Idén is kinyitják kapuikat éjjel a múzeumok – Drakula és a Pál utcai fiúk nyomába is eredhetünk

Immár huszadik alkalommal rendezik meg idén az ország egyik legnagyobb szabású kulturális rendezvényét, a Múzeumok Éjszakáját, az „újragombolt hagyományok” jegyében.

A múzeumok már délutántól kezdve izgalmas és színes programkínálattal várják a családokat. A gyerekek garantáltan nem fognak unatkozni sem Budapesten, sem vidéken: az Aquincumi Múzeumban kipróbálhatják magukat a gladiátoriskolában, a Szépművészeti Múzeumban pedig foszforeszkáló legókockákból építhetik meg saját éjszakai tájképüket. Az Álmok Álmodói kiállításon a Millenárison interaktív csillagászati élménystand várja az érdeklődőket, ahol lesz meteoritsimogató és távcsöves napészlelés, plüssbolygókkal modellezhetik a Naprendszert, de a távcsöves égboltmegfigyelés és a lézeres csillagképtúra sem maradhat el.

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár betekintést nyújt a restaurálás és a könyvkötés rejtelmeibe, az ELTE TTK Természetrajzi Múzeumában pedig Berg Judit meseíró olvas fel a Lengemesék című, legújabb, készülő kötetéből. A népi játékok kedvelőinek érdemes ellátogatniuk a Hagyományok Házába, a Kisképzőben pedig különféle kreatív technikákkal (tűzzománc, portréfényképezés, üvegcsiszolás) ismerkedhetnek a gyerekek. A Magyar Nemzeti Múzeumban játékos kincskeresésen vehetnek részt a kicsik, vagy kipróbálhatják magukat régészként is az erre a célra szolgáló homokozóban. Az Országos Széchényi Könyvtárban bűvészműsor, bábszínház és diafilmes kézműves foglalkozások várják őket, az idén márciusban megnyitott Pénzmúzeumban pedig bűvészshow és élő koncert, valamint fotósarok teszi egyedivé ezt az estét. 

A vidéki helyszínek közül kiemelkedik Szolnok, ahol ingyenesen vehető igénybe a városnéző kisvonat, továbbá a RepTár repülőit belülről is meg lehet tekinteni egy zseblámpás túrán, igazi pilótákkal. Ezenkívül koncertekkel, filmvetítésekkel, vetélkedőkkel, bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, bábelőadással, nyereményjátékkal is várják az érdeklődőket. A székesfehérvári Szent István Király Múzeumban – egy óriási társasjáték keretein belül – felépíthetik a Szent István által alapított koronázó bazilikát. Ha valaki szereti az izgalmakat, az abonyi művelődési házban és a Falumúzeumban a misztikus Drakula gróf nyomába eredhet egy éjszakai városi túrán, szabadulójáték keretében. A tatabányai múzeumban, a Bányászati és Ipari Skanzenben az érdeklődők a mélybe ereszkedhetnek, és a legkisebbek különböző érdekes feladatok mellett elvégezhetik a bányamanóképzőt.

Ami a felnőtteknek szóló programokat illeti, az Ady Emlékmúzeumban Ady és az idő címmel tekinthetjük meg a DramaticArt produkcióját, de híres írónők gardróbjába is betekintést nyerhetünk. A Magyar Nemzeti Múzeumban megelevenedik a vándorszínésznők és filmcsillagok világa és Báthory Erzsébet boszorkánypere. Az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum A Pál utcai fiúkhoz kapcsolódó tematikus sétát kínál, a ZSILIP közösségi központban pedig rabbi vezeti körbe az érdeklődőket, ami után zenei időutazás következik. A program végén a megfáradt (idő)utazók megkóstolhatják a kóser flódnit is.

Izgalmas programok várnak a gyerekekre is
Izgalmas programok várnak a gyerekekre iswww.muzej.hu

Az Aeropark Repülőmúzeumban éjszakai reptértúrán vehetünk részt, és életre kelnek a történelmi repülőgépek pilótafülkéi is. Az Északi Járműjavító a járművek szerelmeseinek kínál számtalan családi programot, a Kresz Géza Mentőmúzeumban pedig egy 1956-os pincekórházat tekinthetünk meg. Óbudán felfedezhetjük a Kiscelli Múzeum vadregényes parkját, vagy éppen bejárhatjuk a kastélyt a kriptától a toronyszobáig. Aki szereti a sört, érdemes ellátogatnia a Dreher Sörmúzeumba a sörkóstolóval egybekötött tárlatvezetésre, de kumiszt is lehet kóstolni a Magyar Természettudományi Múzeumban. A Petőfi Irodalmi Múzeum gasztronómiai falatozóval készül: az érdeklődők hallgathatnak receptverseket Petritől, nosztalgikus emlékezéseket Krúdy leveseiről és az elmaradhatatlan velős csontjairól, valamint Lénárd Sándor ételleírásai nyomán utazhatunk az antik Rómától a mai Nápolyig. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban a hetvenes-nyolcvanas évek reklámjain kívül többek között a zsidó étkezéskultúrát és a cukrászműhelyek világát is megidézik.

Aki feltöltődésre vágyik, részt vehet a Gyémánt Út Buddhista Közösség meditációján vagy a számtalan koncert valamelyikén: Kárász Eszter zenekara a Bibliamúzeum Ráday Gyűjteményében várja az érdeklődőket, a nyolcvanas évek alternatív zenéjét pedig Menyhárt Jenő és Víg Mihály zenei estje idézi meg. A Csík Zenekar a Fiumei úti sírkertben ad koncertet, a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeumban pedig a hagyományos mongol torokénekléssel ismerkedhetünk.

A felsorolt programokon kívül természetesen még rengeteg egyéb látni- és hallanivalóval készülnek országszerte a múzeumok, hiszen ez az az éjszaka, amikor minden életre kel. A teljes programkínálat ide kattintva elérhető.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek