Ebben az elmegyógyintézetben élt Napóleon: ma is félelmetes látvány

napoleon-epulet-1318812873
Olvasási idő kb. 4 perc

Egykor Napóleon is ebben a ma már lerobbant állapotú épületben élt, noha akkor ez még nem elmegyógyintézetként működött. Az Olaszországban található hely mára annyira leromlott, hogy már szinte felismerhetetlen.

Csakúgy, mint a többi elhagyatott épület, a Milánó peremén található pszichiátriai intézet is félelmetes látványt nyújt. Az intézmény nevéhez több érdekesség is fűződik: egyfelől itt fejlesztették ki az elektrosokk-terápiát, másfelől ideiglenes otthont nyújtott Bonaparte Napóleonnak, és itt nyugszik Benito Mussolini olasz diktátor törvénytelen fia is. A Giuseppe Antonini Limbiate Pszichiátriai Kórház tehát nem csak egy elhagyatott, romos épület:

a Mombellóként is ismert intézet az aggasztó jelenénél egykor sokkal több volt.

Napóleon is használta az épületet

Az épületet eredetileg Villa Pusterla néven magánrezidenciaként húzták fel, és az ingatlan a 17-18. században többször gazdát is cserélt. Egy időben a köznyelv Villa Napoleonénak kezdte nevezni, amelynek igencsak nyomós oka volt: Bonaparte az olaszországi hadjáratai során valóban itt tartózkodott, ezt az épületet használta.

Bár most már egészen másképp fest az épület, mint egykor, de Napóleon gyakori vendég volt itt
Bár most már egészen másképp fest az épület, mint egykor, de Napóleon gyakori vendég volt ittEducation Images

Önkormányzati tulajdonban újult meg

A magánlaknak épült villa később megüresedett, kikoptak belőle a vendégek, amely elég volt ahhoz, hogy elhagyatottá váljon. A mostani látvány azonban nem az akkori lepusztulás következménye, hiszen

az épületet Milánó önkormányzata aztán megvásárolta, és olyannyira kipofozta, hogy 1879-ben megnyithatta kapuit itt a Giuseppe Antonini Pszichiátriai Kórház.

Az elektrosokk-terápia is innen lett ismert világszerte
Az elektrosokk-terápia is innen lett ismert világszerteChiara Di Bello / Wikimedia Commons

Az ország legnagyobb intézete lett

A közben Milánó tartományi pszichiátriai intézetévé vált, 40 ezer négyzetméteres épületegyüttes fénykorában, 1918-ban több mint háromezer beteget és egészségügyi dolgozót fogadott be – nem csoda, hogy ezzel az egyik legnagyobb intézmény volt az országban. Itt fejlesztették ki az elektrosokk-terápia egyik legkorábbi formáját, amelyet ma elektrokonvulzív terápiának (ECT) nevezünk. Amint az az Egészségvonalon olvasható, e kezelés során elektromos impulzussal, generalizált epilepsziás rohamot váltanak ki, amely megváltoztatja az agy biokémiáját, így megszüntetve egyes kóros állapotokat.

A módszer felfedezése az olasz Ugo Cerletti neurológus nevéhez fűződik, aki a kórház néhány, skizofréniával és depresszióval küzdő betegén végezte el korai kísérleteit. 

Sokakat érdeklő titkokat rejt az épület

Ahogyan a legtöbb régi, ma már elhagyatott elmegyógyintézetet tucatnyi titok övezi, úgy a Mombello is rejt mostanáig megymagyarázatlan rejtélyeket. Ilyen Benito Albino Bernardi, Benito Mussolini törvénytelen, kitagadott fiának története is, aki ebben a pszichiátriai intézetben töltötte élete utolsó napjait. Az 1940-es években történt sikertelen szökési kísérlete után rejtélyes körülmények között halt meg a kórházban, amelyen mai napig vitatkoznak, hogyan és miért történhetett. Annyi viszont biztos, hogy a Mussolinihoz fűződő kapcsolatát évtizedekig titokban tartották.

Az elmegyógyintézet épületének falai máig megannyi titkot őriznek
Az elmegyógyintézet épületének falai máig megannyi titkot őriznekEducation Images

Nem tudják, mi lesz az elhagyatott komplexum sorsa

Az 1978-as olasz mentális egészségügyi törvény, az úgynevezett Basaglia-törvény – amely elrendelte az elmegyógyintézetek bezárását és az állami mentálhigiénés szolgálatokat – a mombellói pszichiátria végét is jelentette. Miután az épületet ezután már senki sem használta, az ingatlan állapota rohamos hanyatlásnak indult. Az eredeti épületek többségét senki sem használja azóta, a berogyott falak ölelte helyiségeket kifosztották, és a vandálok tönkretették. Az a néhány épület, amely még használatban van, egy helyi középiskolának és egy sokkal kisebb, modern egészségügyi létesítménynek ad otthont. A helyi szervezetek és Milánó önkormányzata azonban nem tud megegyezésre jutni abban, mi legyen az egykor világhírű komplexum jövője.

Ha szívesen olvasnál még elhagyatott helyekről, keresgélhetsz Magyarországon is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek