Egyre többször tapasztalunk hirtelen, a nagyfokú villámlás veszélyével járó viharokat Magyarországon is. Ennek apropóján jártunk utána, mekkora az esélye annak, hogy emberbe csapjon a villám.
A villámcsapásokban gazdag, zivataros időjárás hazánkban a meteorológiai statisztikák szerint májustól októberig tart. Évente mintegy 20-40 honfitársunkba csap villám, ami elég magas szám, ugyanis azt hihetnénk, ezen természeti jelenségről a villámhárítóknak köszönhetően védve vagyunk.

Ennyi az esélye, hogy belénk csap a villám
Világszerte óránként több százezer villámcsapás történik, ezek erőssége 20-30 ezer amper. A tudományos álláspont szerint 1:12 000-hez az esélye annak, hogy pont minket találjon el egy ezek közül.
Ez jóval nagyobb valószínűséggel történhet tehát meg, mint az, hogy például ötösünk legyen a lottón.
A legszerencsétlenebb ember ebből a szempontból kétségkívül az 1912-ben született Roy Sullivan volt, akibe élete során hét alkalommal csapott villám. A férfi még gyerekként, kaszálás közben szenvedte el az első csapást, melyet felnőtt korában rendszeresen követett újabb és újabb alkalom. A '40-es években egy toronyba menekült a vihar elől, az épületbe azonban több villám is belecsapott, de volt, hogy autózás közben érte a baleset, miközben a haja is kigyulladt. Többször megsérült a keze és a lába is, egy ízben hetekre kórházba került emiatt. 71 évesen végül önkezével vetett életének véget. Temetése közben is erősen villámlott.
Hogy melyek az alapvető teendők intenzív villámlás esetén, azt ebben a cikkünkben foglaltuk össze.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés