Ebben az országban be kell engedned az otthonodba, aki WC-re akar menni

GettyImages-1255046651
Olvasási idő kb. 4 perc

Minél távolabb vagyunk egy országtól kulturálisan, annál nehezebb megérteni bizonyos szokásokat, tradíciókat, de így van ez adott esetben a törvényekkel is. Mit tiltanak vagy éppen mire köteleznek bennünket: ez sokszor valamilyen történelmi, vallási, esetleg gazdasági okra vezethető vissza. De ha már tudjuk az okot, könnyebb elfogadni a szabályt is. Jöjjön most néhány furcsa törvény, amiről nem is gondolnánk, hogy létezhet.

Kezdjük a sort rögtön egy távol-keleti országgal, ahol egy olyan tevékenység tiltott, amit mi Magyarországon mindennap csinálunk. De vajon mi áll emögött a meglehetősen szokatlan szabály mögött?

Kevésbé furcsa törvények a tiszta környezetért 

Szingapúrban igen prózai okokból tiltották be a rágózást: túl sokba került az államnak a takarítás és szemétszedés. Miután évi 150 ezer dollárt költöttek arra, hogy a vandálok által ide-oda felragasztott ragacsot eltávolítsák, 1992-ben betiltották a rágógumik importálását, gyártását és árusítását. Ez alól csak a dohányzásról való leszokást segítő és terápiás célú rágók fogyasztása engedélyezett.

Talán a tények ismeretében nem is olyan furcsa, hogy törvényileg tiltották be a rágózást Szingapúrban
Talán a tények ismeretében nem is olyan furcsa, hogy törvényileg tiltották be a rágózást Szingapúrbanyuriyzhuravov / Getty Images

Hasonló oka van annak is, hogy miért tilos Velencében a galambokat etetni, noha valószínűleg a mai napig is megteszik sokan. Korábban a galambürülék eltakarítása évente minden olasz állampolgárnak 275 adóeurójába került, a törvényhozók úgy döntöttek, hogy változtatnak a helyzeten. Ma, ha valakit azon kapnak, hogy galambokat etet, akár 700 euróra is megbüntethetik. 

A furcsa törvényeknek olykor azért van értelmük 

Biztosan mindenkinek különböző élményei vannak a skót vendégszeretetről, ez a törvény azonban kifejezetten a barátságos fogadtatást tűzte ki céljául, ami igen jól jöhet szükség idején. A skót polgári törvénykönyv ugyanis rendelkezik arról, hogy ha valaki azzal kopogtat be az ajtón, hogy WC-re kell mennie, akkor azt nem lehet visszautasítani. Noha ez a szabály a mai napig érvényesíthető jogi értelemben, valószínűleg inkább a szerencsénken múlik, hogy tényleg beengednek-e minket a skótok a mosdójukba.

Feltehetően az egészségünket is óvjuk azzal, ha nem magas sarkúban kívánjuk megmászni az Akropoliszt, hiszen bármelyik pillanatban kifordulhat a bokánk az egyenetlen talajon, de a görögök a 2500 éves romokat védik azzal a szabállyal, hogy betiltották a tűsarkakat az Akropoliszon, ugyanis a hegyes sarkok könnyen megrongálhatják az ősi romokat. Maradjunk inkább a sportcipőnél, ami kényelmesebb és biztonságosabb is. 

Ne viselj tűsarkakat az Akropoliszon – inkább praktikus, mint furcsa szabály ez
Ne viselj tűsarkakat az Akropoliszon – inkább praktikus, mint furcsa szabály ezMilos Bicanski / Getty Images Hungary

Az emberek olykor fura dolgokra képesek, például meztelenül túráznak az erdőben. Feltehetően több ilyen eset is történhetett Svájcban, ugyanis törvénybe foglalták, hogy ez közszeméremsértő tevékenységnek minősül. A svájciak pedig törvénytisztelő emberek, így, fura mód, éppen egy svájci férfit bírságoltak meg 100 dollárnak megfelelő összegre. Talán a tanulság mindebből az, hogy nemcsak az a lényeg, hogy ne tegyük azt, amit otthon sem tennénk, hanem tájékozódjunk a helyi szabályokról, mielőtt külföldre utazunk.

Külföldön járva furcsa szokásokkal is találkozhatunk, ebben a cikkünkben a legbizarrabbakat gyűjtöttük össze. 

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek