Kísérletek bizonyítani látszanak, hogy a mai modern krokodilfajok utolsó közös ősében már jelen volt az a félelmetes stratégia, amelyet ma a táplálékszerzés során is bevetnek, de eredendően talán inkább harci rítus lehetett más állatokkal vagy krokodiltársakkal szemben, és önvédelmi célokat is szolgálhatott.
A legkegyetlenebbnek tűnő állatoknál is lehet kegyetlenebb
A rettegett módszer az a jellegzetes mozdulatsor, amikor a krokodil szájába veszi prédáját, és oldalirányba gurulni kezd. A centrifuga mozgásához hasonló rémisztő pörgés erejével képes cafatokat letépni szájába vett áldozatáról, csonttörést és halált kiváltani. A "death roll" nevű pörgés úgy tűnik, a legtöbb krokodilfajra jellemző, s talán része van abban, hogy ez a faj az evolúció során ilyen hosszú múltra tekinthet vissza.
Nem a krokodil az egyetlen, ha kegyetlenségről van szó
De még egy ilyen felkészült, sokat látott és rettegett gyilkos módszerrel bíró fenevad sem dőlhet nyugodtan hátra a mocsárban. Mindig akad egy nagyobb ragadozó, amelynek nála is lehetnek "kifinomultabb" metódusai a gyilkolásra.
Akár egy 150 kilogrammos kajmánnal is könnyedén végezni tud például egy villás nyelvű anakonda. Pedig nem fecskendez mérget áldozatába, dupla sorban elhelyezkedő fogaival csak megragadja azt, s ami utána következik, az az igazán halálos.
A 30 centiméter testátmérővel rendelkező anakonda 9 méter hosszúra is képes megnőni, s hatalmas mérete ellenére szinte láthatatlan tud maradni a vízben és a sűrű növényzetben. Innen pedig már gyerekjáték számára rátekerednie ellenfelére, amelyet olyan erővel képes összeszorítani, mintha egy 360 kilogrammos motor préselné agyon az ember mellkasát. Ráadásul, érzékeli, hogy áldozata mikor fújja ki a bent rekedt levegőt, s ezt a pillanatot megragadva tovább húz a szorításon, így teljesen ellehetetleníti a levegővételt és gyorsan fulladásos halált vált ki.
Nem csak veszélyes állatok vannak a természetben, de veszélyes folyók is. Ezekről itt olvashatsz.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés