A propagandaanyagokat is tartalmazó dokumentumhalom nem az 1945-ös menekülési hullám során került ide, ennek segítségével tervezték volna terjeszteni a nácik ideológiájukat a dél-amerikai országban még a második világháború alatt.
Képeslapok is vannak a dokumentumok között
Amint arról az MTI beszámolt, a dokumentumok között képeslapok és több ezer, a Nemzetiszocialista Német Munkáspárthoz (NSDAP) köthető jegyzet is akad. Katalogizálásukra a Buenos Aires-i Holokauszt Múzeumot kérték fel. Munkatársaik többek között azt is vizsgálják, hogy tartalmaznak-e a holokauszttal kapcsolatos információkat, de a nácikat finanszírozó nemzetközi hálózatok nyomát is kutatják.

A náci propagandaanyagokat katalogizálni fogják
Az összesen 83 doboznyi anyagot megtöltő dokumentumot még 1941-ben, Japánból vitték át Argentínába. A helyi hatóságok már akkoriban is kifejezték aggályaikat azzal kapcsolatban, hogy ottlétük árthat az ország háborús semlegességének.
Argentína 1944-ig semlegesnek számított, majd 1945-ben hadat üzent a tengelyhatalmaknak.
Annak ellenére, hogy az országban népes zsidó közösség él, a felelősségre vonás és megtorlások elől menekülő náci párttagok és katonák számára is igencsak kedvelt célponttá vált a háború elvesztését követően, de már előtte is több százezer egykori németnek adott otthont.
1938-ban, az osztrák-német egyesülés (Anschluss) második legnagyobb létszámú megünneplésére is itt került sor. Később a függetlenség dacára az SA és a Hitlerjugend is toborzott Argentínában, de párhuzamosan argentin fasiszta ifjúsági szervezet is működött az országban.
A háború után pedig a legtöbbek által választott menekülési úticél lett. Sokáig azt hitték, Hitler is itt bujkál, mert öngyilkossága csak megrendezett volt. De itt kerítették kézre az Endlösungért felelős Adolf Eichmannt, és az auschwitzi orvosi kísérletek és gyilkosságok felelősét, Josef Mengelét is, aki Buenos Airesben élt álnéven. Utóbbi megúszta a felelősségre vonást, ugyanis felfedését követően Brazíliába költözött. 1979-ben halt meg.
Ebben a cikkünkben egy olyan orvossal ismerkedhetsz meg, aki a zsidó asszonyokat mentette a vészkorszak idején.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés