Évszázadokon át próbálták megérteni a világegyetem sorsát: vajon örökké tágul, vagy egy napon összeomlik önmagába? Az amerikai fizikai társaság legújabb találkozóján bemutatott kutatási eredmények szerint a sötét energia, amely a galaxisokat egyre gyorsabban taszítja szét, talán nem állandó, hanem fokozatosan gyengülhet.
Fejlemények a sötét energiáról
Egy nemzetközi kutatócsoport a sötét energiát mérő műszer, a Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) segítségével eddig 15 millió galaxis és kvazár eloszlását térképezte fel. A galaxisok hatalmas csillagrendszerek, amelyek csillagokból, gázból, porból és sötét anyagból állnak, míg a kvazárok rendkívül fényes, távoli objektumok, amelyek egy galaxis közepén lévő szupermasszív fekete lyuk anyagbefogási folyamatai miatt sugároznak hatalmas energiát. A megfigyelések arra utalnak, hogy a sötét energia – az univerzum gyorsuló tágulásáért felelős, eddig rejtélyes erő – hatása csökkenhet az idő múlásával.

Ez radikálisan megváltoztathatja a kozmológiai modelleket, vagyis azokat a tudományos elméleteket, amelyek az univerzum szerkezetét és fejlődését írják le. Ha a sötét energia valóban gyengül, akkor az univerzum jelenlegi gyorsuló tágulása egy nap lelassulhat, megállhat, majd akár vissza is fordulhat. Ez végül egy "Nagy Reccs" (Big Crunch) néven ismert jelenséghez vezethet, amely során az univerzum összezuhan önmagába, a kezdeti állapotához hasonló sűrű és forró állapotba.
Ezzel szemben, ha a sötét energia mégis állandó marad, az univerzum tágulása folytatódik a végtelenségig. Ez azt eredményezheti, hogy az univerzum egyre hidegebbé és üresebbé válik, ahogy a galaxisok egyre távolabb sodródnak egymástól, végül elérve egy "hőhalál" (Heat Death) nevű állapotot, amelyben az energiaeloszlás teljesen kiegyenlítődik, és megszűnik minden mozgás és változás. Ahogy Mustapha Ishak-Boushaki, a kutatás egyik résztvevője fogalmazott: Most először látjuk reális lehetőségként, hogy az univerzum egyszer valóban véget érhet.
Hogy ez jó vagy rossz hír? Senki sem tudja.
Bár a kutatás még nem tekinthető véglegesnek, és további megerősítések szükségesek, a felfedezés új utakat nyithat az univerzum jövőjének megértésében.
Ha kíváncsi vagy rá, milyen hangot ad ki egy fekete lyuk, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés