Így nem fogsz otthon fázni akkor sem, ha húz az ablak

GettyImages-1092323384
Olvasási idő kb. 5 perc

Télen kifejezetten nagy bosszúságot okoz, ha a rosszul záródó nyílászárókon keresztül nemcsak az utca zaja, hanem a hideg is bekúszik az otthonunkba. Néhány könnyen megvalósítható praktikával azonban megakadályozhatjuk, hogy kiszökjön a meleg az otthonunkból az ablakon keresztül.

Melyek lehetnek ezek? Összegyűjtöttük néhányat Fábián Zoltán, a Mapei Kft. okleveles építőmérnökének segítségével, aki egy korábbi cikkünkben már abban is segítségünkre volt, hogyan kerülhetjük el a legjellemzőbb lakásfelújítási hibákat.

Utólag tömítéssel szigetelhetünk: ez benn tartja a meleget

Rések, hézagok megszüntetése és az otthonunkon átjáró szél kizárása érdekében a legkézenfekvőbb megoldás a nyílászárócsere lenne a hideg levegő kizárására érdekében. De mit tehetünk akkor, ha anyagi vagy praktikus okokból más módon kell gyorsan, egyszerűen, költséghatékonyan kizárni otthonunkból a téli hideget? 

Ha jól záródnak az ablakok, a meleg is a lakásban marad
Ha jól záródnak az ablakok, a meleg is a lakásban maradArtMarie / Getty Images Hungary

Fábián Zoltán okleveles építőmérnök szerint a régi, huzatos ablakok esetében relatíve a legolcsóbb megoldás a rések utólagos tömítése lehet. Korábban ezt a célt szolgálták a barkácsáruházakban beszerezhető szivacsszalagok, melyek sokszor nem csupáncsak egy szezonra, hanem akár néhány évre is megoldották a problémát.

„Ettől függetlenül az ablakrések tömítése, amihez ma már leginkább öntapadós gumiprofilokat használnak, ideiglenes megoldásnak számít.

Ezt a módszert főként a hagyományos, kétszárnyú, befelé nyíló, kapcsolt gerébtokos, illetve az egyesített szárnyú ablakoknál szokták használni,

ugyanis ezek még nem rendelkeznek gyári tömítéssel” – mondja a szakember.

A legegyszerűbb és leggyorsabb, ha szivacsszalaggal vagy gumiprofillal tömítjük az ablak réseit
A legegyszerűbb és leggyorsabb, ha szivacsszalaggal vagy gumiprofillal tömítjük az ablak réseitBanksPhotos / Getty Images Hungary

A szalagok és a gumiprofilok általában öntapadós csíkkal vannak ellátva, így könnyen az ablakkeretre rögzíthetők. Ragasztó felhasználása nélkül nútba húzható és nútba pattintható ablaktömítéssel is csökkenthetjük a légcserét, hogy ne legyen huzat, és hogy jobban zárjon az ablak.

Fontos figyelnünk viszont arra, hogy amennyiben nyílt égésterű készülék van a lakásban, akkor biztosítva maradjon a megfelelő légcsere, illetve a tömítést követően a szellőztetésre is nagyobb figyelmet kell fordítani.

A függönyök is kizárják a hideget

A függönyöknek és a redőnyök nemcsak a kíváncsi tekinteteket zárják ki az otthonunkból, hanem a sokszor a hideget is. A szakember éppen ezért azt javasolja, hogy amikor már nem süt be a nap az ablakon, illetve amikor odakint már nagyon hideg van, eresszük le a redőnyöket, és húzzuk be a függönyöket.

Még az esztétikai szempontok miatt használt függöny is segít a meleg megőrzésében
Még az esztétikai szempontok miatt használt függöny is segít a meleg megőrzésébenPonyWang / Getty Images Hungary

A redőny különösen egy rosszabbul hőszigetelő ablak esetében jelentősen javít a hőszigetelésen.

Mind a függöny, mind pedig a redőny egy pluszréteget jelent a hideggel szemben, függetlenül attól, hogy fából vagy műanyagból készült a redőny. 

„Egy rosszul záródó ablak előtt még egy dekorfüggöny, a sötétítőfüggöny pedig pláne nagyon sokat számít abban az esetben, ha a szobában szeretnénk tartani a meleget” – hangsúlyozza Fábián Zoltán hozzátéve: ha esztétikai okokból hosszú függönyt használunk, ügyeljünk arra, hogy az ne takarja el a radiátort, mert ez jelentős hővesztést okoz. 

Be is fóliázhatjuk az ablaküveget

A fűtésszámla csökkentéséhez és a szoba melegének megőrzéséhez használhatunk ablakra tehető szigetelő hővédő fóliát is. Ezek az általában átlátszó szigetelőréteget képező fóliák használhatók régi, kétszárnyú, illetve egytáblás üvegű ablakokhoz is az energiatakarékosság érdekében. Ez a technika egy extra üveglapnak megfelelő szigetelőréteget alkot a hideg ellen a nyílászáró üvegén, éppen ezért alkalmas energiamegtakarításra, illetve csökkentheti a páralecsapódást is az ablaküvegen. Ezek a fóliák jellemzően egyszerűen öntapadó módon felhelyezhetők az ablaküvegre.

A hőszigetelő ablakfóliákat hajszárítóval kell rögzíteni
A hőszigetelő ablakfóliákat hajszárítóval kell rögzíteniBanksPhotos / Getty Images Hungary

A huzatfogó párna még mindig jó megoldás

Régi, de jól bevált praktika az ablakpárkányra, illetve a kapcsolt gerébtokos ablakok esetében a két ablakszárny közé tehető ablakpárna is, ami kifejezetten akkor praktikus, ha a rés, ahol a kinti hideg levegő beáramlik, az ablak alsó részén található. Ha az is érdekel, hogy egy, szintén az ablakokhoz köthető módszer hogyan segíthet megbirkózni a penésszel, ajánljuk ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek