1941-ben, Jugoszlávia széthullása után a határviták következtében sem Horvátország, sem Szerbia nem tartotta hivatalosan saját területének ezt a kis földdarabot – így ez a terület gazdátlanná vált.
Liberland története 10 évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor egy cseh politikus, Vit Jedlička meglátta a szigetben rejlő egyedülálló lehetőséget egy új ország alapítására. 2015-ben Jedlička kihirdette, hogy az addig senki által nem igényelt terület immár az ő országa, amelyet Szabad Liberland Köztársaság néven alapított meg.
A miniállam maga a megtestesült szabadság
Liberland víziója merőben más, mint amit a legtöbb államtól megszoktunk: minimális állami beavatkozás, önkéntes adózás, erős magántulajdon-védelem és decentralizált kormányzás. Jedlička célja az volt, hogy a világ legszabadabb államát hozza létre. 2014-ben alaposan tanulmányozta a világ összes „gazdátlan” területét, így lelte meg Liberland szigetét.

Az ország megalapítása után hamar nagy nemzetközi figyelmet kapott. Több mint 700 ezer ember jelentkezett liberlandi állampolgárnak, emellett több „nagykövetséget” is sikerült megnyitniuk világszerte – annak ellenére, hogy egyetlen hivatalos állam sem ismeri el Liberland létezését.
A visszakövetelt senkiföldje
Ahogyan az általában lenni szokott, bár korábban senkinek sem kellett ez a földdarab, hirtelen nagy lett iránta az érdeklődés. Ebben az esetben Horvátország annak ellenére, hogy korábban lemondott a szigetről, állandó rendőri megfigyelés alá helyezte a területet. Így ma már gyakorlatilag lehetetlen bejutni oda.

Legalább 4 járőrhajó és 15–20 rendőr őrzi folyamatosan az apró szigetet, aki megpróbál földjére lépni, azt azonnal letartóztatják. Még Liberland elnöke sem teheti be a lábát az országba.
A hivatalos indoklás szerint a szigetre való belépés egyben illegális határátlépést is jelentene, hiszen az Európai Unió területéről van szó. Ez tette Liberlandet az egyik legszigorúbban őrzött zónává a világon.

Jövő álom és jogi valóság között
Liberland jelenleg egy olyan ország, ami papíron létezik, digitálisan egyre aktívabb, de fizikailag szinte senki sem léphet be a földterületre. A közösség és a radikális szabadság iránti vágy azonban tovább él.
Hogy valaha elismerik-e hivatalos államként? Ki tudja. De az biztos, már most beírta magát a történelembe.
Ez a cikk bemutatja, hogyan töltött el két férfi egy éjszakát a lépfenével fertőzött, egykor tiltott brit szigeten, hogy kiderítsék, valóban elmúlt-e a veszély.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés