyithatnak a mesék, hiszen arra tanítanak bennünket, hogy ne adjuk fel a harcot. Vajon nem pont ezek a régi történetek valók arra, hogy újra kapcsolatba kerüljünk – akár mélyebben – a saját belső világunkkal? Újra kell értékelnünk a népmesékben rejlő üzeneteket.

Itt a vége, fuss el véle

A magyar népmesék nem csupán nosztalgikus emlékek gyermekkorunkból, hanem ma is olyan mély gondolatokat tartalmazó történetek, amelyek talán még fontosabbak, mint valaha. Segítenek abban, hogy megtaláljuk a helyünket a világban, hogy saját belső erőnket ne veszítsük el, hiszen minden nehézség egy új lehetőség is egyben. A mai, kaotikus világban talán éppen ezek a tanmesék mutatják meg, hogy hogyan maradjunk erősek és önmagunkhoz hűek.

Melyik magyar népmese a kedvenced?

Hány lányt nyelt el a kis gömböc? Teszteld magad villámkvízünkkel ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek