Az Amazonas szívében épülő négy sávos autópálya látszólag a fenntarthatóság jegyében készül – de az érintett lakosok és tudósok szerint épp az ellenkezőjét éri el. Az út mentén egykor dús lombkoronák emelkedtek, most pedig kivágott fák csonkjai sorakoznak – számolt be a pusztításról a BBC.
Autópályát az őserdőbe – így készül Brazília a klímacsúcsra
A kutatók attól tartanak, hogy a brazíliai erdőirtással és az útépítéssel felszabdalt ökoszisztéma hosszú távon nemcsak az állatvilágot, hanem az egész régió klímáját veszélyezteti.

A vadállatok nem tudnak átkelni, a természetes élőhelyük pedig csökken
– figyelmeztet Silvia Sardinha, aki vadállatorvos és kutató egy egyetemi állatkórházban, amely az épülő autópályára néz.
De a helyi közösségeknek nemcsak a táj megváltozásával kell szembenézniük: a megélhetésük is veszélybe került.
Açaí bogyót szedtünk, ebből éltünk. Most minden eltűnt
– panaszolja Claudio Verequete, akinek a lakhelye épp a sztráda nyomvonalába esik, de semmiféle kárpótlást nem kapott.
Mindeközben a politika a fejlődés narratíváját hangoztatja. A brazil hatóságok szerint a beruházás modernizálja az országot, és méltó fogadtatást biztosít a COP30 klímacsúcs résztvevőinek. De vajon milyen árat fizet érte az Amazonas – és végső soron a bolygó?

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés