A világ népességének körülbelül 55 százaléka él városokban, a növekedés pedig folyamatosan megfigyelhető. Bár ennek számos előnye van, a tisztaság és a levegő minősége nincs köztük.
A világ legpiszkosabb városai
A Levegőminőségi Index (AQI), ahogy a neve is világosan mutatja, egy olyan mérőszám, amely meghatározza egy város levegőjének minőségét. Minél magasabb egy város AQI-értéke, annál kevésbé alkalmas a levegője arra, hogy egészségügyi kockázatok nélkül belélegezzék. A mérésnél öt tényezőt vesznek figyelembe: a felszíni ózon, a részecskeszennyezés, a szén-monoxid, a kén-dioxid és a nitrogén-dioxid szintjét. Ezeket azonban nem csupán emberi tényezők befolyásolják, hanem olyan természeti hatások is, mint a domborzat, az éghajlat vagy az erdőtüzek.

A 2024-es mérések szerint a következő városok jelenleg a legszennyezettebbek:
- Gáziábád, India,
- Hotan, Kína,
- Gudzsranvála, Pakisztán,
- Faiszálábád, Pakisztán,
- Delhi, India,
- Noida, India,
- Gurugrám, India,
- Raiwind, Pakisztán,
- Greater Noida, India,
- Bandhwari, India.
A világ tíz legszennyezettebb városa közül több is Indiában található, ahol a rossz levegőminőség évente akár 2 millió ember idő előtti halálához is vezethet. A problémát részben a magas népsűrűség, a járművek károsanyag-kibocsátása, valamint a főzés és mezőgazdasági tevékenységek általi biomassza-égetés okozza.
Létezik lista a legtisztább levegőjük városokról is, az alábbi cikkünkben megnézheted, melyek ezek.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés