Új csalás terjed az iskolákban, mesterséges intelligenciával lopják el a diákok pénzét

GettyImages-1190547951
Olvasási idő kb. 3 perc

A csalók hamis adatokkal iratkoznak be főiskolára, a mesterséges intelligencia még az online órákon is részt vesz. Mindezt azért, hogy a bűnözők megszerezzék a diáktámogatásokat.

A mesterséges intelligencia már nem csak abból a szempontból jelent kihívást az oktatásban, hogy a diákok a ChatGPT segítségével írják meg a dolgozataikat. Az Egyesült Államokban újfajta csalás terjed az egyetemeken és főiskolákon, amelyben nagy szerepe van a mesterséges intelligenciának. 

Mesterséges intelligenciával lopják el diáktámogatásokat

A bűnözők hamis adatokkal iratkoznak be a képzésekre, hogy aztán megszerezzék a diákoknak szánt támogatásokat, hitelt vagy szociális juttatást. A csalók a mesterséges intelligencia alkalmazásával „szellemdiákokat” hoznak létre, akik csatlakoznak az online órákhoz, sőt, ha kell, chaten hozzászólnak a témához is, majd ha kiutalták a támogatást vagy a hitelt, eltűnnek. 

A valódi hallgatók mellett egyre több az olyan diák, akiket a csalók hoztak létre, hogy megszerezzék a támogatásokat
A valódi hallgatók mellett egyre több az olyan diák, akiket a csalók hoztak létre, hogy megszerezzék a támogatásokatJHU Sheridan Libraries/Gado / Getty Images Hungary

Az Associated Press (AP) több olyan hallgatóval beszélt, akiknek az adatait felhasználva a csalók főiskolára jelentkeztek, majd több ezer dollár támogatáshoz jutottak. Volt, aki egy rendőrtől tudta meg, hogy 9 ezer dollárt (3,2 millió forintot) utaltak ki neki – csak éppen nem nála landolt az összeg. Most azon van, hogy valahogy megszabaduljon a nevére felvett diákhiteltől. 

A mesterséges intelligenciával végrehajtott csalások olyan méreteket öltöttek, hogy a diákok olykor nem tudnak bejutni a kurzusokra, mert a hamis jelentkezések miatt betelnek a helyek. Előfordult, hogy az oktatók rájöttek, hogy szinte senki sem valódi hallgató a csoportjukban. 

Az oktatási minisztérium ezért szigorítást vezetett be: az új diákoknak már személyivel kell igazolniuk magukat.  

Az AP elemezte a csalásokról szóló adatokat, és arra jutott, hogy a kaliforniai főiskolák 2024-ben 1,2 millió csalárd jelentkezést regisztráltak, amelyekből mintegy 223 ezer gyanús beiratkozás történt. A jelentések szerint a bűnözők tavaly legalább 11,1 millió dollárt loptak el a diáktámogatásokból, és a pénzt nem lehetett visszaszerezni. 

Az amerikai közösségi főiskolák (community college) többnyire kétéves képzés keretében adnak egy alacsonyabb fokú diplomát. Azért főként ezek az intézmények kerültek a csalók célkeresztjébe, mert a szerényebb tandíjak miatt – amit támogatás esetén nagy részben az iskolák kapnak meg – több pénz kerül közvetlenül a hallgatókhoz. 

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek