Az 1935. május 20-án, Montevideóban született José Mujica szerény körülmények között nőtt fel az uruguayi főváros külvárosában. A férfi fiatalon csatlakozott az Uruguay elnyomó vezetése ellen harcoló, Raúl Sendic ügyvéd által alapított forradalmi szervezethez: a Tupamaro nem riadt vissza a legerőszakosabb cselekményektől sem,
rendszeresen gyújtogattak, és nem voltak ritkák az emberrablások, sőt a szervezet nevéhez nem egy rendőr- és más gyilkosság is köthető.
Hosszú évekig volt börtönben a leendő elnök
Mujicát többször is letartóztatták gerillatevékenységei miatt, 1971-ben azonban egy rendőr megölése miatt került börtönbe. Noha onnan kétszer is megszökött, mindkét alkalommal elfogták, így összesen nem kevesebb mint 14 évet töltött rácsok mögött. Az 1973. júniusi puccsban hatalomra került brutális katonai diktatúra foglyaként Mujicát megkínozták, így
hosszú időszakokat töltött magánzárkában, két évet pedig egy kút mélyén.
Szabadulása után kezdődött a politikai pályája
Mujica életében fordulatot hozott 1985, a diktatúra bukásának éve, amely során őt és a többi, hasonló okok miatt bebörtönzött politikai foglyot szabadon engedték. A Tupamaro ezután csatlakozott a baloldali koalícióhoz, a Frente Amplióhoz (FA, Széles Front), amely az 1989-es választásokra Népi Részvételi Mozgalom (Movimiento de Participación Popular; MPP) néven politikai pártként szerveződött újra. Mujica, miközben az MPP egyik vezető hangjává vált, társával, a politikában ugyancsak aktív Lucía Topolansky, egykori Tupamaro-taggal egy Montevideón kívüli farmra költözött – 2005-ben össze is házasodtak.
A győztes kormány tagja lett
Mujica 1995-től 2000-ig egy cikluson át a képviselőház egyik tagjaként tevékenykedett, mielőtt 2000-ben szenátornak választották. Négy évvel később újraválasztották a Progresszív Találkozás–Széles Front (Encuentro Progresista–Frente Amplio; EP-FA) koalíció tagjaként, amely többséget szerzett mindkét törvényhozási házban, és amelynek elnökjelöltje, Tabaré Vázquez ugyancsak megnyerte a választást.
Mujica 2005 februárjában így esküt tett a szenátus vezetőjeként, miközben három éven át még mezőgazdasági miniszterként is dolgozott Vázquez kormányában.
Ő lett Uruguay új elnöke
Az országvezető sikeres középbaloldali kormányának népszerűségi hullámát kihasználva Mujica is elindult, és meg is nyerte az EP-FA elnökjelöltségét a 2009-es választásokon. A kampány során Mujica toronymagasan vezetett, ám a már-már feledésbe merült gerilla múltja előkerült. A választások előtti időszak ténykedéseinek során emellett
nyilvánosan kritizálta más dél-amerikai országok vezetőit is, köztük az argentin és a venezuelai elnököt is.
Noha az EP-FA megtartotta parlamenti többségét az október 25-i szavazáson, Mujica nem érte el a szükséges 50 százalék plusz egy szavazatot, így nem kerülhette el az elnökválasztás második fordulóját. A november 29-én tartott második fordulóban azonban, miután Mujica legyőzte Luis Lacalle Herrera korábbi elnököt, a Nemzeti (Blanco) Párt jelöltjét,
2010. március 1-jén Uruguay új elnökeként léphetett hivatalba.
Sokat tett elnökként is a bajbajutottakért
A következő öt évben Mujica vezetése alatt az uruguayi gazdaság továbbra is jól teljesített: nőtt a GDP, miközben alacsony munkanélküliségi rátát tartott fenn. Mindez jobbára az új elnök vezette kormány progresszív törvényeinek volt köszönhető, amelyek megváltoztatták Uruguay társadalmi helyzetét is. Sokat tett azért is, hogy csökkentse az országban egyébként sok kárt okozó kábítószer-kereskedők bevételeit: ennek érdekében 2012 júniusában a marihuána legalizálására és forgalmazására tett javaslatot, majd
a marihuána termelése, értékesítése és fogyasztása állami szabályozásának kereteit felvázoló törvényjavaslatot novemberben be is nyújtották a képviselőházban.
Ezt egy évvel később, 2013 decemberében a képviselőház és a szenátus el is fogadta, amelyet Mujica aláírt. Elnöksége alatt 2012 októberében Uruguay lett az első olyan dél-amerikai ország, amely lehetővé tette az abortuszt a terhesség 12. hetéig, és 2013 májusától az azonos nemű párok már törvényesen is összeköthették az életüket.
Elnöksége után az elődje lett az utódja
Az alkotmány szerint Uruguayban egymást követő két ciklusban nem lehet ugyanaz az elnök, így Mujica 2015. március 1-jén átadta a székét elődjének, Tabaré Vázqueznek. Abban, hogy újra a korábbi elnök lehessen a dél-amerikai ország vezetője, igencsak nagy szerepe van José Mujicának: kormányának népszerűsége ugyanis kikövezte az utat Vázquez győzelme előtt a Nemzeti Párt jelöltje, Luis Lacalle Pou ellen a 2014. novemberi elnökválasztás második fordulójában. Mujica a következő évben távozott hivatalából.
Így lett ő a világ legszegényebb elnöke
Mujica, ahogyan elnökké választása után sem költözött be az országvezetőknek járó palotába – sőt azt inkább felajánlotta a montevideói hajléktalanoknak, ha ítéletidő esetén nem tudnának hova menni –, úgy a nyugdíjas éveit is visszafogottan éli.
A világ legszegényebb elnökeként emlegetett férfi a mai napig vidéki házában él feleségével, ahol növénytermesztéssel és állatokkal foglalkozik.
Van három traktorja és egy régi Volkswagen Bogara, a fizetésének 90 százalékát pedig civil szervezeteknek adományozza.
Idén tavasszal derült ki, hogy beteg
José Mujicánál idén tavasszal nyelőcsőrákot diagnosztizáltak, amelyről úgy nyilatkozott, hogy a már meglévő autoimmun betegsége miatt nem lesz egyszerű a kezelése. A Pepe becenéven is ismert politikus ugyanakkor megígérte, hogy diagnózisa nem fogja visszatartani attól, hogy a számára fontos ügyekért küzdjön.
„Minden fiatalnak üzenem, hogy az élet szép, de elhasználódik. A lényeg az, hogy minden eleséskor kezdd elölről, és ha harag van, változtasd azt reménykedéssé.”
A legfrissebb hírek arról szólnak, hogy az egykori elnök szeptemberben tíz napon belül háromszor is kórházba került. Orvosa, Raquel Pannone szerint azonban a 89 éves politikus állapota a visszatérő kezelések ellenére sem volt különösebben súlyos.
Ha kíváncsi vagy arra, hogy az egykori amerikai elnök milyen volt színészként, akkor ajánljuk figyelmedbe a Ronald Reaganról szóló cikkünket.