A nő, aki el merte hagyni Picassót

francoise gilot
Olvasási idő kb. 5 perc

Már életében legendává vált a francia festőművész, akit sokáig minden érdeme ellenére csak Picasso egykori szerelmeként ismertek.

Nyolcvan éven át alkotott, művészeti könyveket és verseket írt, illusztrált, díszleteket tervezett. Françoise Gilot élete maga volt a lüktető művészet. A Műcsarnokban munkásságának eddig valaha volt legátfogóbb kiállításán ismerkedhettünk meg vele 2023. december 7. és 2024. február 4. között.

2023 nyarán, egy manhattani kórházban hunyt el Françoise Gilot, akit a világ a mai napig úgy emleget: nő, aki elhagyta Picassót. Gilot azonban nem csak egykori párkapcsolata miatt vált híres művésszé, élete felére sikerült egykori szeretője árnyékából kitörve, saját jogon, saját nevén a 20. századi művészet nagyjai közé emelkednie. 

Francoise Gilot harmadik férjével, Jonas Salkkal
Francoise Gilot harmadik férjével, Jonas SalkkalGetty Images / Getty Images Hungary

Pablo Picasso gyermekeinek anyja

Picasso köztudottan nagy nőfaló volt, ma talán könnyen rá is sütnénk a narcisztikus bélyeget. Akik vele közelebbi kapcsolatba kerültek, mind tudták, nem a holtomiglan-holtodiglan vár rájuk a művész oldalán. Vagy istenítette, vagy porba tiporta őket, szinte azt sem várta meg, hogy rájuk unjon. 

Unokája egyenesen így ír a legendás festő nőkhöz fűződő kapcsolatáról:

Kitette őket állatias szexualitásának, megszelídítette, megbabonázta, bekebelezte, majd felkente őket a vásznára. Éjszakákon át kifacsarta belőlük a lényegüket, és miután kivéreztek, megsemmisítette őket.

Gilot 21 éves volt, amikor megismerte Pablót, aki negyven évvel volt nála idősebb. Tízévnyi együttlétük alatt két gyermekük született, Claude és Paloma. Kapcsolatuk 1953-ban ért véget, és Gilot maga is arra volt a legbüszkébb, hogy időben ki tudott lépni az egyáltalán nem egyenrangúságon alapuló kötelékből. Megírta az Életem Picassóval című visszaemlékezéseit, és élete végéig büszke volt rá, hogy ő volt az egyetlen, akinek sikerült elhagynia a nőkkel kapcsolatban sajátos hozzáállással rendelkező géniuszt. 

Picassónak ekkoriban már viszonya volt, maga az elhagyás ténye azonban kegyetlenül megviselte. Kettejük szerelmi drámáját James Ivory játékfilmje, a Túlélni Picassót is megörökítette.

Pablo Picasso Françoise Gilot-val, kapcsolatuk korántsem volt ennyire idilli
Pablo Picasso Françoise Gilot-val, kapcsolatuk korántsem volt ennyire idilliUniversal History Archive / Getty Images Hungary

Szimbólumok az életben maradásért

Gilot a Párizs melletti kis elővároskában, Neuillyben született 1921-ben. Már gyerekként elmélyedt a képzőművészetek, a filozófia, az irodalom és a mitológia szeretetében. Bár eleinte jogot tanult, de beiratkozott festeni is, szülei ellenvetése ellenére, Rozsda Endre, a magyar szürrealizmus egyedi látásmódú képviselőjének tanítványa volt. Kettejük között életre szóló barátság köttetett. 

Átélte a francia főváros német megszállását, dolgozott a francia ellenállásnak is. Ekkoriban már élénken érdekelték a szimbólumok is, melyek nemcsak a művészetében manifesztálódtak, de ellenállóként is nagy szüksége volt rájuk. Első litográfiáit abban a párizsi Atelier Mourlot-ban készítette egyedüli nőként, amelyben a 20. század nagy mesterei, köztük Picasso, Léger, Matisse, Miró, Chagall, Giacometti is dolgoztak.

Itt ismerkedett meg Picassóval.

Bár kapcsolatuk leghíresebb fényképe, Robert Capa alkotása szinte idilli képest fest a viszonyról, ahogy az öreg művész gondoskodón nyújt napernyőt fiatal kedvese fölé, korántsem ez volt rájuk a jellemző.

Végül elhagyta Picassót
Végül elhagyta PicassótBettmann / Getty Images Hungary

Elhagyta Picassót, és elismert művésszé vált

Szakításukat követően – talán a nyersen őszinte regény miatt – Picasso igyekezett ott keresztbe tenni gyermekei anyjának, ahol csak tudott. Megpróbálta tehetségét is kikezdeni, pedig valójában nem ő szolgált példaként a szimbólumokkal is szívesen operáló festőnő munkásságához, éppen ellenkezőleg. Gilot látásmódjából az idősödő Picasso merített ihletet. 

Françoise Gilot 1955-ben ismét férjhez ment, Luc Simon festőművész felesége lett, egy gyermekük született, Aurelia Engel. Gilot színes korszaka ekkoriban ért véget, Simonnal közös házassága idején már inkább a finom, átmeneti tónusok voltak rá jellemzők.

Második komolyabb kapcsolata, házassága sem bizonyult tartósnak, válásukat követően a görög tengerpart ejtette rabul szívét, és a mitologikus alakokkal, labirintusokkal, illetve a bennük élő Minótaurusszal kezdett foglalkozni. 1969-ben ismerkedett meg Jonas Salkkal, a gyermekbénulás elleni oltás kifejlesztőjével. A tudós 1995-ös haláláig voltak együtt. Gilot jócskán túlélte őt. 

Böngéssz Gilot képei között galériánkban a képre kattintva!

Megtalálni a boldogságot

Salk szerelme egyfajta hajókikötő lett számára, a valódi boldogság időszaka. Közös utazásaik – legyen szó valódi utakról és a képzeletbeli, egymás társaságában töltött időről, művein is visszaköszöntek. 

 Hiszek az örök utazásban. Abban, hogy mindannyian vándorok vagyunk, akik állandóan bolyonganak és költözködnek a világban – nyilatkozta ekkoriban.

Gilot majd’ 80 évet átívelő festészeti munkássága valódi diadal, életműve az utóbbi évtizedekben fokról fokra került az őt megillető helyre a Picasso szeretője státuszt teljesen maga mögött hagyva. Alkotott figurális és absztrakt képeket egyaránt, de mindig az egyszerűségre törekedett. Művei még életében meghozták számára nemcsak az eszmei, de az anyagi elismerést is, a kétezres években egy-egy alkotása már több millió dollárért talált gazdára. A művésznő 101 évesen, hosszas tüdőbetegséget követően hunyt el 2023 nyarán. 

Picassóról és a nők kapcsolatáról ide kattintva olvashatsz. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek