A 3 legnagyobb csaló a történelemből, téged is átvertek volna

GettyImages-838881276
Olvasási idő kb. 6 perc

A deepfake korában a régmúlt médiahackjei kedves bolondozásnak tűnnek. Cikkünkben a felidézett híres átverések egyike egészen a sajtóipar megszületésének idejére nyúlik vissza, amikor még senki nem sejtette, hogy a megszülető bulvárlapok a hoaxok melegágyai lesznek.

A megtévesztés, az álhír jelenléte életünkben óvatosságra int. De próbáljuk meg elképzelni, hogy létezett még egy ártatlan kor, amikor az emberek nem voltak semmilyen szinten tudatos médiafogyasztók, hiszen éppen csak megjelentek a tömegmédia különböző formái az életükben.

Igaz, ez nem a legjobb indok, mert harmadik példánk pont görbe tükröt tart elénk. Hiába telt el közel 200 év a sajtóipar megszületése óta, még mindig vannak, akik a legátlátszóbb médiahacknek is bedőlnek.

1. A rádió első trollja – Orson Welles közvetítette az ufók támadását

Orson Welles tömeghisztériát idézett elő rádiójátékával, legalábbis erről szól a fáma. A rádiószínház olyan hitelesen adott elő egy feltételezett marslakótámadást, hogy az ötletadónak nyilvánosan bocsánatot kellett kérnie, de legalábbis nyilatkozatában hangsúlyoznia kellett, hogy nem szándékos pánikkeltés volt a célja. 

A Világok harca című művet nem csak rádiójátékban, filmen is feldolgozták
A Világok harca című művet nem csak rádiójátékban, filmen is feldolgoztákParamount Pictures / Getty Images Hungary

1938. október 30-án Welles és kollégái H. G. Wells klasszikus sci-fi regényét, a Világok harcát adták elő rádióműsorukban, melyben a marslakók támadást intéznek a Föld ellen. A történetet a 19. századi Anglia helyett a kortárs Amerikába helyezték át, és úgy tettek, mintha valódi rádiós tudósításról lenne szó, melyben döbbent riporterek számolnak be a világűrből érkezett invázióról. A rádiójáték hatásáról csak a korabeli bulvársajtóból értesülhetett az ország, szenzációhajhászás céljából eltúlzóan mutatták, hogy több százezer ember menekült pánikba esve a marslakók elől.

Későbbi médiakutatások szerint az újságok csak megragadták az alkalmat, hogy a rádiót mint hírforrást lejárassák. Az újságipar felnagyította a pánikot, hogy bebizonyítsa a hirdetőknek és a szabályozó hatóságoknak, hogy a rádió vezetése felelőtlen, és nem lehet benne megbízni.

Az ötletadó, Welles a This Is Orson Welles című könyvben Peter Bogdanovichcsal folytatott beszélgetésében azt állította, hogy előre látta a pánikot, de annak mértékét nem. „Hat perccel azután, hogy adásba kerültünk, a rádióállomások telefonközpontjai országszerte úgy világítottak, mint a karácsonyfák” – mondta Welles. „A házak kiürültek, a templomok megteltek; Nashville-től Minneapolisig az emberek az utcákon szaladgáltak jajveszékelve, ruháikat szaggatva.”

2. Furcsa életformák a Holdon – szatíra vagy átverés

1835. nyarán a New York Sun napilapban megjelent egy hatrészes cikksorozat, amely a Holdon lévő élet felfedezését jelentette be.

A The Great Moon Hoax néven ismert cikkeket állítólag az Edinburgh Journal of Science című folyóiratból vették át, szerzője dr. Andrew Grant volt, akit Sir John Herschel, a kor híres csillagászának munkatársaként írtak le. Herschelről akkoriban ismeretes volt, hogy a dél-afrikai Fokvárosban egy új, nagy teljesítményű távcsővel felszerelt obszervatórium létesítésében vett részt. Grant leírása szerint Herschel 

bizonyítékot talált a Holdon található életformákra, köztük olyan fantasztikus állatokra, mint az egyszarvúak, a kétlábú hódok és a denevérekre emlékeztető szőrös, szárnyas humanoidok.

A cikkek élénk leírást adtak a Hold földrajzáról is, hatalmas kráterekkel, ametisztkristályokkal, sebes folyású folyókkal és buja növényzettel.

A színes fantázia sokkal izgalmasabbnak tűnt a valóság helyett: az Edinburgh Journal of Science már évekkel korábban megszűnt, Grant pedig kitalált figura volt. A cikkeket valószínűleg Richard Adams Locke, a Cambridge-i Egyetemen tanult Sun-riporter írta. Az egészet szatírának szánta, hogy kigúnyolja a földönkívüli életről szóló korábbi, komolynak minősített spekulációkat, különös tekintettel Thomas Dick tiszteletes, népszerű tudományos író munkásságát, aki bestsellereiben azt állította, hogy csak a Holdnak 4,2 milliárd lakója van.

Az újság végül ősszel beismerte, hogy a cikksorozat átverés volt.

3. Tiltsák be a DHMO-t! – görbe tükör

1997 tavaszán egy 14 éves fiú iskolai tudományos projektje meggyőző érveket hozott fel egy veszélyes kémiai vegyület, a dihidrogén-monoxid (DHMO) betiltása mellett. Az indiai Nathan Zohner 50 diáktársának előadást tartott Dihidrogén-monoxid: a láthatatlan gyilkos (Dihydrogen-monoxide: The Unrecognized Killer) címmel, amely pontosan bemutatta a DHMO veszélyeit, és meggyőzte a diákok többségét, hogy a betiltását követeljék. A kísérlet akkora visszhangot keltett, hogy a The Washington Post is felkapta.

A vegyület rozsdásítja a fémet, és súlyos égési sérüléseket okozhat, állította helyesen a lap. Fogyasztása puffadást, túlzott vizeletürítést és izzadást eredményezhet. Az Egyesült Államokban évente több ezer ember hal meg a véletlen lenyelése miatt. Függőséget okoz, és az elvonási tünetek halált is eredményezhetnek. Jelentős mennyiségben megtalálható többek között a savas esőben, és a daganatokban is. Ezekkel az információkkal felvértezve Zohner osztálytársai közül 43-an a vegyület betiltására szavaztak, halálos jellegére hivatkozva. Szerencséjükre egyetlen törvényhozó sem értett egyet velük, tekintve, hogy DHMO a víz kevésbé megszokott kémiai elnevezését takarja. 

Zohner – akinek a projektje abban az évben elnyerte a regionális, tudományos projektek nagydíját – nem az első volt, aki hisztériába kergette az embereket a DHMO (valós) veszélyei miatt, amely különböző formáiban valóban megégethet, megfojthat és más módon árthat.

A tréfa egyik legkorábbi változata a The Durand Express című michigani újságtól származik, amely 1983-ban áprilisi tréfaként közölt egy cikket, amelyben a DHMO ártalmait kárhoztatta. Zohner kísérlete rávilágított arra, hogy a fiatal diákok – még azok is, akik kémiát tanultak – milyen könnyen bedőlhetnek a félrevezető, félelemkeltő tudományos információknak. A tudományos analfabetizmus azonban nem csak a gyerekek körében jelent problémát, az alapvető tények ellenőrzésén sajnos a Google sem mindig segít, hiszen szakemberek ezrei vívják bősz harcukat a hasonló átverések, összeesküvés-elméletek és a fake news terjedése ellen. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Így szórakoztak az ókorban

Így szórakoztak az ókorban

Már az ókor előtti időkből is fennmaradtak leletek, amelyek elárulják, hogy mi volt az emberek egyik fő szórakozása.

Kálmán Gábor
2025. január 19.
Érdekességek