Gumiabroncsok millióit tárolják ebben a sivatagban: szomorú oka van

GettyImages-520754428
Olvasási idő kb. 2 perc

Az alig 4,25 millió lakosú olajmágnás Kuvait sivataga nem csak homokszemet rejt számlálatlan mennyiségben: 49 millió gumiabrocs sorakozik a közel-keleti ország homoktengerében.

Talán egyre többször hallani a chilei Atacama-sivatag hatalmas ruhatemetőjéről, ahová tonnaszám érkeznek folyamosan a Fast Fashion eladásra nem került termékei nagyobb és nagyobb környezeti fenyegetettséget előidézve. De nem csak a felesleges ruhákat nem tudjuk hol tárolni, gumiabroncsból is túlságosan sok halmozódik egy másik sivatagban.

Évente több mint 2,5 milliárd gumiabroncsot gyártanak

Az önmagában is ijesztő adatot tovább rontja, hogy közel 1 milliárd kereket selejteznek ki, melynek 75 százaléka a kuvaiti sivatagban köt ki. Nagyjából 17 éve gyűlnek ezek a homokban, pedig egy mai gumiabroncsok élettartalma ma már igen hosszú, akár a 100 ezer kilométerig is használható.

Vészjósló és veszélyes

2012-ben, 2019-ben és 2021-ben is hatalmas tűzvész pusztított a területen, amely következtében több millió abroncs semmisült meg, de ennek a környezetre gyakorolt negatív hatása ugyancsak felmérhetetlen. Az abroncsok égésének melléktermékeként ugyanis olyan gázok szabadulnak fel, amelyek asztma vagy daganatos megbetegedések kialakulásához is vezethetnek.

A kuvaiti kormány, mely korábban megengedte még más közeli országoknak is, hogy ezen a területen helyezze el levetett gumiabroncsait, mára felismerte a problémátKülönböző intézkedések bevezetésén igyekszik a környezeti és egészségügyi károk enyhítése érdekében, melyek között szerepel a telep megszüntetése, a kerekek más területre szállítása és az újrahasznostás is. Ez utóbbi módszertől azt remélik, évente akár 3 milliót is újjávarázsolhat a most ott raktározott 49 millióból.

Ha te is vezetsz, az abroncsok kérdése valószínűleg téged is foglalkoztat. Ebből a cikkünkből kiderül, aggódnod kell-e, ha ezt tapasztalod a kerekeken.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek