Dara Tah tartalomgyártó és barátja, Matt James védőruhába bújva látogatott el a skóciai Gruinard-öbölben található Gruinard-szigetre, amely több mint 80 évvel a második világháború borzalmai után is teljesen lakatlan.
Életveszélyes kalandra vállalkoztak a sziget látogatói
A Nagy-Britannia északnyugati partjainál lévő szigetet a második világháború eseményei óta Anthrax-szigetként is emlegetik, ugyanis a második világégés során a tudósok itt végezték el a legveszélyesebb és a legborzalmasabb kísérleteiket, hogy a náci Németország ellen minél hatékonyabban fel tudjanak lépni. Az állatállomány és a talaj azonban annyira elszennyeződött, hogy a terület csaknem fél évszázadon át el volt zárva a nyilvánosság elől.
Az 1880-as évek vége óta lakatlan Gruinard-szigetén a második világháború alatt a brit Sir Oliver Graham Sutton dolgozott itt egy 50 fős tudóscsoportot vezetve. Nagy-Britannia terve ugyanis az volt, hogy az itt elkészült, lépfenével átitatott lenmagpogácsákat majd szétszórják Németország területén. A terv megvalósításához azonban fel kellett áldozniuk ezt a lakatlan területet. A kísérlet olyan "jól" sikerült, hogy a szigeten élő juhok a szél által szétszórt lépfenespóráktól mind elpusztultak.
A mérgező baktériumok azonban nemcsak a juhokat, hanem az egész területet megfertőzték, és emiatt a hatóságok „különösen veszélyesnek” nyilvánították a szigetet.
A lépfene-baktériumok jellemzően seben keresztül jutnak be a szervezetbe, de fertőzést okozhat a szennyezett hús elfogyasztása vagy a spórák belélegzése is, ami bőrkiütést, sokkos állapotot és hányást okozhat. A tünetek azonnali antibiotikumos kezeléssel a legtöbb esetben gyógyíthatók.
Az 1980-as évek végén a szigetet tengervíz és formaldehid keverékébe „áztatták”, majd az eredeti, fertőzött talajt eltávolították és megsemmisítették, hogy végleg fertőtlenítsék a területet. Ezt követően Gruinardot 1990-ben biztonságosnak ítélték. A sziget 2022-ben leégett, ami a szakértők szerint jót tett, hiszen hozzájárult a terület fertőtlenítéséhez.
Dara Tah és barátja két évvel ezelőtt kíváncsi volt arra, hogy a gyilkos spórák valóban végleg eltűntek-e, ezért a helyszínre mentek, hogy talajmintát vegyenek. A páros fehér védőruhába öltözve szállt partra, és beszámolójuk szerint egyetlen élő állatot sem láttak.
A látogatók különböző helyszíneken talajmintát vettek a szigeten, amiket laboratóriumi vizsgálatra küldtek. A páros a munka miatt egy éjszakát kénytelen volt sátorban eltölteni a szigeten, de elmondásuk szerint másnap reggel már izgatottan várták az értük érkező motorcsónakot. Később azt is bevallották, átfutott a fejükön, hogy vajon valóban jó ötlet volt-e a szigetre menni, de ha nem teszik meg, akkor nem kaptak volna egyértelmű választ arra, hogy a terület valóban mentes-e már a mérgező anyagtól. Végül a felfedezőknek köszönhetően kiderült, a szigeten már nyoma sincs a lépfenének.
Az alábbi cikkünkből kiderül, mit kell tenni, ha megcsíp az a pók, amelynek marása bénulást is okozhat.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés