Európát tekintve a legnagyobb barnamedve-populáció Oroszországon kívül. A Kárpátok sűrű erdőségeiben élő mintegy 13 000 példány nemcsak természeti érték, hanem turisztikai vonzerő is – de egyre inkább konfliktusforrás.
A medvék hatása a turizmusra
Az elmúlt években nőtt a medvék és emberek közti találkozások száma: egyes túrázók halálos balesetek áldozatai lettek, míg a gazdálkodók az állataikat veszítették el a ragadozók miatt. A helyiek közül sokan kilövést követelnek, mások a természetes együttélés mellett érvelnek.

A fenntartható turizmus képviselői szerint lehetséges a békés együttélés: több túraszervező is kínál biztonságos „medveles” kirándulásokat, miközben a Zărnești városában működő Libearty Medvemenhely több mint 130, korábban fogságban élő medvének biztosít új otthont.
A probléma összetett: a medvék védettek, de egyre közelebb merészkednek az emberi lakóterekhez, részben a természetes élőhelyek szűkülése miatt. Az állatvédők és szakértők szerint a megoldás kulcsa az oktatás, a megfelelő erdei viselkedés és a természetes élőhelyek megóvása lehet.
Ahogy Cristina Lapis, a menhely vezetője fogalmazott:
Nem élhetünk egyedül a természetben. Meg kell tanulnunk együtt létezni.
Ha kíváncsi vagy rá, hogyan védheted meg magad egy medvetámadás ellen, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés