Tömegesen jelent meg a pusztító kártevő a Balatonnál: engedélyt adtak a kilövésére

10. Li Gábor - Magányos mélység 10 2 1307 0273
Olvasási idő kb. 2 perc

Hatalmas pusztításra számítanak a Balatonnál, az enyhe időjárás miatt tömegével rabolják a halakat a kormoránok. A feneketlen bendőjű madarak gyérítését engedélyezték ugyan, de nehéz a dolga a halőröknek.

Kárókatonák lepték el Fonyód környékét. Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezetője a közösségi médiában hívta fel a figyelmet a kártevők okozta problémára. 

A kormorán, más néven kárókatona igazán mértéktelen halfogyasztó, akár 80 dekányi uszonyost is megeszik naponta. A legnagyobb problémát az okozza a magyar vizeken, ha tömegével lepik el a karcsú nyakú madarak. A Duna után a Balaton egyes részein is aggódnak az általuk okozott halfogyatkozás miatt. 

Kártevő madarak lepték el a Balatont

Amint arról a halgazdálkodási szakember a Sonilne.hu-nak beszámolt, egyetlen reggelen mintegy 5-7 ezer madarat sikerült lefilmeznie Fonyód környékén. 

„Egyetlen madár napi 60-80 dekagramm halat fogyaszt, így több ezer példány jelenléte napi több tonna hal elvesztését okozhatja"

– mutatott rá a Balatont érintő problémára Szári Zsolt. A kormoránok elleni védekezés azonban komoly akadályokba ütközik, a Balatonon ugyanis korlátozott a kilövés lehetősége, és szigorú kvóták szabályozzák. Mindeközben a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. ezer hektáros halastavain például 2000 madár kilövésére van engedély. Mint mondta,

nem lenne haluk, amit a Balatonba telepíthetnének, ha nem védekeznének. 

A Balatonon nehéz a kormoránok gyérítése

Legnagyobb tavunk kiterjedése segíti a pusztító madarak táplálkozását. A kárókatonák gyorsan változtatják helyüket, tömegben mozognak. Hiába érkezik pénteken egy három fős halőrcsapat Fonyódra, alig 10-20 madarat lehet egy alkalommal elejteni, hiszen a fegyverek hangjától azonnal elmenekülnek, hogy máshol folytassák a pusztítást. 

Szári Zsolt szerint a legjobban az segítené a védekezést, ha a Balaton télen befagyna, ez ugyanis jelentősen csökkentené a madarak jelenlétét. De 2017 óta nem fagyott be teljesen a tó, és ez tovább súlyosbítja a problémát. A halgazdálkodási szakemberek ugyan folyamatosan próbálják kontrollálni a a madarak létszámát, de jelenleg ez inkább tűzoltásnak tűnik, mintsem hatékony megoldásnak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek