Miért nem tudnak felfelé nézni a disznók? – 10 furcsa tény az állatvilágból

furcsa állat
Olvasási idő kb. 5 perc

Hiába a legintelligensebb állatok egyike a sertés, nyakcsigolyái alkalmatlanná teszik arra, hogy felfelé nézzen. Mégsem ez a legfurcsább tulajdonsága. Ha kíváncsi vagy, mi az, amit biztosan nem tudtál a körülöttünk élő állatokról, olvass tovább!

A legtöbben pusztán élelemforrásként tekintenek a disznókra, pedig ezekben a jószágokban sokkal több van, mint elsőre gondolnánk. Számos más állat is él a Földön, melyek igazán különleges és furcsa tulajdonságaikkal kiérdemlik a figyelmet, ha csak egy cikk elolvasása erejéig is. 

Az állatok nem csupán élelemként fontosak számunkra, a környező világ sokfélesége izgalmas ismeretekkel gazdagíthat bennünket. Egyes állatok szinte emberi tulajdonságot mutatnak, mások különös viselkedésükkel kelthetik fel figyelmünket. Lássuk hát a 10 legérdekesebbet, nem csak a disznókkal kapcsolatban!

Furcsa, de a disznók a rövid nyakuk és a nyakcsigolyák állása miatt nem tudnak felnézni az égre
Furcsa, de a disznók a rövid nyakuk és a nyakcsigolyák állása miatt nem tudnak felnézni az égreIndex

Az orvostudományban is szerepet kapnak furcsa állatok

1. A Közel-Kelet egyes kultúráiban a disznók fogyasztása tisztátalannak számít, míg keleten olyan fontos állatok, hogy az égöv ciklikusságának jelölésében is szerepet kaptak. A kínai horoszkóp 12. állata ugyanis a disznó. Egészségügyi jelentőségük pedig nemcsak a finom sült húsok okán fontos, de a szívműtétek során is szükség lehet rájuk. Az emberi szívbillentyű pótlására a sertéseké is alkalmas, és egyéb szerveiket is felhasználják a transzplantációk során. 

Szinte emberiek

2. A japán makákók különös területen élnek, a havazás sem ritka élőhelyükön. A kölykök pedig akár az embergyerekek, kifejezetten szeretnek játszani a hóban. Valóságos hócsatákat rendeznek, ahol apró mancsaikkal gyúrt hógolyókat is dobálnak. 

3. Más majmok is szinte emberszerű tulajdonsággal rendelkeznek. A csimpánzok kölykei kövekkel és botokkal játszva babáznak, gyakorolják a szülői szerepeket eszközeik segítségével. 

4. A vidrák életmódjában is jócskán bukkanhatunk furcsa szokásokra. A vízben élő emlősök alvás közben egymás kezét fogva biztosítják a csapat egyben maradását. A kicsinyek szüleik hasán pihennek eközben. A hideg vízben nem zsírréteg védi a vidrákat a kihűléstől, hanem bundájuknak víztaszító tulajdonsága, zsírossága és tömöttsége. Egy négyzet-centiméternyi bőrfelületre akár 50 000 szőrszál is jut. Éppen ezért nem is alszanak téli álmot. 

5. A csirkék már a tojáson belül is kommunikálnak a tojóval. Ráadásul 24-féle, különböző csipogással beszélnek anyjukhoz. 

Az elefánt akár el is taposhatná legkisebb rokonát

6. A hosszú orrú elefántcickányok nem véletlenül kapták nevüket az egyik legnagyobb szárazföldi emlőséről. Az apró egérforma állatoknak ugyanis nem a cickányok, hanem az elefántok a legközelebbi rokonai. 

7. Ahogy az emberiség a fertőzések, úgy egyes állatok, például a hópárduc a hideg elleni védekezésre használ maszkot. A farka ugyanis olyan hosszú, hogy egészen a feje köré tudja tekerni, így védi orrát és a száját a fagytól. Élőhelyén ugyanis a mínusz 40 fokos hideg sem ritka. Ehhez egész teste alkalmazkodott, nem csak hosszú, egyensúlyozásra is alkalmas farka. A koponyájához és szájpadlásához mérten például nagyok az orrlyukai. Ez lehetővé teszi számára, hogy nagyobb mennyiségű levegőt lélegezzen be egy sóhajtásra, amivel egy időben ezt a hideg és száraz levegőt felmelegíti és párásítja a tüdőbe érkezése előtt. Ezzel is igyekszik melegen tartani magát.

A hópárducok orrnyílása a hideg miatt nagy
A hópárducok orrnyílása a hideg miatt nagyJaysonPhotography / Getty Images Hungary

8. A teknősök képesek a fenekükön keresztül lélegezni, sőt folyadékot felvenni, azaz inni is. Bár szájukat is használják az ivásra, több szárazföldi teknősfaj hátulról is hidratál, miközben iszik. 

Furcsa, de nem csak az emberek beszélnek akcentussal

9. A kecskék mekegését vizsgálták brit tudósok, amikor rájöttek, hogy születési helyüktől függően más-más akcentussal képesek kommunikálni. 1 hetes és 5 éves korukban rögzítették a hangjukat a vizsgálat során, és arra jöttek rá, hogy a genetikailag rokon gidák hasonló hangokat adtak ki magukból. Mint kiderült, a kecskegidák aszerint módosítják a hangjukat, hogy milyen milyen környezetben nőnek föl, így hasonló akcentust fejlesztve a csapathoz. 

10. A patkányok és az egerek is csiklandósak, akár az emberek. Ha megcsikizi őket valaki, még nevetni is tudnak. Hogy ez az emberekhez hasonlóan kényelmetlen lenne számukra, még nem ismert. 

Ebben a cikkünkben a világ legcsúnyább állatait gyűjtöttük össze. Ha érdekelnek a furcsaságok, érdemes tovább olvasnod!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek