Ez lehet az oka, ha hirtelen nem talál vonzónak a partnered

Pásztor Liliána

Az "ick" jelensége egyre gyakrabban merül fel a párkapcsolati témákban, különösen a fiatalabb generációk körében. A fenti videónkban Hevesi Krisztina szexuálpszichológussal beszélgettünk a jelenségről.

Az "ick" egy viszonylag új kifejezés, amely a párkapcsolati kultúrában azonnali és megmagyarázhatatlan vonzalomvesztést jelent. Az érzés váratlanul tör rá az emberre, gyakran egy apróság, bizonyos szokás, testbeszéd vagy akár egyetlen kijelentés hatására. Amikor valaki "ick"-et érez egy másik ember iránt, hirtelen már nem vonzódik hozzá, es az esetek többségében nehéz, ha nem lehetetlen újra feléleszteni a korábbi vonzalmat.

Miért alakul ki az "ick"?

Az "ick" kialakulásának több oka is lehet, az egyik nézőpont szerint az "ick" annak a jele, hogy a kapcsolat elején a másik fél idealizálását követően elkezd a valóság érzete beszivárogni a rózsaszín ködbe. Pszichológusok szerint az is szerepet játszhat, hogy a mai gyors tempójú online randikultúrában az emberek hajlamosak túlságosan kritikusak lenni, és apróságok alapján döntenek arról, hogy valaki "megéri-e" a további idejüket és energiájukat.

A gyors döntések és választási lehetőségek közepette könnyebb "ick"-et érezni, mint komolyan elmélyülni a kapcsolatban.

Az "ick" legtöbbször megmagyarázhatatlan ellenérzéseket okoz a partnerünk iránt
Az "ick" legtöbbször megmagyarázhatatlan ellenérzéseket okoz a partnerünk irántsimonapilolla / Getty Images Hungary

Hogyan befolyásolja az "ick" az friss kapcsolatokat?

Az "ick" hatása kétségtelenül negatív hatással lehet az újdonsült kapcsolatokra, hiszen gyakran az első, kezdetleges vonzalom megszakításához vezethet. Azok, akik rendszeresen érzik az "ick"-et, nehezen lépnek tovább a kapcsolatok mélyebb, intimebb szintjeire, mivel az apró negatívumok eltántorítják őket egy mély kapcsolattól. Ez különösen problémás lehet azok számára, akik inkább a felszínes, online kapcsolódásra építenek, hiszen a legkisebb negatív élmény is elegendő lehet számukra egy kapcsolat megszakításához.

Ha egy kapcsolatban hirtelen "ick"-et érzünk, érdemes egy pillanatra megállni és átgondolni, hogy mi okozza ezt az érzést. Az alábbi lépések segíthetnek tisztázni a helyzetet:

  1. Elemezzük az érzéseinket: Mi váltotta ki az "ick"-et? Valóban annyira zavaró ez a szokás, vagy inkább bizonytalanságot ébreszt bennünk?
  2. Ne döntsünk azonnal: Egyetlen apróság miatt ne mondjunk le rögtön valakiről. Adjunk időt magunknak és partnerünknek, figyeljük meg, hogy az érzés megmarad-e, vagy idővel elmúlik
  3. Kommunikáció és nyitottság: Ha a kapcsolat fontos számunkra, érdemes őszintén beszélni a másik féllel az érzéseinkről. Nem minden esetben szükséges konkrétan megemlíteni az "ick" jelenséget, de egy nyílt beszélgetés segíthet túllépni a kellemetlen érzéseken.
  4. Ne legyünk túl kritikusak: Az "ick" jelensége gyakran apróságokból fakad, próbáljunk meg elnézőbbek lenni, és emlékeztessük magunkat arra, hogy senki sem tökéletes, ahogyan mi sem.

Ha érdekel, hogy mi a legidegesítőbb párkapcsolati szokás, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek